Tomáš Vak prožívá svou nejlepší sezónu

David Schlegel • 18.01.2003

P l z e ň - Jedním z nejlepších hráčů hostí v zápase v Plzni byl střední útočník Tomáš Vak. Odchovanec Havlíčkova Brodu se poprvé představil mezi elitou před čtyřmi lety v Pardubicích. Pak se načas ztratil v první lize, odkud si ho vytáhl Vsetín, kde odstartoval novou kapitolu svojí kariéry. Hodně vidět byl i na plzeňském ledě. Při svém třetím střídání při vyloučení Matějovského vystřelil hodně nebezpečně, ale Barta jeho pokus zlikvidoval, byť dílem šlo spíše o náhodu. Podruhé na sebe Vak upozornil v polovině utkání, kdy umravňoval Kubeše, jenž předtím na hranici pravidel poslal k zemi Stantiena. Po střetu s plzeňským mladíkem putoval na čtyři minuty na trestnou lavici.

"Měli jsme spoustu šancí, hlavně ve druhé třetině, ovšem nedokázali jsme je proměnit. Druhým důvodem naší porážky byl fakt, že jsme nedohrávali souboje před vlastní brankou. Dostali jsme po takových situacích dva důležité góly," hodnotil utkání Tomáš Vak. Za rozhodující moment považuje neproměněnou šanci Patrika Luži z poloviny utkání, skvělým "haškovským" zákrokem zákrokem ji však zmařil Libor Barta, bývalý náhradník Dominika Haška z Pardubic. "Byl sám před brankou a tohle měl dát."

Vsetín přijel do Plzně s úkolem vyválčit alespoň bod, nakonec se mu to ovšem nepodařilo. "Bod byl náš první cíl, další cíl jsme měli stanovit podle dvývoje zápasu," přitakal Vak. Vsetín sice prohrál, ovšem jinak předvádí v letošní sezóně spíše výkony nad očekávání kvalitní. Svou nejlepší sezónu v kariéře prožívá i Tomáš Vak. "Hlavně jsem rád, že mi dávají trenéři hodně prostoru na ledě. Tolik místa jsem dostával jen v první sezóně v Pardubicích za trenéra Říhy." Výkony svých bývalých spoluhráčů z Pardubic bedlivě sleduje a týmu přeje úspěch. "Už spolu nastupují prakticky v nezměněné sestavě tři nebo čtyři roky a vyzráli jako tým."

Pokud půjde vše podle vsetínských představ, může se stát, že Valaši vyzvou v prvním kole play-off právě Pardubice. "Teď hlavně musíme porazit Spartu. Musíme získat tři body. I dva mohou být za určitých podmínek dobré, ale jeden už by byl asi málo," přemýšlí. Vsetínští se musejí v boji o play-off obejít bez svého nejlepšího a nejproduktivnějšího hráče Jiřího Hudlera, který zamířil do ruské Kazaně. Tomáš Vak je také střední útočník, takže mu teoreticky mohl odchod hráče na stejném postu, který na ledě tráví hodně času, pomoci k lepšímu sebeprosazení. Vak to tak ovšem nevidí. "Mně to určitě nepomohlo. Hrál jsem s Hudlym přesilovky a je to skvělý a hlavně hodný hráč. Myslím, že mě jeho odchod spíš uškodil. Jednak nemám pocit, že bych hrál nějak víc, ale hlavně je jeho odchod velkým oslabením pro mužstvo."

Z Vaka se stala v posledních týdnech velká mediální hvězda. Pro jeho neoprávněný start v zápase v Českých Budějovicích přišel Vsetín o důležité tři body a z hráče ale i z dalších vsetínských činovníků se stala hromádka neštěstí. "Myslím, že za celou událost nese odpvědnost i rozhodčí Souček, který má povinnost zápas kontrolovat a neučinil tak," vrací se ještě k události Tomáš Vak.