Tohle se moc často nestává, jestli vůbec, líčí Vít Jonák povedenou první třetinu

Anna Pavlína Sedláčková • 28.03.2022

Vsetín semifinálovou sérii s Prostějovem zakončil doma na Lapači. O konečném výsledku utkání rozhodla už první třetina, kdy Valaši vedli o sedm gólů. „Myslím si, že jsme dobře plnili taktické věci, k ničemu je moc nepouštěli a ani nedávali čuchnout, že mají šanci,“ hodnotí sérii kapitán Vít Jonák. Valaši se tak probojovali až do finále, kde se utkají s Jihlavou.

Čím to bylo, že jste už po první třetině vedli nad Prostějovem 7:0?
My jsme po minulém utkání, kdy jsme taky vyhráli velkým rozdílem, řekli, ať z toho vláčku trošku slezeme a do utkání ať vstoupíme dobře, což bych řekl, že se nám ne úplně povedlo. V první minutě a půl až dvou minutách nás hodně podržel gólman Málek. Pak jsme zlepšili pohyb a začali hrát naši hru. Měli jsme asi trochu štěstí v koncovce, nebo i jejich gólmani měli smůlu. Naštěstí nám to tam napadalo. První třetina rozhodla a bylo po utkání.

Zažil jste už někdy první třetinu a vedení 7:0?
Nevím, možná někdy v žácích, ve čtvrté nebo páté třídě. Tohle se moc často nestává, jestli vůbec. Nevím, jestli je někde ve statistikách zapsané, kdy se tohle stalo, natož v semifinále play-off. Vůbec si nevybavím, jestli jsem tohle někdy zažil.

Prostějov jste porazili 4:1 na zápasy, čtyřikrát jste zvítězili s minimálně čtyřbrankovým rozdílem. Jak jste tuto sérii vnímali vy na ledě?
Bylo z kluků z Prostějova cítit, že se potýkali s marodkou a nejsou stoprocentně fit. Takže asi tomuto bych přičetl, že zápasy, které jsme vyhráli, vypadaly tak, jak vypadaly. Ale nicméně si myslím, že jsme dobře plnili taktické věci, k ničemu je moc nepouštěli a ani nedávali čuchnout, že mají šanci.

Se Slavií jste ve čtvrtém utkání hráli prodloužení. Zápas jste vyhráli a od té doby to vypadá jako velká jízda. Zlomilo se v tom utkání něco v týmu?
Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je tenká, navíc v play-off. To byl stěžejní okamžik čtvrtfinále. Tím, že jsme to v tom prodloužení dokázali zvládnout, jsme ukázali obrovskou mentální sílu a sílu týmu. Charakter tady v týmu je a nás to posílilo do dalších utkání. Trošku z nás spadla nervozita celého čtvrtfinále. Možná i díky tomu to semifinále vypadalo tak, jak vypadalo.

O vás se před startem play-off mluvilo jako o velkých favoritech. Svazovalo vás to nějak v úvodu?
Ta očekávání byla od nás řekněme už od začátku sezony, vyhlásily se tu nějaké cíle. Možná tam nějaká ta svázanost byla. Já ale musím říct, že Slavia hrála fakt výborně, byl to strašně těžký soupeř. Byla to taková klasická série play-off, kdy to mohlo dopadnou na jednu, nebo na druhou stranu. Naštěstí my jsme byli o chloupek lepší a postoupili jsme.

Finále budete hrát s Duklou Jihlava. Jaký to je pro vás soupeř?
Za mě strašně kvalitní soupeř, budeme k němu určitě mít respekt. Už ze zápasů, kdy jsme se potkávali, víme, že jsou fakt kvalitní, bruslivý tým. Hrají dobře organizovaně do obrany, mají výborného gólmana. Na to všechno se budeme muset teď v týdnu připravit.

Cítíte, že lepší finálová série v první lize, s takovým fanouškovským zázemím, by být nemohla?
Když se to takhle vezme, tak si myslím, že klub, který má lepší fanouškovskou základnu není. Takže i z tohoto hlediska to bude play-off se vším všudy a výborné finále.

Do prvního zápasu máte týden. Plánujete jít někam oslavit postup do finále?
Za mě na velké oslavy prostor není, protože cílem je postoupit do baráže a vyhrát ji. Takže si s kluky někam sedneme, ale jen do půlnoci, od půlnoci se už chystáme lehnout.