Vstupenky online
PRODEJ VSTUPENEK A PERMANENTEK ZDE! | Počet prodaných permanentek: 1617 (25.9.)

Těší mě, jak tady na sobě hráči pracují, říká navrátilec Ondřej Hruška

Václav Trávníček • 10.08.2011

V přípravném utkání Vsetína s Přerovem patřil k nejlepším na ledě. Ondřej Hruška, odchovanec valašského klubu a juniorský mistr extraligy z roku 2005, vstřelil v úterý jednu branku a na další tři přihrál. Pokud na Lapači podepíše smlouvu, jedno je jisté. Akcie VHK půjdou nahoru. „Zápas s Přerovem nemůžeme brát jako bernou minci. Až po prvních kolech sezóny se pozná, jak na tom jsme,“ vykládal pětadvacetiletý útočník na ranním tréninku po první zápasové prověrce.

O tvém návratu, stejně jako o návratu jmenovce Petra, se na Lapači hovořilo již delší dobu. Konzultovali jste to spolu, nebo se vracíte nezávisle na sobě?
Nezávisle na sobě. S Petrem jsme o tom vůbec nemluvili, vlastně jsme ani nebyli v kontaktu. Až teď jsme se sešli v kabině a koukali na sebe. Určitě jsme se na nějakém společném návratu nedomlouvali. Mně zavolal pan Palatý, se kterým jsem se domluvil, že přijdu na přípravu na ledě a pak se uvidí. Z tohohle principu všechno tak nějak vychází. Uvidíme, jestli se vůbec domluvíme.

Znamená to, že uvažuješ i nad jinými možnostmi, než je působení ve Vsetíně?
Možnosti jsou. S panem Palatým jsme se na něčem ústně domluvili a snad se dohodneme i na smlouvě. Předběžně jsme se bavili o podmínkách, řekli jsme si, co bychom si představovali. Trošičku se to liší, tak uvidíme, jestli se to nějak doladí.

Můžeš poodkrýt pokličku a nastínit, v čem se vaše představy liší?
Samozřejmě hraje roli finanční nabídka a možnosti. Pan Palatý mi dokázal zařídit, že se na Lapači mohu věnovat trénování mládeže. Za to fakt děkuji, protože mě to dost zajímá. Další věc je ale finanční ohodnocení. Tak uvidíme. Nic není podepsáno, nic není černé na bílém. Těžko říct, jestli tady zůstanu, nebo ne.

A máš zájem ve Vsetíně zůstat?
Chtěl bych se domluvit. Trénuji tady a kdybych neměl zájem, tak bych tu vlastně ani nebyl.

Přípravné zápasy Vsetína:

9.8. Vsetín – Přerov 5:4
12. 8. Prostějov – Vsetín
16. 8. Uherské Hradiště - Vsetín
19. 8. Vsetín – Prostějov
23. 8. Vsetín - Uherské Hradiště
26. 8. Valmez – Vsetín
30. 8. Přerov – Vsetín
2.9. Vsetín – Valmez

Jak na tebe Vsetín působí? A liší se hodně od Vsetína, který jsi v roce 2006 opouštěl?
Já jsem celých těch pět na vsetínský zimák vůbec nechodil, až letos jsem si všiml, že jsou udělané nové mantinely. Je to takové zajímavé. Vyrůstal jsem tu a hrál, líbí se mi tu. Musím říct, že v kabině je to pozitivní. Vidím, jak mladí kluci na sobě pracují, což se mi hrozně líbí. Trochu jsem se obával, že tady budou jenom nějací starší hráči, hrající hokej po práci. Očekával jsem trochu flákárnu. Je to naopak, hráči na sobě tvrdě pracují a to i na ranních trénincích. Když to člověk vidí, má za to, že by se to tady mohlo s hokejem někam posunout. Další věc je atmosféra přípravného zápasu s Přerovem. Nevím, jaké tady byly v posledním období návštěvy, ale podle včerejšího zápasu je vidět, že nadšení do hokeje z dob extraligy se ve Vsetíně vůbec neztratilo, že tady pořád je.

Hruska/
Ondřej Hruška
» Narodil se 4. října 1985
» Je odchovancem vsetínského hokeje, prošel všemi jeho mládežnickými kategoriemi
» V roce 2005 dovedl coby kapitán tým juniorů ke zlatým medailím
» Na Valašsku dostal prostor i v A-týmu, ale po barážové sezóně 2005/2006 odešel do elitního celku Liberce
» Ačkoliv nejprve dostával příležitost v extralize, postupem času obcházel zejména prvoligové štace
» Poslední dvě sezóny strávil v Hradci Králové
» Přibrzdilo jej zranění kolena, díky kterému vynechal téměř celou sezónu
» Od 1. srpna trénuje ve Vsetíně, s jehož vedením je ústně dohodnut na spolupráci
» Profil Ondřeje Hrušky na eurohockey.com

Na to, že úterní zápas byl „jen“ přípravný, dorazilo téměř 600 diváků, což je velmi solidní číslo. Přátelské zápasy během léta v minulosti jinak fanoušky moc netáhly, to až na základní část začali chodit po tisících.
Tohle může být obrovská výhoda Vsetína. Já hrál tři roky v 1.lize a aniž bych chtěl ty stadiony jmenovat a někoho snižovat, je návštěvnost na některých z nich opravdu chabá. V takovém prostředí je hrozné hrát. Kdyby se nám proto dařilo a lidi na nás chodili a fandili, určitě by to bylo hodně pozitivní. Atmosféra dělá hodně.

Ondro, jakých bylo vlastně těch pět let, které jsi strávil mimo Vsetín?
Poznal jsem vrcholový hokej včetně jeho pozitiv i negativ. Dalo mi to hodně i do osobního života, naučil jsem se hned nad něčím nebrečet a naopak bojovat, být odolnější. Myslím, že jsem si ten sport osahal. Aspoň teď můžu hodnotit. Nechci házet flintu do žita a říkat, že už končím, ale jsem soudný. Jestli se ve Vsetíně domluvíme, dalo by se říct, že do extraligy bude už nějaký návrat velmi těžký. V dnešní době je všechno otázka ekonomiky. Jsem pořád hráčem Liberce a kdyby o mě měl nějaký jiný extraligový tým zájem, bylo by hrozně těžké domluvit se na transakčních podmínkách. Takže mají spíše zelenou mladí, což je pro hokej jenom dobře. Za nás to bylo těžší, protože ekonomika byla silná a kluby ještě měly peníze. Nakupovaly velká jména a přeplácely hráče, kteří potom museli hrát. Teď je to pro mladé kluky, vycházející z juniorky, docela dobré. Dostávají příležitost v áčku, což je vidět zrovna ve Vsetíně a v rámci extraligy pak na Slavii nebo v Liberci.

Není to trochu frustrující, když hraje člověk celou dobu v mládežnických kategoriích extraligu, dostane šanci i v A-týmu, přestoupí do elitního extraligového mužstva… a nakonec se pětadvaceti upíchne jenom v nižších soutěžích?
Lhal bych, kdybych řekl, že to není zklamání. Kdybych vydržel ještě pár let v extralize, byl bych určitě rád. Vydělal bych nějaké peníze a mohl bych se třeba i zabezpečit. Ale mám čisté svědomí v tom, že jsem pro to udělal maximum. Jak přípravou v létě, tak na trénincích a zápasech. Rovněž jsem poslouchal jsem trenéry jak v extralize, tak v 1.lize. Tam už je jenom otázka, jestli jsem na to měl, nebo neměl. A nebo jestli jsou i jiné vlivy, jako trenéři a jejich priority.

Také jsi měl vážné zranění…
A asi rok jsem nehrál. Kdyby měl takové zranění třeba Jarda Jágr nebo Jirka Hudler, tak se stoprocentně vrátí a budou znova na špici. Já ale taková špička nejsem. Přesto jsem udělal pro extraligu maximum. A to, že teď trénuji ve Vsetíně, neberu jako nějaký neúspěch. Chci se posunout dál. Začal jsem studovat vysokou školu, zajímá mne trénování…

Cítíš, že to nejlepší z aktivní kariéry máš za sebou?
Nechtěl bych se moc vracet k posledním třem sezónám, ale neměl jsem pořádně chuť do hokeje. Jak jsem říkal, buď jsem nebyl tak dobrý, nebo jsem trenérovi nepadl do oka. Když je člověk připraven a přesto nehraje, hokej se mu znechutí. A nejhorší je, když má pocit, že je lepší než ostatní a stejně zahřívá lavičku. Nastupuje zklamání, marnost... Spousta lidí mi říká, že jsem blázen, že se do Vsetína vracím, když mám možnosti jinde. Jenže ono je to těžké. Zabezpečit se může hokejista dnes už jedině v extralize. Bojovat o triko v nejvyšší soutěži je přitom hrozně nejisté. Navíc - jsem pořád liberecký hráč a jak jsem řekl, nejsem zas nějaká špička. To bych musel v 1.lize nastřílet čtyřicet branek, aby mě někdo odkoupil. A 1. liga? Ta vás moc neuživí. Respektive uživí, ale máte z toho nervy, kdy počítáte s nasmlouvanými penězi, které vám nechodí. Určitě si někteří zaměstnanci říkají, že hokejista v 1. lize se má jako prase v žitě, ale je to přesně naopak. Zažil jsem hráče, kteří mají rodiny, ale přitom nemají co jíst. Chci předejít těmto nepříjemnostem. Přemýšlím nad tím a zvažuji, která varianta by pro mě byla nejlepší. Pro mě je teď důležité studium a trénování. Dívám se do budoucna.

Pro působení ve Vsetíně tedy hraje nejvíce to, že bys byl doma a zároveň mohl trénovat…
Posledních pět let jsem hrál venku, takže domácí prostředí moc neřeším. Jde spíš fakt o možnost toho trénování. Bylo by asi těžké spojit to s aktivním hraním v nějakém jiném klubu. Ale opět říkám, že jsem ještě nic nepodepsal, jsme domluveni jenom ústně. Nebudu chodit kolem horké kaše, důležité bude prostě finanční ohodnocení.

Pokud ve Vsetíně podepíšeš smlouvu, bylo by asi hezké hrát na čele tabulky, v prvním vsetínském útoku a nastřílet čtyřicet branek za sezónu, že?
Určitě bych si strašně moc přál, aby to takhle klapalo. Nechci ale nic hodnotit, nemám s 2.ligou zkušenosti, protože jsem ji nehrál. Ale třeba přechod z extraligy do 1.ligy je velmi těžký, natož ještě o soutěž niž. Vždy záleží na okolnostech, spoluhráčích, zkušenostech se soutěží… Jestli se ve Vsetíně dohodnu na smlouvě, bude naše sezóna hrozně těžká. Včerejší zápas s Přerovem nemůžeme brát jako bernou minci. Až po prvních kolech se pozná, jak na tom jsme. Máme mladý tým, uvidíme, jak se s tím popereme.

banner pod článkem
×
Dnes v 14:00 | Jun.
HC Slavia Praha
VHK ROBE Vsetín
×
Dnes v 14:00 | Dor.
VHK ROBE Vsetín
HC Baník Sokolov