Vstupenky online

Stadion ve Lhotě je svým charakterem ojedinělý. Byla to výzva, přiznává projektant

Redakce • 21.06.2021

Má za sebou řadu realizací v oblasti sportovních staveb, projektoval se svým týmem například zimní stadiony v Telči či Vyškově. Nyní se Jiří Žák z pelhřimovské společnosti AS PROJECT CZ věnoval multifunkčnímu sportovnímu centru ve Lhotě u Vsetína, které by mělo vyrůst na podzim příštího roku. „Byly to dva roky příprav a různých žádostí o povolení. Proces přípravy, než se poklepe na základní kámen, je dlouhý a náročný,“ popisuje hlavní projektant stavby.

Minulý týden vjely na lokalitu první stroje, stavba definitivně odstartovala. Vraťme se ale na samotný začátek. Jak vzniklo spojení mezi vámi a panem Kotrlou, investorem celého sportovního centra?
Spojení vzniklo tak, že pan Kotrla si prohlížel nejnovější zimní stadiony, které v posledních letech v České republice vyrostly. Myslím, že viděl i stadiony v Telči a ve Vyškově, které jsou naší prací. Stavby se mu líbily, a tak se rozhodl nás kontaktovat.

Měli jste při projektování volnou ruku, nebo jste se drželi představy zadavatele?
Úplně volnou ruku jsme neměli. Od začátku byl jasný stavební program. Pan Kotrla chtěl tréninkovou halu s ledovou plochou a hotelovou částí. Postupem času se projekt rozrostl o fitness a wellness. Vyškovský zimní stadion má obloukový tvar střechy. Z počátku jsme tuto variantu prověřovali i ve Lhotě, ale pak jsme se oba dva shodli, že půjdeme cestou hranaté architektury. Vzájemně jsme se takto ovlivňovali, až projekt dospěl do své závěrečné podoby.

Řešili jste nějakým způsobem kontext stavby, jako například okolní krajinu?
Rozhodně. Každý projekt je individuální. Multifunkční sportovní centrum ve Lhotě je zasazeno do krásného údolí, zjednodušeně řečeno mezi dva kopce a v sousedství fotbalového hřiště. Stavbu jsme se snažili koncipovat tak, aby na sebe nestrhávala velkou pozornost, ale především aby dobře zapadla do svého prostředí a dokázala v něm dobře fungovat.

Nakolik jste mohli těžit ze zkušeností z dřívějších realizací?
Na zimních stadionech jsou věci, které se vám opakují. Často jsou podobné, pouze je modifikujete na různé úpravy či požadavky investora. Díky zmíněné provázanosti s hotelovou či wellness částí je stadion ve Lhotě velmi ojedinělý. Takže naše vlastní inspirace z tréninkových zimních stadionů byla částečně přenositelná. Bylo potřeba vše domyslet a dotvořit tak, aby stavba fungovala dohromady jako celek. Aby vše mělo hlavu a patu.

Jak vlastně dlouho trvá práce na projektu od prvotního námětu až po finální dílo?
Myslím, že jsme začali asi dva roky nazpátek. Byly to dva roky příprav a různých žádostí o povolení. Proces přípravy, než se poklepe na základní kámen, je dlouhý a náročný. Stavba jako taková je už de facto polovina celé přípravy. Dneska už to takto ve stavařině chodí. Tyto věci jsou časově daleko náročnější, protože se musí precizně připravit.

Dokážete říct, kolik nepoužitých verzí stadionu spadlo v celém procesu takříkajíc do koše?
Myslím, že finální verze je nějaká pátá varianta. Není to ale tak, že bychom všechno, co vzniklo předtím, hodili do koše. Ale vyměnili jsme například způsob zastřešení. Každý projekt má svůj vývoj, věci se upravují, mění, ale už to není o nějakých zásadních proměnách a škrtech.

Kam stadion ve Lhotě v rámci svého portfolia řadíte?
Řadím jej hodně vysoko. Ne že bychom v minulosti neprojektovali větší nebo rozpočtově náročnější objekty, to ano. Ale multifunkční centrum ve Lhotě u Vsetína je soukromá investice. S investorem panem Kotrlou jsme se nějakým způsobem poznali a troufnu si říct, že jsme si celou dobu důvěřovali. Pro mě byla výzva, abychom jej nezklamali a odevzdali co nejlepší výsledek. To pro mě bylo zavazující.

V posledních letech vyrostlo na území České republiky hned několik zimních stadionů. Vidíte v tom určitý trend?
Trend je určitě v tom, že vznikla státní sportovní agentura, která cílí na výstavbu sportovišť. To jistě ovlivnilo spoustu investorů, ale spíše v řadách municipalit než soukromníků. Soukromník nemá nárok na dotaci. My jsme firma, která se specializuje na sportovní stavby a úžeji na zimní stadiony. Jenom u nás máme za sebou několik stadionů a v současné době připravujeme další po celé republice. Nevím tedy, jak onen trend vnímat v širším kontextu, protože se na tento druh staveb úzce specializujeme a to i mimo hranice České republiky.

Vy osobně máte rád sport, ať už aktivně, nebo pasivně?
Asi bych se nazval sportovcem. Stále jsem aktivním hráčem florbalu v B týmu Spartak Pelhřimov. Trénuji několikrát týdně. Jsem ve výkonném výboru klubu a zároveň trenérem florbalové mládeže. Mám hodně rád kolo, dříve jsem hrával i hokej. Také proto jsou mi sportoviště blízká a je pro mě radost dělat sportovní stavby.

Aktuální novinky ohledně výstavby nového multifunkčního centra ve Lhotě u Vsetína můžete sledovat na Facebooku.

banner pod článkem