Vstupenky online

Spadl nám obrovský kámen ze srdce, říká po zachránění mladšího dorostu Lubomír Konečný

Redakce • 20.03.2018

Po sezoně už mají i mladší dorostenci, kteří si na začátku soutěže vytyčili jasný cíl a to zachovat extraligu na Vsetíně i pro další sezonu. To se k radosti všech podařilo a jak říká sám trenér Lubomír Konečný, kámen ze srdce spadl nejen jemu, ale celému klubu. Vše rozhodl až předposlední zápas sezony, ve kterém Valaši potřebovali porazit Porubu za tři body a to se povedlo, když zelenožlutí zvítězili jasně 5:0. Právě Poruba se tak stala sestupujícím týmem soutěže. Vsetín se může těšit na další extraligový ročník.

Trenére, jak velký kámen ze srdce vám spadl po záchraně soutěže?
Obrovský. Samozřejmě nejenom nám, ale celému klubu. Je strašně důležité, aby se na Vsetíně udržely nejvyšší mládežnické soutěže. Zvlášť nyní, kdy došlo k reorganizaci mládežnických soutěží pro následující sezonu, takže budeme mít nejvyšší soutěže i v nadcházející sezoně.

Na startu sezóny jste měli hodně široký kádr a někdo musel i z kola ven. Jak jste postupovali při skladbě týmu?
Na začátku sezony se tým vždycky nějak skládá. Musíme brát v potaz ty kluky, kteří vyrůstají na Vsetíně odmalička. Ne vždy se však všechny kluky podaří dostat na takovou úroveň, aby mohli hrát extraligu mladšího dorostu. Prioritně jsme měli v plánu udržet extraligu mladšího dorostu. Snažili jsme se tedy tým poskládat tak, aby se to zvládlo. Vše má svůj vývoj a asi ne všechna rozhodnutí byla ideální. Nakonec si myslím, že tým se v průběhu sezony poskládal tak, jak jsme si nějak představovali. Zvládli jsme to a záchrana se povedla.

Je někdo ze vsetínské líhně, s kým jste tolik nepočítali, ale v sezoně vás překvapil?
Uvedu příklad Matyáše Dědka, který se narodil v roce 2004 a ročníkově do soutěže ani nepatří. Na začátku sezony nedostával tolik příležitostí, protože ještě nebyl v takové té pubertě, která by ho opravňovala k tomu, aby soutěž mohl hrát. Postupem času však dospíval. Hodně mu pomohla i soutěž starších žáků, kde se pravidelně prosazoval. V posledních dvou měsících soutěže už se stal důležitou součástí našeho týmu. Takže pokud bych měl zmínit jedno jméno tak právě Matyáš Dědek. Udělal obrovský skok a do sestavy zapadl.

Začali jste sbírat body hlavně až ve druhé části soutěže, čím to bylo?
Věděli jsme, že soutěž bude náročná už od samého začátku. Mysleli jsme si ale, že výsledky budou lepší. Bohužel to chtělo nějaký čas na to, aby si kluci sedli. Jsem rád, že se nám to povedlo uhrát v závěru sezony, kdy šlo opravdu o hodně. Kluci to zvládli i po psychické stránce a začali sbírat body. Věděli jsme, že nejdeme do soutěže, kde budeme na vrcholu tabulky. Bylo nám jasné, že to bude náročné a půjdeme do té druhé části soutěže, kde se bude rozhodovat kdo extraligu udrží.

Body jste sbírali prakticky pouze proti brněnským týmům a Porubě, což byli vaši tabulkoví sousedé. Byly ostatní týmy výkonnostně natolik lepší, že se vám proti nim nedařilo?
Řekl bych, že to je obrovský rozdíl, pokud porovnáme týmy z předních příček tabulky a nás, Porubu, Warrior Brno, možná i Techniku Brno. Ty týmy mají výhodu toho, že jsou poskládaní hlavně z hráčů tzv. druhoročáků, tedy kluků ročníku 2002. Ti kluci jsou šikovní ať už to jsou jejich odchovanci nebo přešli do jejich týmů. Přední týmy jsou tedy poskládaní z kluků, kteří hrají soutěž už druhým rokem, a proto hrají tak jak hrají. My, Poruba, Warrior, Technika to máme hodně poskládané z kluků mladších. Přední týmy mají šikovné hráče ročníku 2002, kteří dokáží dávat góly a jsou tahouny týmů. V našem případě kluci odvedli dobré výkony, ale nejsou to ty typy, které by v zápasech daly dva góly jako v jiných týmech. My jsme se hodně spoléhali hlavně na ročník 2003.

Čím to, že sestupující Porubu jste na vlastním ledě vždy dokázali poměrně jasně přehrát, ale na jejich ledě to nešlo?
Tuto otázku si kladu i já. Nevím, jestli špatný zimní stadion nebo atmosféra, nevím co v tom bylo (směje se). Poruba je však doma většinou silná. Trápila doma i Třinec a další soupeře. Určitě se jim hrálo lépe doma než na venkovních hřištích. Možná nám chybělo i štěstí, protože jsme v zápasech s nimi byli lepší a přestříleli jsme je. Mají dobrého gólmana a nám nepřálo střelecké štěstí, které nám však nešlo celou sezonu. Chyběl klid v zakončení. Nedokázali jsme tam body urvat, ale na druhou stranu v klíčovém zápase na domácím ledě se nám to podařilo, za což jsem rád.

Před sezonou se k týmu přidal Jakub Málek. Jakou roli sehrál v týmu?
Kuba Málek je takové dítě štěstěny. Narazili jsme na něj ve spolupráci s Markem Zapletalem, který letos u nás trénoval brankáře. Znal ho z Kroměříže a řekl nám, že je šikovný. Kuba to chtěl u nás zkusit. Ze začátku sezony jsme o Kubovali ani nevěděli. Když jsem se rozhodovali, jaké brankáře budeme mít, tak po prvním tréninku, co u nás Kuba absolvoval jsme věděli, že si ho chceme nechat. Věděli jsme, že to bude základní kámen k tomu abychom uspěli. Kdyby Kuba Málek v bráně nebyl tak jsme možná mohli být nyní na místě Poruby a řešili bychom úplně jiné starosti. Celou sezonu ho drželo zdraví, nebyl nemocný a odchytal většinu zápasů. Bez něj by to určitě bylo špatné.

Co jeho budoucnost v klubu?
Věřím, že se Kuba uchytí i v příštím roce. Je otázkou, jak svaz vymyslí výjimky, co se týká nové tří ročníkové soutěže juniorů. Do staršího dorostu však už nakukoval v letošní sezoně. Zápasy odchytal ve slušné úrovni. Pokud bych měl mluvit za sebe, tak tu šanci by měl určitě dostat a poté už bude jenom na něm jaký bude jeho vývoj.

Jak fungovala spolupráce při angažování Sáry Čajanové?
Spolupráce se Zlínem nějakým způsobem funguje. Berou to kluci i holky, co se ve Zlíně neuchytí. Samozřejmě musí být lepší než kluci naši. Sára to mělo trochu složitější v tom, že odjížděla hodně na reprezentační srazy a je hodně vytížená v rámci ženské reprezentace. Myslím si však, že svou pozici v týmu si vydobyla. Samozřejmě když přišly zápasy, kde byla potřeba více silovější převaha tak v určitých fázích s tím měla problém. Jinak je však šikovná, chytrá a umí hrát na puku. Místo si v našem týmu našla. Uvidíme, jak to bude příští rok, protože extraligu mladšího dorostu ještě hrát může. Bude to se Sárou v řešení.

Takže z vaší strany o ní zájem bude?
Ano. Tuto sezonu do týmu zapadla. Uvidíme, jaká bude situace ve Zlíně. Asi to půjde zkusit i tam. Ale tím, že byla letošní sezonu u nás, tak na další sezonu má k nám dveře otevřené.

U týmu s vámi společně působil Miroslav Barus. Jak probíhala vaše spolupráce?
S Miroslavem Barusem už jsme začali spolupracovat minulý rok, kdy jsme na přelomu Vánoc přiskočili ke staršímu dorostu. Spolupráce funguje nadstandardně. Máme na hokej stejný pohled. Jsem rád, že s ním můžu spolupracovat. Je to přeci jen ikona, která hokej hrála vrcholově a těm klukům má co říct a předat daleko víc než já. Tak to máme postavené. Je i víc ráznější než já a kluci z něj mají větší respekt. Máme to tak rozdělené a zatím nám to funguje. Věřím, že na spolupráci navážeme i v další sezoně.

Mládežnické soutěže pro další sezonu doznají výrazných změn. Jaký je na to váš pohled?
Vzhledem k naší situaci, že jsme neměli na Vsetíně juniorskou extraligu, tak doufám, že to přínosem bude. Muži postoupili do WSM ligy, což je druhá nejvyšší soutěž a nyní budeme mít i nejvyšší mládežnické soutěže, takže pro klub to bude jenom plus. Co se týká mého názoru, tak to bude pro některé kluky složité, a to hlavně pro ty ročníku 2002, kteří přecházejí do juniorky. Bude větší konkurence mezi kluky a budou muset i sami popřemýšlet o tom, jestli hokej opravdu chtějí hrát a chtějí se mu věnovat. Já věřím, že takto je to posune dál. Tento typ soutěže býval i v době, kdy jsem hokej hrával já. Taková ta zdravá konkurence poté zvítězila. Nehráli tu soutěž samozřejmě všichni, někteří museli hrát nižší soutěže. I tím se nižší soutěž zkvalitní a pokud kluci vydrží tak můžou hrát i kvalitní první ligu na střídavý start. Dveře poté budou mít otevřené i do nejvyšší soutěže, takže z mého pohledu je to jenom plus. Konkurence bude vyšší, ale to ten hokej prostě přináší.

Vzkázal byste něco na závěr?
Jsem hlavně rád, že se nám podařila extraliga udržet. Díky patří všem, kteří se na tom podíleli. Jak panu Barusovi tak hlavně klukům, kteří to uhráli. Třeba to budou mít jako zážitek, na který nezapomenou. Věřím, že i takhle je to hokejově posune dál. Takže ještě jednou díky všem klukům, Kubovi Málkovi v bráně, a i Radimovi Tesaříkovi, který se k nám v průběhu sezony připojil. Co se týče tréninku měl na starosti hlavně kluky v obraně, pro které to byl přínos. Rád bych poděkoval i Vaškovi Kočímu, který s námi jezdil na všechny zápasy a dělal nám vedoucího družstva. V posledním domácím zápase s Porubou dokázal přesvědčit i rodiče dětí, kteří nejsou v našem týmu, aby nás přišli podpořit a udělali vynikající atmosféru. Udělali to tak dvakrát v sezoně a pro ty kluky na ledě to bylo plus a hnalo je to dále. Takže jsem rád i za tyto věci, které se děly okolo hokeje, a nejen v kabině.

banner pod článkem