Půjde dorost do play-off z první desítky?

David Škabraha • 14.02.2008

V s e t í n – Na nadcházející víkend bylo naplánováno předposlední kolo extraligy dorostenců. Pro vsetínské mladíky to tedy neznamená nic jiného, než co nejlépe využít jednu z posledních příležitostí ke změně svého umístění, aby do play-off mohli startovat z co nejvýhodnější pozice. Páteční podvečer stráví Valaši na ledě soupeře. Tím se mu, jak praví rozlosování, pro tentokrát stala nepříliš silná Ostrava. Po duelu na severu Moravy odcestují Vsetínští domů, kde bude na druhý den následovat utkání s ambiciózním Třincem. Jestli si zelenožlutí vylepší postavení na startovní čáře pro vyřazovací boje, to je zatím ve hvězdách. V každém případě budou Vás, diváky, Na Lapači v sobotu potřebovat!

HC Sareza Ostrava, 22. místo, 41 bodů, skóre 113:150

Ostravští při své současné nelichotivé pozici v tabulce mohou už jen těžko pomýšlet na jakoukoliv účast ve vyřazovacích bojích, jenomže základní část pořád ještě neskončila a musí se s nimi počítat jako s rovnocennými soupeři. Pokud bychom užili nespisovné češtiny, mohli bychom říci, že Sareza je v posledních utkáním v „laufu“! Dokazují to tři výhry za sebou, a to ne jen tak ledajaké. Dvacátou Kometu Brno porazili 1:4, jednadvacátý Šumperk podlehl Slezanům 6:2 a patnáctou Jihlavu zcela jistě překvapila porážka 1:7!

Mladíci z Ostravy proplouvají dosavadním extraligovým děním s ne příliš lichotivou bilancí, přece jen z odehraných dvaačtyřiceti zápasů se octli pětadvacetkrát v roli poražených, a to ještě nejsou započítány čtyři prohry po uplynutí základní hrací doby, kdy muselo rozhodnout až prodloužení. Přece jen se jim celkem třináctkrát podařilo strhnout utkání na svou stranu. To musí každý hokejový fanoušek ocenit, za každým bodem se přece jen skrývá pot celého týmu!

Domácí Slezané ale přece jen mají ve svém týmu vynikající hráče, kteří dokážou celý kádr povzbudit svými úspěchy. Nějak takto by se dal popsat i kanonýr Karel Richter, který určitě bude Vsetínské obraně spolu s brankářem Hromadou dělat veliké starosti. Po dobu dvaačtyřiceti utkání nashromáždil do své kasičky 47 kanadských bodů! A protože celých 41 z nich získal za vstřelené branky, měla by začít vsetínská obrana pomalu troubit na poplach. Při tom se samotní budou muset hodně snažit, aby sami dokázali skórovat. Konto ostravského brankáře Andrease Kubáně totiž zdobí v kolonce percentuální úspěšnosti číslo 91.28 %.

HC Oceláři Třinec, 6. místo, 81 bodů, skóre 148:98

V sobotu 16.února se už budou muset Valaši napít z jiného soudku, čeká je daleko nebezpečnější mužstvo, a to třinečtí Oceláři! Těm už play-off nemá zdaleka kam utéci a tak se mohou plně soustředit na udržení, či případné vylepšení pozice pro vrchol sezony.

U ostravského mužstva byly vyzdviženy vynikající výkony z posledních hracích kol. Podobné nahlédnutí do minulosti Vám musíme poskytnout i u Ocelářů, avšak to tentokrát nebude zdaleka tak pozitivní jako u zmiňované Ostravy. Šumperk, Jihlava a Olomouc – tak zní názvy klubů, jenž si urputným bojem přivlastnily skalp Třineckých. Největším rozdílem pokořila sobotní vsetínské soupeře Jihlava, na domácím ledě zanechala Ocelářům sedm gólů a odvezla si pouhé tři zásahy do vlastní sítě. Zajímavostí je fakt, že minulé střetnutí Vsetína proti Třinci dopadlo pro Valachy katastrofickou prohrou 9:0!

Stejně jako ostatní extraligové kluby, má i Třinecký dorost odehráno 42 utkání. Ty zvládl oproti mnoha dalším velice dobře, důkazem je nám nadprůměrný bodový zisk. Jednaosmdesát bodů za 27 výher (z toho 2 v prodloužení) a 13 proher. Největšími a zároveň nejobávanějšími střelci Třince je trio Adam Rufer, Filip Bajtek a konečně Rostislav Marosz, jehož bodový účet čítá 48 kanadských bodů (24+24) a je tak nejproduktivnějším článkem hry Ocelářů. Nejzadnější pozici jistí brankář Jiří Sklenář, pro kterého ještě trenéři nenašli odpovídajícího kolegu a tak skoro všechna utkání jistí v brankovišti právě on. V sedmatřiceti kláních čelil 983 střelám, puk lovil ze své sítě osmdesátkrát. Zelenožlutí mají tedy proti sobě dalšího skvělého brankáře.

Předešlá vzájemná utkání:

32. kolo: VSE - SAR 5:4
Branky:4. Kubo (Ptáčník), 30. Jaškin, 44. Ptáčník (Vávra), 58. Pořický, rozhodující nájezd Kubo - 29. Vidlák, 43. Vidlák (Blažej), 51. Blažej (Klimíček), 54. Voznica (Parma, Kameníček).

33. kolo: TRI - VSE 9:0
Branky: 5. Bajtek (Samek), 7. Balcar (Rajnoch), 11. Uher (Balcar, Bumbál), 13. Orsava (Hegyi, Marosz), 31. Orsava (Hegyi), 40. Bajtek (Samek), 52. Bajtek (Rufer), 55. Balcar (Marosz), 58. Samek (Bajtek).

Sestavy z minulého kola:

Vsetín: Hromada - Trška, Hladký, Synek, Mikulaštík, Tyralík, Kubo- Ptačník M., Ptačník J., Kentoš, Matušík, Pořický, Kozák, Podešva, Jaškin, Horehleď, Slováček.

Ostrava: Kubáň – Blažej, Bystroň, Gančarčík, Kameníček, Klimíček, Kofroň, Lužný, Miczek, Parma, Richter, Spusta, Večeřa, Včíslák, Vicherek, Vidlák, Šaitar, Šimkovi.

Třinec: Sklenář Jiří– Blinka, Bumbál, Burzala, Gottwald, Hegyi, Labaj, Martyčák, Ovčaří, Pavlík, Putniorz, Rajnoch, Rufer, Samek, Sklenář Lukáš, Smuž, Teper, Uher, Urbaczka.