Proti Přerovu opět v červeném. Pokoří Valaši poprvé svého rivala?

Tomáš Kopecký • 02.01.2020

Pocta Zbrojovákům nabídne v sobotu své pokračování! Valaši opět navléknou slavnostní červené dresy, ve kterých si připsali vítězství 3:1 nad Porubou a pokusí se poskočit zpět na druhou příčku ligové tabulky. Čeká je soupeř z kategorie nejtěžších. Zubr Přerov se může chlubit nejlepší obranou v soutěži a proti Vsetínu ještě v této sezoně neprohrál. Kdo bude v atraktivním moravském derby úspěšnější? Zápas začíná už v 17:00 a fanouškům kromě napínavé hokejové bitvy nabídne i bohatý doprovodný program.

I v prvním domácím utkání nového roku pokračuje hokejová Tombola 50 na 50! Polovinu výtěžku získá výherce, ta druhá se v budoucnu promění v inline povrch, který by Vsetínští pro letní měsíce rádi instalovali do prostoru ledové plochy. Stejným způsobem klub zužitkoval výtěžek z tomboly z předchozí sezony a v bezprostřední blízkosti stadionu vybudoval střelnici, ve které se hokejová mládež zdokonaluje v práci s pukem. Vítěz tomboly získá kromě finanční výhry také speciální rozšířenou edici sběratelských kartiček, která vyšla u příležitosti 80. narozenin klubu. O jednotlivé balíčky z této edice pak mohou soutěžit fanoušci v rámci střelby na branku v průběhu první přestávky.

O druhé přestávce se návštěvníci utkání mohou těšit na vystoupení krasobruslařky Kláry Štěpánové. Sedmnáctiletá členka klubu FSC Kopřivnice je juniorskou i seniorskou reprezentantkou České republiky. V letošní sezoně se již zúčastnila mezinárodních závodů v Itálii, Německu, Maďarsku, Polsku a Turecku. V sobotu na Lapači předvede svůj Krátký program, se kterým vystoupí i na seniorském mistrovství Evropy 2020. To se koná od 20. do 25. ledna v rakouském Grazu.

Přerovská branka se dobývá jen těžce

Přerov se od úvodu tohoto ročníku řadí mezi špičku soutěže a momentálně zabírá druhou příčku. Není celek, proti kterému by modrožlutí v této sezoně nezvítězili! Uznání si zaslouží především defenzivní činnost Hanáků. Vždyť v 36 duelech inkasovali jen 76 branek a to je staví do pozice nejlépe bránícího týmu Chance ligy. Dobývání svatyně žlutomodrých je pro mnoho týmů tvrdým oříškem. Není tedy divu, že to platí i pro Vsetín, který se dosud prosadil jen dvakrát. Zároveň padá celkově v zápasech Přerova (společně s Havířovem) nejméně branek.

Kdo za skvělou defenzívou stojí? Přerov se především může opřít o skvělé gólmany. Lukáš Klimeš už byl několikrát označen za prvoligového fantoma, jeho čísla jsou neskutečná (95,5 % úspěšných zásahů v patnácti duelech) a ne nadarmo jeho práva vlastní extraligová Kometa, v jejímž dresu už letos čtyřikrát nastoupil. Zkušenější kolega Michael Petrásek má rovněž skvělé statistiky (91,8 %). V brance má Přerov možná nejlepší duo z celé soutěže.

Přestože Přerov mnoho gólu nedává, má v kádru druhého nejlepšího střelce soutěže. Romana Pšurného (21+14) asi není nutné dlouho představovat, protože jej Vsetínští jistě znají z působení ve Zlíně. Na Hané zúročuje své zkušenosti a odvádí skvělou práci. Valaši si na něj budou muset dávat pozor. Další útočná síla je rozvržena do více formací. Nahrávky jsou doménou Jakuba Navrátila (9+19) nebo Tomáše Doležala (5+14), o proslulou přerovskou hru do těla se stará například Jiří Goiš (2+6). V obraně si výborně vede prvoligová ikona Jiří Krisl, který spojil velkou část své kariéry s Havířovem, ale srdce fanoušků si získal i v novém působišti.

Vsetín trápí marodka beků, přesto tabulkou stoupá

Vsetín v pondělí svedl souboj s jasným lídrem soutěže, českobudějovickým Motorem, a přestože z tohoto duelu odjel s prázdnou, ukázal, že se s Jihočechy dá hrát vyrovnaná partie. Především první třetina byla perfektně odehraná a je škoda, že skončila výsledkem 1:1. Valachy srazila hlavně nešťastná vyrovnávací trefa Holce po nečekaném odrazu od mantinelu. Problémem byl pak především velký počet vyloučených. Zelenožlutí měli hned dvanáct potrestaných hráčů a to je proti soupeři s nejlepší přesilovkou v soutěži hra s ohněm. A tato hra nedopadla dobře, protože v početních výhodách se svěřenci trenéra Prospala prosadili hned třikrát.

Svěřenci trenérů Jenáčka a Dopity však nemají proč chodit se sklopenou hlavou. Úvod nadstavby se jim mimořádně vydařil, když zvítězili pětkrát v řadě, a to i na adresách, kde běžně nemají na růžích ustláno. Výhra v Havířově či na Slavii, to se opravdu cení. Valachům tak z top osmičky zbývá porazit už jen dva týmy – Motor a právě Přerov!

Na přelomu roku Valaši bojovali se zraněními v obranných řadách. Zelenožlutým dlouhodobě chybí Dudáš, do hry nemohli nastoupit ani Hunkes, Kudělka či Ondračka. Improvizovanou defenzivu tak doplnil osmnáctiletý Vojtěch Pernický. Absence důležitých hráčů se nejvíce projevila v zápase na ledě Jihočechů, jinak se obránci drželi statečně. Když už zaváhali, zachránil je Ondřej Bláha, který poprvé od začátku prosince dostal prostor na ledě a podal dobré výkony. Uvidíme, zda jej trenéři pošlou do boje i v sobotu.

Nejlepším střelcem Valachů zůstal Vlastimil Dostálek (15+8), v celkové produktivitě pak žádného vyloženého lídra nenajdeme, protože si body rozděluje více hráčů. Proti Motoru se prosadili Radim Kucharczyk (13+15) a David Tůma (13+12), v hodnocení pravdy je na tom nejlépe Branislav Rehuš (+14).

Pokoří Valaši poprvé v sezoně moravského rivala a posunou se zpět na druhou příčku ligové tabulky? To se dozvíme už v sobotu 4.1. Pozor, úvodní buly bude vhozeno znova již v 17:00!

Sestavy v minulém kole:

Přerov: Petrásek – Krisl, Kubeš, Weinhold, Zbořil, Bodák, Šnajnar – T. Doležal, Pšurný, Navrátil – Moučka, Berger, Číp – Dvořák, M. Kratochvil, Š. Kratochvil – Goiš, Hejcman, Svoboda – Kočica.

Vsetín: Bláha – Slováček, Teper, Hryciow, Holomek, J. Drtina, Jeřábek, Pernický – Jonák, Kucharczyk, Dostálek – Březina, Pechanec, D. Tůma – Karafiát, Rehuš, Gorčík – Hořanský, Šilhavý, L. Volf.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov