Program mládežnických kategorií? Čtvrtek a pátek doma, o víkendu venku

Helena Hegeďová • 11.01.2018

Po delší době přichází plně nabitý hokejový víkend pro vsetínskou mládež. Ve čtvrtek se budou snažit mladší dorostenci zabojovat o body proti druhému Šumperku a pokud navážou na výkon z minulého zápasu, bude se mít fanoušek mládežnického hokeje na co těšit. Doma si zahrají také starší dorostenci, a to konkrétně v pátek. Sobota a neděle budou ve znamení výjezdů, první víkendový den vyjede MDO do Brna, v neděli jede, již tradičně, na venkovní zápas starší dorost. S Litvínovem se možná střetně v přímém boji o čtvrtou příčku.

SDO: V pátek doma a v neděli se bude na severu Čech rozhodovat o tom, kdo se přiblíží elitní čtveřici

Valaši mají stále na dohled první čtveřici skupiny. Konkrétně jsou na příčce páté, mají však stejně bodů jako čtvrtý Litvínov a o pozici níže jsou jenom kvůli horšímu skóre. A i proti soupeři ze severu Čech budou vsetínští starší dorostenci o tomto víkendu hrát. Druhý soupeř Vsacanů by měl být teoreticky lépe hratelný, jelikož je ze spodních pater tabulky a navíc jej Vsetín dokázal porazit. Tabulka, body a statistiky ale nejsou rozhodující a v této části soutěže může každý bodovat proti každému a ani celky v popředí, jako je Olomouc nebo Mladá Boleslav, nejsou neporazitelné.

V minulém týdnu odehrál vsetínský starší dorost jen jedno utkání. V pátek na něj totiž padl, jako na poslední ze všech týmů v horší nadstavbové skupině, volný los a mohli si užít volna a jen sledovat, jak bojují jejich konkurenti a jak vše pohne tabulkou. V neděli se pak vydali na dlouhou cestu do pražských Letňan, kde navíc hráli již od 13:50, takže je čekal opravdu brzký budíček. Domácí celek byl nabuzen výhrou nad vedoucím týmem, na Vsetín však nevyzrál. Valaši předvedli bleskový vstup do zápasu a rychle vydobytý náskok si hlídali po celou dobu utkání.

Nejvíce gólů do soupeřovy sítě vstřelil v dosavadním průběhu sezóny Michal Matiaško (19+22), mezi obránci je to pak dvojice z elitní formace – Tomáš Ondračka (6+13) a Šimon Jenáček (6+11). V minulém utkání se v sestavě opět objevil Jan Vašenka, jehož rozjezd zabrzdilo zranění, a hned se dokázal prosadit. Po měsíční zápasové pauze začal své konto opět navyšovat, za 20 zápasů vstřelil 6 gólů a na 8 přihrál. Nejlepším hráčem Vsetína je ale bez pochyby Roman Půček (18+31), který vede nejen bodování svého týmu, ale také statistiky +/-, ve kterých je jako jediný hráč Vsetína v kladných hodnotách. V Extralize staršího dorostu je pak na třetí příčce kanadského bodování soutěže a vede v počtu asistencí. Jeho výkony v soutěži nezůstaly bez povšimnutí a již brzy jej budeme moci vidět mezi oceněnými mladými hráči v projektu ČSLH. V brance je jedničkou Viktor Chrástecký (88,79%), skvělý výkon v minulém utkání ale zaznamenal mladší dorostenec Jakub Málek, jenž v tomto ročníku nastoupil za vyšší věkovou kategorii už šestkrát a jeho úspěšnost činí 92,67%.

Zápas: 12.1. Vsetín – Havlíčkův Brod 17:45

Havlíčkův Brod byl dlouhou dobu na posledním nesestupovém místě. V minulém týdnu ale bodově předběhl Žďár nad Sázavou a nyní drží příčku osmou. Z pohledu tohoto týmu z Vysočiny ale není možné nejít ještě výše. Sedmý Třinec má stejný počet bodů, tedy devětadvacet, a šestý Chomutov má na tuto dvojici tříbodový náskok.

Pojďme se nyní podívat na vzájemný zápas Vsetína a Havlíčkova Brodu. Valaši jeli k venkovnímu utkání po, možná poněkud překvapivé, prohře proti Letňanům a čekal je další, v této sezóně neznámý, soupeř. První třetina byla rozhodující. Valaši v ní vsítili tři branky a vzhledem ke hře domácího celku se zdálo, že je rozhodnuto. Bruslaři ale zabrali a ve druhé třetině se dotáhli na rozdíl jediného gólu. Ve třetí třetině dodal Vsetínu klid na hokejkách Půček, a i když Vacík v 57. minutě opět snížil, vyrovnání už se domácí nedočkali.

V utkání posledního kola se Havlíčkův Brod střetl s první Olomoucí. Zpočátku to vypadalo, jako kdyby Hanáci začali ztrácet své výsadní postavení a herní projev – domácí Bruslařský klub se dostal do dvoubrankového vedení. Z ofenzivní strany to ale bylo od Havlíčkova Brodu všechno a od poloviny zápasu už dávali góly jen hosté. Olomouc se trefila konkrétně šestkrát a domácí druhou výhru v řadě na svém stadionu nezískali.

Bodování Havlíčkova Brodu vede se 44 body (17+27) Marek Tecl. Nejlepší střelec má ještě o jednu branku více, tímto hráčem je útočník Tomáš Křehlík (18+20). V tabulce kanadského bodování je mezi těmito dvěma ještě další šikovný útočník, Richard Cachnín (15+24). Z obránců má nejvíce bodů Adam Dvořák, který je s jedním gólem sice svátečním střelcem, dvanáct asistencí ale vypovídá o jeho ofenzivním příspěvku. Havlíčkův Brod má velmi vyrovnanou brankářskou trojici, do které patří Matěj Rachůnek, Dominik Arbelovský a Martin Nedvěd.

Zápas: 14.1. Litvínov – Vsetín 18:30

Litvínovští jsou jedni z těch, kteří v poslední době zaznamenali největší postup pořadím směrem nahoru. V posledním zápase sice roli favorita nezvládli a Chomutovu podlehli 1:4, tomu všemu ale předcházela série devíti vítězství, kterou odnesl také Vsetín. První vzájemný zápas se odehrál na Valašsku a Severočeši v něm začali lépe, když se v 7. minutě trefil Jindra. O čtyři minuty později srovnal obránce Lašák a mohlo se začít hrát nanovo. Dvanáctá minuta však nepřinesla pro domácí celek nic dobrého, Litvínov v ní získal dvoubrankový náskok. Druhá třetina vedení hostů podpořila a třetí dějství se začínalo za stavu 1:4. Půček s Klímkem snížili na 3:4, ale poslední slovo měli opět žlutočerní a Myšák s Jindrou určili na konečných 6:3 pro Litvínov.

Hned trojice Litvínovských překročila v této sezóně hranici třiceti kanadských bodů. Jsou to Přemysl Svoboda (9+25), Marek Berka (18+14) a Jan Myšák (18+13). Berka s Myšákem se zároveň dělí o post nejlepšího střelce svého celku. Jedničkou v litvínovském brankovišti je Martin Pejsar, jenž odchytal 18 utkání, a to s průměrem 3,17 inkasované branky na zápas a úspěšností 90,26%. Záda mu kryje Dominik Svoboda, v jehož statistikách je zapsán průměr 3,85 a úspěšnost 89,06%.

Sestavy v minulém kole:
Vsetín: Málek – Jenáček, Ondračka, Lašák, Kožený, Mikulenčák, Pernický – Půček, Matiaško, Klímek - Baďura, Petriska, Vašenka - Lukačka, Zetocha, Krupa
Havlíčkův Brod: Rachůnek (od 51. Arbelovský) – Dvořák, Adam, Horák, Dudycha, Pejchal "C" – Petržilka, Dudek, Kohout – Rybáček, Houdek, Pokorný – Kulhánek "A", Košťál
Litvínov: Pejsar (D. Svoboda) – Baláž, Žítek, Viedemann, Bártek, Liška, Černohorský, Šubrt – Šarlinger, Kovačič, Jouza, Jindra, Kysela, Dufek, Bartoš, Myšák, Berka, P. Svoboda.

MDO: Poruba překvapila na Technice, což znamená, že náskok Vsetína už je pouze jednobodový

Přesně tak. Vsetínu stále patří předposlední příčka. Na čtvrtý Warrior ztrácí čtyři body, Valaši se však dívají hlavně směrem dolů po udržení extraligy a dávají si pozor na poslední Porubu, jejíž výkony mají v poslední době stoupající tendenci. Před posledním kolem měl Vsetín o tři bod více než sok z Ostravy a Valaši v duelu s prvním Třincem už sahali po bodech, ale nakonec odešli s prázdnou. Naopak Poruba se nedala, zaskočila Techniku Brno a z jejího stadionu si odvezla dva body. Konečný součet? Vsetín má 12 bodů, Poruba 11.

Statistiky vsetínského mladšího dorostu vedou se shodným počtem deseti bodů Václav Kočí (4+6), jenž celou sezónu odehrál na postu obránce a v minulém utkání se postavil do útočné formace, a Boris Babeliak (3+7). Nejlepším střelcem je Adam Turek (6+3) a s pěti přesnými zásahy jej následuje David Bednařík. V brance čaruje Jakub Málek, který má odchytáno 20 utkání s úspěšností 90,14% a průměrem 3,93.

Zápas: 11.1. Vsetín – Šumperk 17:00

Také mladší dorostenci odehrají svůj první zápas tohoto týdne na domácím ledě. Šumperk je soupeřem z druhého místa tabulky. Draci ale mívají výkonnostní výkyvy a Valaši mohou použít povedený zápas proti Třinci jako odrazový můstek. Zápas minulého kola se ale vyvedl nejen Vsetínu, ale i Šumperku. Warrior schytal porážku 1:8. Taková je aktuální forma, výsledky vzájemných zápasů ale mluví jednoznačně pro Draky. Na začátku září, ve druhém kole, odjížděli z Lapače jako vítězové, když dali pět gólů a dostali dva. Domácí zápas už nebyl tolik v jejich režii a dovolili Vsacanům, aby si odvezli jeden bod. Podruhé už jim to ale nedovolili a naopak jim na cestu uštědřili debakl při rozdílu pěti branek.

Při pohledu do tabulky kanadského bodování týmu z podhůří Jeseníků nás překvapí fakt, že první tři hráči jsou od zbytku výrazně odskočeni, což by se možná dalo říci už i o první dvojici. Nejlepším hráčem je Robin Kaplan (13+30) a jen o bod za ním je Joshua James Mácha (28+14). To jsou tedy hráči s 43 a 42 body v kapse, pětatřicet jich pak má nastřádáno Jakub Horký (16+19) a další z hráčů má pak o více jak polovinu kanadských bodů méně. Šumperský kádr disponuje velmi vyrovnanou brankářskou dvojicí, kterou tvoří Štěpán Zlatnický (90,80%) a Michal Borovička (89,97%). Oba brankáři se objevili shodně ve dvanácti utkáních, více minut si připsal první jmenovaný.

Zápas: 13.1. Technika – Vsetín 14:30

Na přelomu základní části a nadstavby se tyto dva týmy potkaly dvakrát v krátkém časovém sledu, každé z těchto střetnutí bylo však úplně jiné. V posledním zápase prvního dílu soutěže vyhrála Technika na svém ledě stejným poměrem jako 15.10. na Lapači, a to tedy 3:1. S příchodem nadstavby a zápasem mezi valašskými kopci se ale karta obrátila a Vsetín připsal body za výhru 4:3 v prodloužení. Brněnský celek se nachází na třetím místě tabulky a v této pozici je poněkud jistý a neutrální, jelikož na druhý Šumperk ztrácí 11 bodů, a naopak čtvrtý Warrior, městský rival, má o polovinu bodů méně.

Co se ale týče zisku kanadských bodů, mohla by se Technika zařadit spíše mezi ty horší celky skupiny. Nejproduktivnějším útočníkem je se sedmnácti body Marek Kelbl (10+7), který při vzájemném zápolení vsetínskou obranu nejednou potrápil. O druhé a třetí místo se dělí Maroš Jedlička (6+5) a Adam Staněk (3+8). Jasnou gólmanskou jedničkou brněnských Sov je Matyáš Skoupý (90,78%). Přes devadesáti procentní úspěšnost se dostal také Štefan Kulhánek, který nastoupil do čtyřech zápasů. Sedm utkání a úspěšnost 85,93% pak patří Jakubu Nešpůrkovi.

Sestavy v minulém kole:
Vsetín: Málek – Houser, Navrátil, Fencl, Kunst, Velikovský, Sviták – Kočí, Babeliak, Vrána – Calaba, J. Půček, Turek – Zemánek, Dědek, Liss.
Šumperk: Zlatnický (Borovička) – Blaháček, Cekr, Kubíček P., Plhal, Křivohlávek, Cekr, Holub – Kesler, Minařík, Moravec, Horký, Kaplan, Kučera, Kavan, Mácha, Fibigr, Polách.
Technika: Skoupý – Fojt, Kučírek, Kubica, Kala, Šujan, Groch, Surák – Kelbl, Zimin, Kubový, Hassani, Líska, Staněk, Frýza, Daněček, Čoupek.