Potvrdí Vsetín formu i proti nevyzpytatelnému Havířovu?

Jan Tajzler • 22.01.2019

Hokejisté Vsetína si po sobotním vítězství nad Kladnem mohli po delší době oddechnout více než obvykle. Jejich program v pondělí nebyl vyplněn, a tak mohli hráči nabírat síly na další důležité boje při blížícím se závěru základní části. Ve středu druhá nejvyšší soutěž pokračuje 49. kolem, pro Vsetín to znamená cestu do slezského Havířova, kde letos zatím nedokázali bodovat. Havířovský Azet zatím v aktuálním ročníků eviduje lepší vzájemnou bilanci, Vsetín bude mít v posledním vzájemném měření sil v rámci dlouhodobé soutěže možnost obrátit bodovou bilanci na svou stranu. Utkání Havířova se Vsetínem startuje ve středu od 18:00 v havířovské Gascontrol Aréně.

Vsetín s Havířovem na sebe v letošní sezoně narazily už třikrát. První bitva mezi tradičními kluby Moravy a Slezska se uskutečnila Na Lapači. Valaši měli v domácím prostředí dostatek možností, aby o osudu utkání rozhodli už v základní hrací době, jenže Slezané z Havířova se nevzdávali a dovedli utkání až do samostatných nájezdu, kde byli úspěšnější a jako jeden ze tří týmu soutěže odvezli z Lapače vítězství 3:2 po samostatných nájezdech. Odvetu ve Slezsku zahájil lépe Vsetín, ale jedna branka bylo vším, co tehdy jubileum slavící Havířov Vsetínu povolil, utkání otočil a zaslouženě vyhrál 4:1. Zatím poslední konfrontace mezi těmito kluby se uskutečnila na Valašsku a dotřetice už slavili zelenožlutí, když Havířov udolali těsně 3:2. Aktuální bilance tedy hovoří ve prospěch Azetu, jenž získal ze vzájemných duelů pět bodů, Vsetín pak tři.

Havířov: Boj o osmičku s cílem nejlepšího umístění

Havířovský Azet v posledních utkáních zrovna neoslňuje. Slezané z posledních pěti zápasů slavili pouze jednou, to když na svém ledě sestřelili Ústí nad Labem v poměru 9:1. Jenže poté přišly čtyři porážky v řadě a zrovna s celky, se kterými je Havířov v úzkém kontaktu v tabulce. Nejprve Havířov padl v Třebíči 2:5, nedařilo se ani v Litoměřicích, odkud Slezané putovali domů s pětibrankovým přídělem oproti jediné vstřelené brance. Změna k lepšímu se nedostavila ani v derby se slezským rivalem z Frýdku-Místku, který Havířov vůbec poprvé v sezoně porazilo, stalo se tak na jeho ledě v poměru 4:2. Zatím poslední utkání svedli svěřenci trenéra Režnara v Porubě, kde bod za porážku v samostatných nájezdech 1:2. Aktuálně tedy Havířov sídlí na 7.místě tabulky Chance ligy, na rozdíl tří bodů má vzdálené páté Litoměřice, ovšem stejný rozdíl jej také dělí od vyřazení z elitní osmičky, kde číhá konkurenční Frýdek-Místek.

Havířov jakoby se proti Ústí nad Labem na dlouho dobu dopředu vystřílel. Změnit tento trend bude zcela jistě chtít duo havířovských nejlepší střelců ve složení Jan Maruna (15+16) - Radek Veselý (15+16). Nejproduktivnějšími útočníky Azetu jsou však třiatřiceti body Branislav Rehuš a o bod méně čítajíc Tomáš Gřeš. Defenzivní řady Slezanů se pak mohou spolehnout na solidní výkony Davida Chrobočka, jenž zaznamenal patnáct kanadských bodů, ale co je pro obránce důležitější, eviduje na svém kontě šestnáct plusových bodů, jeho pobyt na ledě tedy většinou znamená také úspěch havířovské ofenzívy, tu pak významně podporuje zlínský odchovanec Antonín Bořuta (3+18).

Jasnou jedničkou Havířova je Ondřej Bláha, jeho úspěšnost zákroků však během posledních zápasů spadla pod 90%. Slezané mají k dispozici ještě nadějného Jiřího Matouška a v případě pomoci od extraligové Olomouce mohou využít i Jana Lukáše.

Vsetín se pokusí na druhý pokus uspět v Havířově

Vsetín je momentálně ve vynikající formě, svěřenci trenérů Dopity a Jenáčka se v novém roce 2019 museli před soupeře sklonit pouze jednou a to hned v prvním utkání proti Benátkám nad Jizerou, které si z Lapače odvezli překvapivé vítězství. Následně však Valaši rozjeli vítěznou sérii, která momentálně čítá sedm zápasů v řadě a mezi cennými skalpy nechybí triumfy nad Jihlavou, Českými Budějovicemi či Kladnem. Vsetín bravůrně zvládl souboje se svými největšími konkurenty v tabulce, vytvořil si pohodlný polštář na umístění v první čtverce, ovšem do konce základní části stále zbývá odehrát dvanáct zápasů. Vsetín se díky skvělým výkonům katapultoval na druhé místo a díky zaváhání lídra jej dělí od čela tabulky pouze dva body, na své konkurenty z Kladna pak pohlíží Vsetínští s šestibodovým náskokem.

Tentokrát vede cesta Valachů do slezského Havířova, kde by rádi strhli vzájemnou bilanci z letošních utkání na svou stranu. Právě v Havířově Vsetín odehrál dost možná jedno z nejhorších vystoupení v letošní sezoně, když po nevýrazném výkonu odjížděl poražen 1:4 a až příliš ulehčil Azetu možnost dvojnásobně slavit klubové výročí. Vsetínský vzestup logicky nemohl přijít bez vítězství na ledě soupeřů, se kterým měli Valaši ještě v polovině základní části značné problém nyní ovšem evidují sérii pěti vítězných utkání i mimo svůj stadion. Do karet by Vsetínským mohla hrát i nepříliš příznivá domácí bilance středečního soupeře, Havířov je na domácím ledě až na 11. místě. Podaří se Valachům udržet ve formě i na úkor Havířova?

Středeční utkání mezi celky Havířova a Vsetína vypukne od 18:00 v havířovské Gascontrol aréně. Pokud se do Slezska nevypravíte, můžete počínání zelenožlutých sledovat prostřednictvím textového onlajn přenosu a nebo si zakoupit sledování přímého přenosu před portál hokejkatv.cz.

Sestavy v minulém kole:

Havířov: Bláha – Staněk, Chroboček, Bořuta, Mrowiec, Rašner, Kachyňa, Dudek – Rehuš, F. Seman (A), O. Procházka – L. Bednář, Maruna (C), Haas (A) – Kotala, R. Veselý, Bambula – Macuh, Pořízek, Gřeš.

Vsetín: Šelepněv – Mikuš, Hryciow, Slováček (A), Teper, Frolo, Jeřábek, Rudl – Vávra, Kucharczyk (A), Rác – Jonák (C), Pechanec, Rob – Kopta, Pitule, Theoret – Karafiát, Šilhavý, Vítek.