Poslední kolo základní části je tady. Urve Vsetín 5. místo?

Jan Tajzler • 07.03.2021

Zkrácená základní část čítající 34 kol je těsně před koncem. Vsetín má jistotu domácího startu v předkole, nyní už zbývá jen rozluštit, ze které pozice Valaši do vyřazovacích bojů vstoupí a koho jim konečná tabulka přisoudí za soupeře. Jejich pondělní protivník ze Sokolova už ví, že bude muset předkolo zahájit na půdě soupeře. Západočeši mohou ještě v případě úspěchu poskočit na 9. pozici. Pro oba kluby to bude poslední test před finální fázi sezony. Poslední utkání utkání základní části startuje v pondělí v 17:30 na Lapači.

Útok Sokolova patří mezi nejlepší v soutěži

Nikdo se soupeřů nemá na Lapač tak dlouhou cestu jako Sokolov. Baník už toho moc vylepšit v posledním kole nemůže, je jasné, že předkolo zahájí na půdě soupeře a že by pro Západočechy byla nějak extrémně lákavá 9. pozice se také říci nedá. Je tedy otázkou, zda nebudou černožlutí šetřit své opory. Na druhou stranu jde o poslední test před startem play-off.

Sokolov zaznamenal oproti loňské nováčkovské sezoně prudký skok vpřed, zatímco před rokem uzavíral tabulku na 16. místě, letos se celkem bez problémů probojoval do postupové dvanáctky a převážnou část základní části se držel v první desítce. Baník zdobí také vysoký počet vstřelených branek, celkem jich Západočeši do sítě soupeřů nasázeli 125, lepší už je pouze o dvě branky Jihlava. Na druhou stranu Baník také hodně inkasuje, přes 100 branek inkasovali v první desítce pouze Litoměřice a právě Baník.

Kdo se skrývá za mimořádnou produktivitou Baníku? Výrazné individuality bychom hledali marně, Sokolov spoléhá na týmový výkon a jeho produktivita je rozprostřena mezi více hráčů. Tahouny však Baník určitě má v Tomáši Rohanovi a Jaromíru Kverkovi, oba borci se dělí o pozici nejlepšího střelce týmu, když zaznamenali shodně 14 branek, Rohan navíc přidal 19 asistencí, Kverka pak 14. V Sokolově se daří také ještě v loňské sezoně vsetínskému útočníkovi Davidu Tůmovi (10+15). Před startem play-off určitě mrzí odchod mladého forvarda Otakara Šika, jenž zaznamenal 24 kanadských bodů, zbytek sezony však dohraje v Tipsport extralize za Karlovy Vary.

Sokolov umí být efektivní v koncovce, s úspěšností střelby 11,4 procent je na 2. místě za nováčkem z Vrchlabí. Také přesilové hry jsou devízou Baníku, procentuální úspěšnost činí 22,88, což je 4. nejlepší výsledek v lize. Navzdory tomu všemu Sokolov v posledním utkání s Přerovem neskóroval a moravskému soupeři podlehl v prodloužení nejtěsnějším možným rozdílem.

Defenzíva Sokolova ztratila v závěru sezony Denise Zemana, nadějného beka si pro zbytek sezony stáhl Litvínov. Obranné řady tak budou ve zbytku sezony stát na Janu Pohlovi (4+20). Druhým produktivním obránce je Patrik Kadeřávek (3+9). Branku Sokolova střežil v 19 případech Jakub Neužil, kterého vsetínští fanoušci mohou znát například ze čtvrtfinálové série s Prostějovem posledního odehraného play-off, v Sokolově má Neužil úspěšnost zákroků na úrovni 91,03 procent, což není zrovna špatné, vezmeme-li v potaz, kolik branek Baník inkasoval. Do branky může naskočit také devatenáctiletý Oldřich Cichoň.

Konečnou pozici mají Valaši ve svých rukou

Vsetín předvedl v závěru základní části skvělou formu, z posledních deseti utkání slavil hned v osmi případech plnohodnotný tříbodový zisk. I přesto se však nedotáhl na vysněnou elitní čtveřici, zaručující přímý postup do čtvrtfinále. Vsacané však mohou v posledním kole usilovat o nejlepší výchozí pozici do předkola. V případě tříbodového vítězství se nemusejí ohlížet na výsledky Poruby a Litoměřic a půjdou do předkola z 5. místa, což znamená, že by Valaši ve čtvrtek přivítali na Lapači nejhoršího soupeře z postupové dvanáctky, zatím se na této pozici nachází Ústí nad Labem, ale může tam skončit i Prostějov. Ovšem to předbíháme.

Zelenožlutí bez problémů naplnili roli favorita v sobotním utkání na ledě Kadaně, kde si s chutí zastříleli a zvítězili 7:2. Trenéři si dokonce mohli dovolit šetřit opory Sebastiana Gorčíka s Antonínem Pechancem. Na ledě Trhačů se třemi kanadskými body blýskl mladíček Šimon Jenáček, dvě branky zaznamenal Lukáš Bednář a také obnovená spolupráce Radima Kucharczyka s Davidem Březinou dělala domácím velké problémy.

Poslední povedené výsledky Vsetínských jdou také za spolehlivými výkony brankářů, David Gába momentálně vládne ligovým brankářům ve statistice procentuální úspěšnosti zákroků, v této disciplíně se do první desítky vleze i vsetínský junior Jakub Málek, jenž prožívá premiérovou sezonu mezi muži. Valachům se po nepříznivých lednových výsledcích podařilo zapracovat na defenzívě a před play-off stoupla také úspěšnost střelby, byť za celou základní část je statistika pro Vsetín hodně tristní.

Vzájemné utkání v sezoně 2020/2021:

12.12.2020, 17.kolo: Sokolov – Vsetín 4:3pp (1:2, 0:0, 2:1 – 1:0)

Prosincové utkání na západě Čech nabídlo hned tři obraty ve skóre. Vsetín držel před třetí třetinou nadějné vedení 2:1, ovšem mohl litovat zbytečných faulů, neboť Baník trestal zejména v přesilových hrách. Zápas tak dospěl do prodloužení a černožlutí si doma ponechali bonusový bod, když rozhodující branku obstaral Jaromír Kverka, čímž zaznamenal hattrick. Podaří se Vsetínu uspět v odvetě a získat pro sebe konečné 5. místo v tabulce? Valaši mají vše ve svých rukou, zápas startuje na Lapači v pondělí od 17:30.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Málek (od 40. Sachr) – Smetana, Ondračka, Š. Jenáček, Kudělka, Hryciow, J. Jenáček – Březina, Kucharczyk, Gajarský – Babka, R. Vlach, Klímek – Půček, Šilhavý, Hořanský – Berger, A. Zeman, L. Bednář.

Sokolov: Neužil – Březák, Pohl, Klejna, Kadeřávek, Poizl, Přindiš, Tureček – Kropáček, Rohan, Švec – Vitouch, Hašek, Prymula – Rulík, Vrána, Vracovský – Křemen, Gut, Sýkora.