Petr Sakrajda: Dnešní zápas nám psychicky hodně pomohl

Michal Kubáň • 28.01.2006

V s e t í n – Jedenadvacet zápasů čekal vsetínský forvard Petr Sakrajda na svůj premiérový gól v extralize. Dočkal se až proti mistrovským Pardubicím, když dorážkou za Lašákova záda srovnal stav na 1:1, a nasměroval tak Valachy k pátému vítězství v sezóně. Po vzoru NHL si schoval kotouč a vystavil si jej v kabině na poličce. „Slíbil jsem klukům v kabině pořádnou svačinu, pěkně pečené kuřata,“ dodal ke své střelecké premiéře vsetínská útočník, jenž si drží největší počet kladných plus/minus bodů v klubovém hodnocení.

Za vsetínský celek odehrál Petr Sakrajda již jedenadvacet zápasů, přesto na svůj střelecký debut stále čekal. Ve statistikách byste jej na vyšších místech jen těžko hledali, přesto odvádí neobyčejný kus černé práce pro tým. Plnění defenzivních povinností, souboje u mantinelů ale také mnoho kilometrů nabruslených v dresu Vsetína hovoří o kvalitách ex-šumperského útočníka. Více o něm vypovídají jeho kladné plus/minus body, jichž má nejvíce z celého týmu. V pátečním zápase s Pardubicemi se srovnávací brankou na 1:1 ve 12. minutě výrazně podílel na překvapivé porážce mistrovských Pardubic.

Východočeši brankou Slovince Razingara otevřeli skóre a jali se kontrolovat hru. Valaši ovšem bleskově odpověděli, neboť za dvacet šest vteřin srovnal právě Sakrajda „Po Janečkově akci jsme se rychle dostali do pásma. Spoluhráčovu střelu brankář Lašák vyrazil a já jsem puk pak jen dorazil za gólmanova záda“, stručně popsal svůj premiérový gól v extralize vsetínský křídelník.

Podle zvyku z kanadsko-americké NHL si hráč, který vstřelí v lize svoji první branku kotouč vezme domů na památku. Co Sakrajda? „No jasně, puk mám schovaný na v poličce“ řekl s úsměvem. Stejně tak bývá pravidlem, že hráč, který vstřelil v extralize první branku nebo hattrick připraví hráčům nějaké pohoštění. Nejinak tomu je i v případě vsetínského forvarda. „Určitě něco bude, teďka jsem klukům v kabině slíbil, že platím svačinu. Pečené kuřátka nebo tak něco“.

Na uspokojení labužnických chutí vsetínské kabiny nebude Sakrajda po pátečním kole sám. Prvním hattrickem v extralize totiž přispěl k porážce Pardubic i vsetínský Tomáš Demel, který spoluhráčům slíbil prase. Hody ve vsetínské kabině by měl podpořit ještě Pavel Zdráhal, který si připsal tři asistence, a o jednu méně zařídil i obránce Michal Horák. Valaši otočili nepříznivé skóre a vyhráli první třetinu, což zřejmě nervózní Pardubice neočekávaly. "Pardubice si v první třetině kromě své úvodní branky nevytvořily nějakou větší šanci. V druhé části jsme pak hráli velmi disciplinovaně, bez chyb. Výborně zachytal Sasu Hovi, jenž má také velký podíl na dnešní výhře.“ dodal k překvapivému výsledku Sakrajda, na kterém byla po zápase vidět spokojenost.

Proti úternímu zápasu ze Spartou, který Valaši prohráli 0:6, nastoupil před domácím publikem úplně jiný mančaft. Vsetín dobře bránil, nepouštěl Pardubice do šancí a ve druhé části přestál bez úhony přesilovku 5 na 3. Úplný opak úterního zápasu. „Proti Spartě jsme podali hrozně špatný výkon. Tam už bylo prakticky rozhodnuto po první třetině. Dneska nám určitě pomohlo domácí publikum. To je šestý hráč na ledě. Začali jsme už v úvodu dobře bránit a to Pardubice překvapilo. Největší rozdíl oproti zápasu se Spartou byl tedy v tom, že zahrála výtečně naše obrana. Je to pro nás důležité vítězství, pomohlo nám psychicky a navíc se zápas musel líbit i divákům“, odpověděl Sakrajda, jenž minulý rok brázdil led druholigového Šumperka.

V neděli zavítají Vsetínští na led Kladna. Místo na kterém letos poprvé pocítili chuť vítězství. V prvním střetnutí Valaši sice prohráli doma 1:4, ovšem hned v dalším zápase porazil Vsetín Středočechy 3:1. V odvetě na domácím ledě na začátku prosince pak svěřenci trenéra Kopřivy potvrdili, že se jim proti Kladenským daří a přehráli jej 4:1. „Na Kladně jsme uhráli první výhru. Nemáme tedy co ztratit, můžeme hrát v klidu, nemusíme hrát pod stresem, a tak se budeme snažit uhrát dobrý výsledek a přivést na Vsetín minimálně bod.“ poznamenal k nedělnímu utkání extraligový střelecký debutant.