Opava chce do play-off, co na to Vsetín?

Jan Tajzler • 16.02.2016

Poslední venkovní utkání základní části zavede hokejisty Vsetína do Slezska. Opavský Slezan, jenž se během léto potácel s existenčními problémy, hraje o poslední volné místo v elitní osmičce. O to bude na dálku bojovat s Kopřivnicí a také Břeclaví. Slezanům se ovšem proti Vsetínu zatím příliš nedaří, z dosavadních tří utkání nevytěžili ani bod. Valaši jedou do Opavy s jistotou druhé příčky a budou ladit formu na play-off. Utkání, ve kterém domácí Opava hraje o všechno startuje ve Slezsku v 18:00.

Opavu i Vsetín spojuje obrovská hokejová tradice, v obou městech se hrála také nejvyšší soutěž a jak Slezané, tak i Valaši nezanedbávají výchovu mládeže. Po loňském semifinále, které se v Opavě hrálo po dlouhých devatenácti letech leckdo očekával, že by hokej ve slezské metropoli mohl opět poskočit o stupínek výš, ale opak byl pravdou. Majitel klubu Alois Hadamczik už neměl trpělivost nadále financovat druholigový klub, s tímto faktem také seznámil město Opava, které nakonec hokej ve svém městě převzalo pod svou správu od 1.1.2016. I díky této jistotě bude opavský Slezan v zítřejším utkání bojovat o účast v play-off, ve kterém od druholigového znovuzrození v roce 2007 ještě neabsentovala.

Opava: Vítězství nad Vsetínem znamená postup do play-off

Opava prožívá nelehkou sezonu, to se odrazilo také na výsledcích klubu, jenž byl v posledních letech zvyklý na umístění do první šestky a vloni konečně zlomil čtvrtfinálové prokletí. Letos se Slezané chvíli pohybovali i mimo pozice zaručující play-off a nic jisté není ani dvě kola před závěrem základní části. Ovšem výsledky posledních pěti zápasů jasně ukazují, že Slezané nechtějí v elitní společnosti chybět.

Opava nejprve podlehla svému konkurentovi o osmičku, na ledě kopřivnického nováčka 1:5. V domácím prostředí už však dalšího nepřítele porazila, jednalo se o břeclavské Lvy, kteří se do své jámy na jih Moravy vraceli s porážkou 3:1. Slezany dokázali zbrzdit Bobři z Valašského Meziříčí, jenž uhráli proti Opavě remízu a rozhodnout musely až samostatné nájezdy, v nichž byla Opava šťastnější (3:2). Slezané pokračovali v sérii utkání, ve kterých sbírali body a v domácím prostředí se významně přiblížili play-off, když v derby sestřelili Nový Jičín 5:2. Poslední představení zatím Opava sehrála v Hodoníně, zde po 1. třetině držela nadějné vedení 1:0, ale domácí Drtiči, bojující o první čtverku, nepřipustili překvapení a Slezany smetli 7:3. Nyní čeká na Opavu druhý Vsetín a v úplném závěru poslední Technika, dokáže si Opava poradit s náročným losem a projít do play-off?

Opavský tým je jedním z nejstálejších týmů vůbec, jádro tvoří odchovanci místního klubu a i díky nim se hokej v Opavě ještě hraje. Trenér Suchánek spoléhá v letošní divoké sezoně především na služby Petra Wolfa s bilancí 18+21 je s náskokem devíti bodů nejproduktivnějším mužem slezského týmů. Kulatých 30 bodů nashromáždil Petr Chalupa, ofenzívu Opavy táhnou také Tomáš Polok (8+21) s Jakubem Vítkem (16+13). Obranným řadám vevodí obrovitý Josef Tichý, jeho výkony prospívají i ofenzivní činnosti, urostlý zadák totiž zaznamenal sedm přesných tref a celkem dvaadvacet asistencí. Vedle hradby Tichého brázdí obranné řady Opavy také velezkušený David Galvas (4+14).

Jasnou jedničkou opavského Slezanu je devětadvacetiletý Dušan Šafránek, opavská stálice v průměru inkasuje 3,65 branky na jedno utkání, i tak si však Šafránkových služeb v Opavě nesmírně váží. Extrémně vytěžovaného brankáře 2. ligy si všimli i v prvoligovém Prostějově, kde pro případ potřeby počítají s Šafránkem v rámci střídavých startů. Momentálně se však Šafránek soustředí na Opavu, se kterou chce přes Vsetín projít do play-off.

Vsetín: Vypilovat formu a vzhůru do play-off

Ve dvou zbylých utkání základní části už nemusejí Vsetínští hokejisté nic řešit, ať se stane cokoliv skončí na 2. místě za jistým vítězem z Frýdku-Místku. Co však může Vsetínské ještě vzrušovat, je vyhlížení soupeře pro play-off. Okolnosti nasvědčují faktu, že Valaši znovu změří síly s Novým Jičínem, ale v případě, že se hokejistům ze severní Moravy podaří porazit Hodonín a později také rivala z Kopřivnice, můžou ještě přeskočit Žihadla z Moravských Budějovic, což by znamenalo, že Vsetín by ve čtvrtfinále zavítal na dalekou Vysočinu.

Právě soupeř z Vysočiny byl posledním sokem vsetínských hokejistů. Zelenožlutí se v domácím prostředí chtěli omluvit svým příznivcům za nepovedené derby ve Valašském Meziříčí a povedlo se, Vsetín v utkání s Žihadly dominoval a tribunám připravil brankové hody, když zvítězil 8:0. V utkání se mimořádně dařilo Petru Dvořákovi, vsetínský tahoun si v posledním utkání připsal 3+1 a jeho bodový sumář ve vsetínském dresu již činí 54 bodů. Proti Žihadlům se dařilo i Josefu Daňkovi, dvaadvacetiletý útočník nahradil v první formaci zraněného kapitána Daniela Vaňka a svým výkonem si říká o místo v sestavě pro vyřazovací boje.

Trenér Jenáček má letos k dispozici široký kádr a k tomu čtyři vyrovnané formace, určitě i on si bude lámat hlavu o ideální sestavě pro úvodní kolo play-off. Pomoci mu mohou poslední dvě utkání v základní části, které Vsetín může tak trochu s nadsázkou pojmout jako přípravná utkání, ve kterých bude hledat ideální herní pohodu a pilovat sehranost jednotlivých formací.

Poslední venkovní utkání základní části sezony 2015/2016 vede Vsetín do Opavy, tamní tým hraje o postup do play-off, proti Vsetínu však Slezanům nesedí pozice tvůrců hry. Jak to dopadne tentokrát? Utkání v Opavě odstartuje v 18:00, v případě nepřítomností, můžete využít online přenosu z místa dění.

Sestavy v minulém kole:

Opava: Šafránek – Galvas, T. Černý, Tichý, Tůma, Mosler, Vrabel – Herman, Chalupa, Wolf – Selingr, Polok, Vítek – Svoboda, L. Černý, Kafka.

Vsetín: Hromada – Tesařík, Řezáč, Nedbálek, Vrba, Ostrčil, Žák, Ambruz, Štědrý – Zúbek, Daněk, Kolařík – Slováček, Dvořák, Vítek – Abdul, Hrazdira, Finsterle – Kajaba, Ondráček, Hruška.