Od Opavy čekám houževnatý, urputný hokej, říká před startem play-off trenér Hlobil

Václav Trávníček • 24.02.2014

Sezonu začal coby asistent trenéra Jakubíka a po jeho odvolání na začátku prosince se posunul do pozice hlavního kouče. Viktor Hlobil pak v rovnocenném tandemu s Jiřím Weintrittem dal vsetínskému mužstvu směr, který Valachy z bojů o play-off vynesl až na páté místo. Vytoužená čtvrtá příčka zůstala nedosažena o jediný bod a tak VHK začne čtvrtfinálové boje v úterý na ledě Opavy. „Pro začátek může být start v Opavě vlastně výhodou. Domácí mohou být nervózní,“ přemýšlí Hlobil před úterní bitvou.

Trenére, jak s odstupem hodnotíte poslední utkání proti Břeclavi?
První dvě třetiny jsme dělali chyby, a byť jsme si vypracovali šance, neproměnili jsme je. To se změnilo až ve třetí části, kdy jsme začali lépe bruslit, víc napadat. Byli jsme aktivní, podařilo se nám proměnit šance a zápas jsme zlomili v náš prospěch. Doufejme, že podobné utkání nás v play-off nepotká, protože ve vyřazovacích bojích se hraje úplně jiným způsobem. Proti Břeclavi jsme pořád hráli o čtvrté místo, ale možná měli kluci v podvědomí, že jde o poslední zápas základní části.

Nakolik jste se základní částí spokojen?
Až do Vánoc se nám příliš nedařilo, měli jsme střídavě oblačno. Sem tam se nám podařilo k domácí výhře přidat i vítězství venku, ale pak jsme začali venku i doma ztrácet, což je špatně. Na Lapači jsme totiž dříve vždycky body uhrávali. Platilo: můj dům, můj hrad.

V průběhu listopadu a prosince jste prohráli dokonce sedmkrát v řadě. To muselo být psychicky náročné období.
Bylo a to i pro nás trenéry. Můžu říct, že tréninky byly kvalitní, jenže v zápasech pak nic nefungovalo. Kluci byli kolikrát frustrovaní a čím víc se snažili, tím horší a horší to bylo. Nemohli jsme už spadnout na dno, my jsme na něm byli. Pak došlo k výměně trenéra. Já jsem zůstal a začali jsme mužstvo trénovat společně s Jirkou Weintrittem.

Jak z dnešního pohledu odvolání hlavního kouče Juraje Jakubíka vnímáte?
Nechtěl bych se k tomu moc vyjadřovat. Byl jsem jeho asistent. Je to těžké. Nefungovalo to a pak začalo, takže výměna asi byla dobrá.

Co se konkrétně s příchodem Jiřího Weintritta na střídačku A-týmu změnilo?
Dnes můžu říct, že ze systému, který chtěl hrát Juraj, jsem nějak nadšený nebyl. Ale byl jsem asistent, tak jsem to musel respektovat. Když jsme se dozvěděli, že budeme pokračovat s Jirkou, sedli jsme si a změnili ho. Zavedli jsme to, co hrajeme teď a co hraje většina mužstev. Mohlo to tím být a nemuselo, ale mužstvo začalo fungovat. Kluci začali věřit tomu, co jsme si řekli, byli jsme naladění na stejnou notu. Z devatenácti zápasů, které jsme společně s Jirkou odtrénovali, jsme pouze ve třech nebodovali: dvakrát s Frýdkem-Místkem a jednou v Prostějově.

V jednu dobu šlo dokonce o účast či neúčast v play-off, viďte?
Samozřejmě. Zlomový byl zápas v Břeclavi 15. ledna, který jsme vyhráli 3:2. My byli sedmí, Břeclav o dva body devátá. Kdybychom prohráli, mohla se sezona zlomit úplně na jinou stranu. Jenže my vyhráli, mužstvo se nastartovalo a dotáhlo to až na šňůru deseti vítězství za sebou. Je škoda, že se nám nepodařilo dostat na čtvrté místo, scházel bod, ale ten nám utekl úplně někde jinde než v posledním období.

Co pozitivního jste si ze zmiňované vítězné šňůry vzali?
V určitých fázích to vypadalo, že jsou někteří kluci po vítězných zápasech trochu uspokojení. Museli jsme na to reagovat, abychom je zase sundali z hrušky. Bavili jsme se o tom po každém utkání. Některé věci jsme zdůraznili a bylo důležité, že si to hráči uvědomili a další zápas začali s pokorou. Ta nás musí zdobit i nyní v play-off. Musíme hrát jednoduchý, účelný hokej, který nám sedí.

Nakolik se do mužstva promítl návrat útočníka Františka Zúbka?
Fero je určitě kvalitní hráč. Přišel do rozjeté sezony. Kdo si myslel, že vstřelí dvacet gólů, ten se pletl. Tak to není. Potřeboval chvilku čas, ale už se to startuje. Fero bojuje o každý puk, o každý kus ledu a je to ten starý dobrý Fero, kterého známe. Zařadil se opět mezi top útočníky.

Cítíte, že jste vyladili formu na play-off optimálně?
To se teprve pozná (směje se). Samozřejmě jsme si kolikrát říkali, jestli je dobře, že máme tak dlouhou vítěznou sérii, abychom nebyli do play-off vyčichlí. Ale i po porážce ve Frýdku-Místku jsme se zase dali dohromady a doma zvítězili s Opavou. Pak jsme sice odehráli velmi špatné utkání v Prostějově, kde jsme dělali zbytečné chyby, ale poslední třetinu v sobotu s Břeclaví už hodnotíme zase kladně.

Před sezonou bylo cílem čtvrté místo. V průběhu sezony jste ale začali vyhrávat i venku. Je tedy konečná pátá příčka vlastně komplikace?
Samozřejmě je vždycky výhoda, když poslední zápas vyrovnané série hrajete ze čtvrtého místa doma. Na druhou stranu - pro začátek může být start v Opavě výhodou. Domácí mohou být nervózní. Zkušenosti jsou takové, že v play-off se dá vyhrát i venku.

Co se vám vybaví, když se řekne Opava?
Houževnatý, urputný hokej. Vzájemné zápasy jsou vždy velmi vyrovnané, nikdy v nich nepadá příliš gólů. Očekávám, že stejné to bude i tentokrát.

V posledních letech se vsetínskému mužstvu nepodařilo přejít první kolo play-off. Co budete muset letos změnit?
Vsetínský hokej by si zasloužil minimálně přes první kolo přejít. Ale ve sportu je to vždycky ošidné. Když to řeknu tak jak to je, loni jsme ve čtvrtfinále na Porubu neměli. Každopádně kvůli lidem, kteří poctivě chodí na hokej, i kvůli klukům, kteří se o to snaží, bychom byli rádi, kdyby se už do semifinále postoupit podařilo. Uděláme pro to všechno

Vzkázal byste něco na závěr vsetínským fanouškům?
Aby se nás doma a pokud možno i venku snažili podpořit. Když přijede v úterý do Opavy hodně fanoušků, jsou schopni nám tam vytvořit domácí prostředí. A pokud nás podpoří i doma na Lapači, jsem přesvědčený, že kluci pro ně na ledě udělají maximum.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov