Nebylo to tak, že by byli lepší a my jsme byli horší, říká Martin Kožený

Helena Hegeďová • 05.03.2018

Po pátečním debaklu v Havířově chtěli starší dorostenci svému sokovi vrátit vše, a to i s úroky. Soupeř se však dostal velmi rychle do vedení, Vsetínské to ale nerozhodilo. „Všechno se dá srovnat. Takových zápasů, kdy jsme to otočili, už byla hromada,“ popsal obránce Martin Kožený myšlenky, jež se vznášely nad střídačkou. Valaši si udrželi bojovou náladu až do konce zápasu, kdy ztráceli jen jednu branku a hráli bez brankáře. „Když jsme v posledních minutách hráli v šesti, tak jsme si taky zase věřili, že to urveme. Chyběl nám jeden gól, takže opravdu málo.“

Co říkáte na utkání?
Hodně se odvíjelo od pátku, kdy jsme v Havířově dostali náklep. Řekli jsme si, že jim to nedáme zadarmo. Chtěli jsme hrát dál, aby si neodvezli tři body. Našim cílem bylo ty tři body doma urvat nebo to alespoň dostat do prodloužení a vyhrát za dva. Měli jsme tam silné i slabé chvilky. Potopily nás ale stupidní chyby a také jsme neproměňovali šance, které nám nabídli. To nás stálo zápas.

Ovlivnilo nějak vaši psychiku deset gólů z minulého zápasu?
Určitě ano. Takové nevydařené utkání vždycky ovlivní psychiku, ale řekli jsme si, že nemůžeme zůstat se sklopenou hlavou, vzchopíme se a urveme to. Snažili jsme se, ale bohužel se to nepodařilo.

Soupeř se dostal do vedení již ve druhé minutě. Co jste si řekli na střídačce?
Řekli jsme si, že se nic neděje. Byly před námi ještě dvě třetiny nebo v podstatě celý zápas, když jsme branku dostali takhle zkraje. Všechno se dá srovnat. Takových zápasů, kdy jsme to otočili, už byla hromada, takže jsme se hnali dopředu a chtěli se dostat do vedení.

Nebáli jste se, že by po první brance Havířova mohly přijít další rychlé góly?
Určitě jsme se báli, protože to se může stát vždycky. Nezapomínali jsme proto ani na defenzivní hru, i když jsme tam v průběhu udělali nějaké stupidní chyby, při nichž se soupeř například dostal do brejku. Snažili jsme se ale dávat si směrem dozadu pozor, abychom nedostali nějaké hloupé a zbytečné góly.

Ve druhé třetině jste měli hodně přesilovek, ale ani jednu jste nevyužili. Kde byla chyba?
Musím určitě pochválit jejich gólmana, který zachytal výtečně a nám tak dělalo problémy se prosadit. Ale bylo to taky naším nepřesným zakončením, kdy jsme měli asi tři tutovky do prázdné brány a neproměnili jsme je. Možná, že jsme ty přesilovky hráli až moc profesionálně a měli jsme to spíše zkusit jednodušeji.

V sezóně se vám ale přesilovky hodně dařily, skoro každá končila gólem. Nezdá se vám, že se vaše hra v početní výhodě zhoršila?
Mně se zdá, že ty přesilovky hrajeme furt stejně. Na každý tým ale platí něco jiného, takže je pravda, že bychom se v tomto měli asi trochu přizpůsobovat oslabení soupeře. Někdy to holt nevyjde tak, jak jsme zvyklí.

Dnes jste ale v přesilovce i inkasovali...
Už si nepamatuju, kdo byl zrovna na ledě, ale hodně jsme bruslili u modré čáry a dělali jsme zbytečné kličky místo toho, abychom si to dávali a přihrávali před branku, trochu je rozhýbali a udýchali. Utekl nám hráč, mně to před brankou podlétlo pod hokejkou a oni už si to dali do prázdné brány.

Třetí třetina byla z vašeho pohledu nejlepší, jaké byly pokyny?
Řekli jsme si, že máme ještě jednu třetinu, dlouhých dvacet minut. Je to strašně moc času a může se stát cokoliv. Můžeme dát dva rychlé góly a je to srazí, nikdy nevíme, co přijde. Když jsme v posledních minutách hráli v šesti, tak jsme si taky zase věřili, že to urveme. Chyběl nám jeden gól, takže opravdu málo.

Když jste snížili na 2:3 tak Havířov hodně zabral. Myslíte, že se bál o výsledek?
Určitě, jim jde také o play-off. Chtějí se dostat před Boleslav, takže měli o motivaci postaráno, ale my jsme jim to na druhou stranu taky nechtěli dát zadarmo.

A bylo nějak na hře soupeře znát, že jej od play-off dělí opravdu pár bodů?
Havířov je tým, který se snaží dostat rychle do vedení a potom už hraje jenom na obranu. Nechtějí dostat gól, pořád se stahují a tím, že jsou opravdu tak blízko postupu, tak to jde vidět ještě víc.

Jak jste tedy vnímal hru z pohledu obránce?
Z mého pohledu to nebylo tak, že by byli lepší a my jsme byli horší, to vůbec ne. Měli jsme chvilky, kdy jsme měli navrch a několikanásobně je přehrávali. Bohužel jsme se ale neprosadili, nedali jsme důležité góly a dopadlo to tak, jak to dopadlo.

Obrana byla na straně Havířova podpořena i o výkony gólmanů v obou zápasech. Bylo i toto klíčové?
Ano, gólman taky hrál obrovskou roli. Neříkám, že našim gólmanům se dařilo nedařilo. Byl tam jeden špatný gól, ale to se stane vždycky, vždycky tam může něco takhle spadnout.

V minulém zápase jste dostali deset branek, ale vy jste ze zápasu vyšel s plusovým bodem ve statistikách +/-. Jak se při takové smršti dostává do kladných hodnot?
Tak není to přímo o náhodě, kdy jste na ledě, ale nevím, jak se mi to podařilo. To se asi nedá nějak přesně popsat. Možná, že jsem šel střídat vždycky, když šli na nás (smích).