Vstupenky online

Nažhavený nováček míří na Valašsko. Poradí si Vsetín s rozjetou Porubou?

Tomáš Kopecký • 27.09.2018

Ještě před dvěma lety spolu sváděli souboje ve druhé lize, nyní hrají bok po boku o úroveň výše. A oba dva celky se v dosavadním průběhu soutěže rozhodně neztrácejí. Poruba dokonce po pěti kolech vedla Chance ligu, vyšlápla si na Jágrovo Kladno, a teprve výpadek z třetí třetiny utkání proti Litoměřicím ji vrátil zpět na zem. Takový nováčkovský progres asi nikdo nečekal. Dokáže na něj Poruba navázat i na Vsetíně, který se v posledních dnech naladil na vítěznou vlnu a po třech těsných výhrách poskočil na čtvrtou příčku tabulky? Zajímavý souboj dvou moravských rivalů startuje v sobotu v 17:30.

Březen 2015 a semifinále 2.ligy. Březen 2017 a druholigové finále. Důležitých zápasů spolu Vsetín s Porubou v posledních letech odehráli nespočet a ve většině z nich zbyly Ostravanům jen oči pro pláč. Vždyť právě výhra po nájezdech ve třetím finále před vyprodaným Lapačem posunula Vsetín do baráže, a posléze i do WSM Ligy, zatímco Poruba zůstala těsně před branami velkého úspěchu. Na svůj postup však nemuseli červenobílí dlouho čekat. Už o rok později totiž dokázali Valachy napodobit, přes Šumperk, Jablonec a Havlíčkův Brod proletěli až za triumfem a nyní se můžeme opět těšit na vzájemnou konfrontaci.

Co se týče přípravných utkání před sezonou, tam už se Valaši se svým sobotním soupeřem střetli, a to dokonce dvakrát. Na začátku srpna zdolal Vsetín svého soupeře 2:1 v prodloužení, když výhru vystřelil v prodloužení Kopta, v generálce na ligu a v plných sestavách pak zelenožlutí zvítězili hlavně zásluhou skvělé první třetiny v poměru 5:3. Poruba tak naposledy na Valašsku vyhrála 23.9.2015, od té doby odešla hned sedmkrát poražena.

Poruba: Nováček rozhodně nechce hrát druhé housle

Musíme však říci, že sestavy obou týmů se za ta léta proměnily k nepoznání. Poruba musela po postupu kádr výrazně posílit, aby byl v rámci první ligy konkurenceschopný. Navázala proto spolupráci s extraligovými Vítkovicemi či Zlínem. Úvod premiérové sezony ukazuje, že tuto proměnu provedlo vedení klubu velmi dobře, protože svěřenci trenérů Flašara se Sršněm si skvěle sedli, aniž by potřebovali mnoho času.

Ostrava má nyní skvělou fazónu a nestíhá udivovat širokou hokejovou veřejnost. Kdo by to byl býval řekl, že červenobílí budou po pěti kolech vévodit celé soutěži? Postupně zdolali Kadaň, silné Kladno, blízkého rivala z Havířova, či nevyzpytatelné Ústí nad Labem. Až pátý zápas přinesl ztrátu, když Poruba nestačila na Třebíč. Hned v následujícím kole navíc přišel první velký malér. RT TORAX vedl ještě v úvodu třetí třetiny nad Litoměřicemi 4:1, pak však Stadion zavelel k velkému obratu, který korunoval vítěznou branku v čase 59:46. Ani tato obtížná situace nováčka nerozhodila, neboť hned v dalším utkání zdolala Poruba Frýdek-Místek 4:3. 

Nyní však má před sebou obtížný los, protože brzy narazí na největší favority soutěže, jako jsou Vsetín, České Budějovice či Jihlava. Zde se teprve ukáže, jak velkou kvalitou tento tým oplývá a kam mohou sahat jeho ambice. Kapitán Ctirad Ovčačík si v rozhovoru před sezonu přál postup do play-off a musíme říci, že pokud by Poruba byla schopna udržet stávající výkonost, neměl by to být nepřekonatelný problém.

Kdo stojí za současným úspěšným počínáním Ostravanů? Velkou sílu má RT TORAX v brankovišti, kde oplývá jistotou vítkovický Daniel Dolejš, muž s více než stovkou startů v extralize. Jeho čísla jsou skvělá, v průměru inkasuje 2,15 gólu na zápas a úspěšnost zákroků má přes 93%. Druhým gólmanem týmu je vsetínský odchovanec Hynek Kůdela. Obranu táhnou nové posily, především zkušený Ctirad Ovčačík, ale také dva hráči, kteří v loňské sezoně účinkovali ve Vsetíně – Daniel Krenželok a Filip Dundáček. Slibné výkony klub očekává také od zlínských hráčů Daniela Gazdy a Martina Matějíčka.

Produktivitu útočníků zatím táhne hráč, který má rovněž zkušenosti s hrou v zelenožlutém dresu. Jakub Illéš loni odehrál dvacet zápasů za Vsetín s bilancí čtyř branek a sedmi asistencí, letos má v Porubě na kontě sedm bodů z osmi utkání. Výborně se prezentuje mladá krev – Jozef Baláž (3+3), Radim Toman (2+4) nebo Tomáš Jáchym (1+4). Obrana Vsetína si bude muset dát pozor také na ex-havířovského Jana Hudečka (3+2) nebo Jana Káňu (1+4).

Vsetín: Získají Valaši před týdnem volna další body?

Vsetín zařadil po vysoké porážce s Ústím nad Labem vyšší rychlostní stupeň a od té doby se naladil na vítěznou vlnu, která momentálně čítá tři zápasy. Nedá se říci, že by Valaši v těchto utkáních výrazně dominovali, vždyť ve všech případech vyhráli pouze o jediný gól, ovšem funguje jim to, co bylo možná trochu kamenem úrazu v minulé sezoně. Dokáží přetavit vyrovnané zápasy v zisk plného počtu bodů. Pokud dříve unikaly zelenožlutým úvody duelů, nyní je naopak problém s jejich závěry. S Prostějovem, Třebíčí, Litoměřicemi i Frýdkem-Místkem Vsetín inkasoval v power-play. Bodový zisk to sice až na zápas s Prostějovem neovlivnilo, přesto se musí Valaši na tuto herní situaci pořádně zaměřit.

Valaši stále bojují nejen se soupeři, ale i početnou marodkou. Do hry se sice vrátil Vojtěch Šilhavý a Mitchell Theoret, nemoc však postihla Davida Gábu a zdravotně fit není nově ani Ondřej Holomek. Další hráči setrvávají mimo hru dlouhodobě. Uvidíme, zda se někdo z marodů vrátí proti Porubě do hry.

Vsetínské táhne vzhůru tabulkou především jedna formace, která zatím převyšuje všechny ostatní. Luboš Rob, Vít Jonák a Antonín Pechanec ovládli zápas v Litoměřicích, velkou měrou se podíleli také na výhrách s Třebíčí či Frýdkem-Místkem. Všichni tři jsou navíc v první třináctce bodování celé soutěže.

Podaří se Valachům vybojovat čtvrtou výhru v řadě, nebo se na Lapači budou radovat hosté? Utkání mezi Vsetínem a Porubou startuje v sobotu v 17:30.

Partner utkání: Ing. Radek Vraj

Partnerem utkání je dlouholetý fanoušek a partner VHK ROBE Vsetín pan Ing. Radek Vraj. Na Vsetíně má vinotéku, kterou můžete znát pod názvem Vinotéka U Vrajů.

Sestavy z předchozího zápasu:

Vsetín: Šelepněv – Mikuš, Černý, Slováček, Teper, Rudl, Hryciow, Jenáček – Theoret, Rác, Kuronen – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Kucharczyk, Březina – Jindra, Podešva, Šilhavý.

Poruba: Dolejš – Ovčačík, Gazda; Matějíček, Krenželok; Slavík, Urbanec – Illéš, Hudeček, Káňa J. – Tomi, Zdeněk, Vymazal – Ollender, Baláž, Toman – Pytlík, Jáchym, Jankovský