Navždy v historii. Před dvaceti lety Vsetín vybojoval šestý titul, výročí oslaví v Krkonoších

Redakce • 24.11.2021

Hokejový Vsetín si v letošním roce připomíná významné výročí. Přesně před dvaceti lety totiž Valaši vybojovali šestý extraligový titul a navždy se zapsali do historie nejkrásnějšího kolektivního sportu. Legendární milník klub oslaví v rámci utkání pod širým nebem ve Špindlerově Mlýně 10. prosince, kdy proti Vrchlabí nastoupí v replikách dresů právě ze zlaté sezony 2000/2001. Fanoušci se také mohou těšit na novinky ve fanshopu!

Říká se, že dojít až na samotný vrchol se nepodaří každému. Navíc tam hodně fouká. Vsetínští hokejisté to v minulosti dokázali hned šestkrát. Naposledy na jaře 2001, kdy ve finále porazili Spartu Praha. Klub se přitom nacházel na hraně dvou historických etap a není žádným tajemstvím, že se potýkal s finančními problémy. Obrovské odhodlání, ctižádost a srdce bojovníků ale všechny trable překonaly. Hrdé Valašsko znovu vítalo své šampiony, nejúspěšnější éra v historii vsetínského hokeje dostala zlatou tečku.

„Každý mistrovský titul jsme si náležitě užili, ale asi nejvíc mám v sobě ten rozlučkový z roku 2001. Bylo to těžké období, kdy jsme byli asi pět měsíců bez výplaty. Do toho zavřeli Romana Zubíka. Sportovní manažer Olin Štefl nám to tehdy před play-off řekl jasně: Kluci, když vyhrajete, máte u mě prase a sud piva. Tak jsme vyhráli a Olin svůj slib splnil. A možná, že tehdy byl i soudek navíc,“ vzpomínal tehdejší obránce a dnešní trenér A-týmu Jan Srdínko.

Pro dalšího bývalého beka a dnes sportovního manažera klubu Radima Tesaříka šlo možná o vrchol kariéry. „Dodnes si pamatuji, jak jsme se v kabině semkli. Naše parta to dokázala. Šestého vsetínského titulu si vážím víc než triumfu se Zlínem nebo vítězství v ruské Superlize,“ vybavil si vsetínský odchovanec, který při tažení za zlatem musel překonat i ledvinovou koliku.

Na Lapači dnes působí i další pamětníci tehdejších okamžiků. Trenérskou kabinu s Janem Srdínkem sdílí hlavní kouč A-týmu Roman Stantien, jeden ze tří hráčů, kteří na Valašsku získali všech šest zlatých medailí. A útočník Radim Kucharczyk dokonce stále hraje a platí za oporu útočných řad. Dvacet let staré okamžiky mají v paměti všichni.

Stejně tak sportovní komentátor Robert Záruba. „Pamatuji si, že jsem po posledním zápase na Spartě přišel do kabiny, kde s pohárem slavil Jirka Dopita. Odvezeme ho z této říše zla, opakoval pořád dokola. Neměl rád Pražáky a to, co si o Pražácích všichni myslí,“ usmíval se po letech. „O Vsetínu se vědělo, že tam jsou peníze. Také si ovšem myslím, že hodně toho není v penězích, ale v povaze lidí. Na tak malé město a malý klub to byla zcela úctyhodná éra, která je asi opravdu neopakovatelná. Zaplaťpánbůh, že patří do historie našeho hokeje.“

Klub si významný milník připomene 10. prosince pod širým nebem ve Špindlerově Mlýně. V rámci D+D Real Winter Hockey Games nastoupí Valaši v replikách dresů právě z ikonické sezony 2000/2001. Jejich podobu Vsetín představí online příští týden, už v sobotu si ale dres budou moci fyzicky prohlédnout návštěvníci domácího utkání s Litoměřicemi v prodejně fanshopu. Tam ostatně mohou získat i upomínkové předměty k letošnímu výročí: mistrovský puk v dárkovém balení, speciální zelenožlutou šálu nebo třeba novou sérii sběratelských kartiček League Dynasty mapující rovnou všech šest mistrovských sestav Vsetína, která bude mít právě v sobotu ve fanshopu svoji premiéru.