Milníky play-off: Vrchlabský důraz slavil úspěch, Vsetín se chystá na odvetu

Radek Bařina • 20.03.2021

Nebyl to pohledný zápas. Byla to urputná bitva, taková, jaká k play-off často patří. Vítězství nakonec ubojovali domácí, kteří sice v zápase prohospodařili dvoubrankový náskok, zásluhou využité přesilovky v prodloužení však přeci jen vydolovali první bod. Jak se k této přesilovce dostali a další důležité okolnosti úvodního čtvrtfinálového zápasu Vrchlabí se Vsetínem si přiblížíme v dalším díle Milníků. A nezapomeňte, série pokračuje hned v sobotu. Druhý zápas je na programu znovu od 17:30.

Klíčový okamžik: Vyloučení v prodloužení

Přetlačovanou o vítěznou branku nakonec rozhodla nešťastná událost v obranném pásmu VHK. Nutno však podotknout, že Valaši si o ni tak trochu koledovali. Prodloužení totiž nehráli příliš dobře, několikrát se nechali zamknout ve svém pásmu a z jednoho takového tlaku došlo i k osudnému okamžiku. Radim Kucharczyk se u mantinelu snažil vysmeknout protihráči, smolně však přitom zavadil holí o jeho obličej. Vsetínský veterán tak ke své nelibosti putoval na trestnou lavici a odsud jen bezmocně sledoval vítěznou akci domácích. Vrchlabí sice v zápase přesilovky příliš nešly, v prodloužení ji ale sehrálo velmi dobře a nakonec ji korunovalo brankou. V pohledné kombinaci našel Tomáš Nouza hůl osamoceného Patrika Urbana na hranici brankoviště a tomu jen stačilo usměrnit letící puk správným směrem.

Hvězda: Pavel Mrňa

Pavel Mrňa byl bezesporu nejvýraznější postavou zápasu. Byl takřka u všech klíčových momentů. Nejprve otevřel gólový účet série, když v šesté minutě prokázal svůj důraz a pohotovost a v souboji se vsetínskou obranou dokázal protlačit puk za brankovou čáru. Ve druhé třetině pak ukázal chytrost. Vsetín byl po srovnání na 2:2 lepším celkem, vítr z plachet mu ale vzalo rychlé vrchlabské přečíslení, ve kterém Mrňa překvapivou střelou překvapil Gábu. Do třetice pak byl Mrňa u klíčového okamžiku. Právě jeho obličej se totiž dostal do kontaktu s holí Radima Kucharczyka. Kontaktu, který pro Vrchlabí získal přesilovou hru a v ní vítěznou branku. Pavel Mrňa byl zkrátka hvězdou prvního čtvrtfinále.

Smolař: David Gába

David Gába prožil hodně smolný zápas. Hned třikrát totiž inkasoval poté, co mu puk doslova proklouzl mezi betony. V prvním případě se to povedlo dorážejícímu Mrňovi, který následně přetlačil i dojíždějící obránce a z hranice brankové čáry uklidil puk do sítě. Podruhé mu mezi betony proskotačila lehká teč Machače, do třetice ho pak nachytal chytrou přízemní střelou znovu Mrňa. Gába čelil spoustě nepříjemných závarů a dorážek z bezprostřední blízkosti, úspěšně! Přesto mu tentokrát kus nezbytného brankářského štěstí scházel.

Zaujalo: Nepříjemný hokej Vrchlabí

Asi nejeden fanoušek si při pohledu na dění na ledové ploše vzpomněl na zápas fotbalistů Slavie v Glasgow. Ne, k vidění naštěstí nebyly žádné zákeřnosti a likvidační fauly, od prvního střídání však bylo zjevné, že taktikou domácích je dostat se vsetínským „pod kůži“. Nevynechali jediné příležitosti do soupeře strčit, popíchnout ho, hru mu otrávit. Na jednu stranu by se možná očekávalo, že čtvrtý celek po základní části se bude chtít prosadit trochu jiným stylem hry, na druhou je však nesmysl za to Vrchlabské kritizovat. V play-off platí více než kdy jindy, že účel světí prostředky a domácí usoudili, že právě taková taktika bude na Vsetín platit. Teď je řada na Valaších, aby se s tímto hokejem dokázali vyrovnat a přizpůsobit se mu. V agresivitě a důrazu totiž za svým soupeřem zaostávali.

Číslo dne: 6

Šestá minuta přinesla první branku čtvrtfinálové série Vrchlabí se Vsetínem. V šedesáti minutách nakonec prázdné tribuny viděly celkem šest branek, po třech na každé straně. No a když přišla šedesátá šestá minuta, padla branka, která utkání uzavřela. U všech klíčových okamžiků pak byl hráč, jehož číslo na dresu začíná právě šestkou. Šestka zkrátka byla číslovkou, která spojuje nejdůležitější momenty pátečního čtvrtfinálového duelu. Hokejistům VHK ROBE Vsetín však příliš štěstí nepřinesla.

Ze statistik: Propastný rozdíl na vhazování

Většina statistických ukazatelů potvrzuje, že šlo o vyrovnaný zápas. V jedné statistice ale Vsetínští propadli. Vhazování. Jejich úspěšnost v této herní činnosti byla pouhých 33 %. Řečí čísel vyhráli pouhých 26 ze 79 buly. Nedařilo se fakticky nikomu, snad až na Zemana, který z pozice křídla zamířil ke čtyřem vhazováním, z nichž tři vyhrál. Jinak jsou ale čísla Valachů nízká. Berger vyhrál 4 buly z 10, Pechanec 7 z 22, Kucharczyk 7 ze 16 a Filip Přikryl vyhrál při svém první zápase v dresu VHK jen jedno vhazování z 9. To na opačné straně dominovali Tomáš Zeman (8 vyhraných vhazování z 9) a David Chalupa (8 z 10). Nikdo z Vrchlabských se nedostal pod 50 %. V této herní činnosti tak mají Valaši co zlepšovat.

Následuje: Druhý pokus na VHK v sobotu od 17:30

První třetina pátečního duelu Vsetínu příliš nevyšla. Jednou z příčin mohly být i změny v sestavě a fakt, že tým doplněný novými tvářemi teprve hledal tu správnou notu. Od druhé dvacetiminutovky už hráli Valaši výrazně lépe a svému protivníkovi byli minimálně vyrovnaným soupeřem. V prodloužení se od nich ale štěstí odklonilo. Nic se ovšem neděje. Možnost nápravy budou mít zelenožlutí už v sobotu. Druhý duel série na vrchlabském ledě startuje znovu od 17:30. Sledovat ho můžete přes server hokejkaTV nebo prostřednictvím textového onlajn přenosu.

Očekávání: Vsetín se musí vyrovnat v agresivitě a zlepšit přesilovky

Vsetínští moc dobře vědí, kde je v prvním zápase tlačila bota. Za soupeřem zaostávali v agresivitě, prohrávali osobní souboje, nechali si vnutit soupeřovu hru. Kapitolou samotnou jsou pak přesilovky. Ty Valachům v prvním čtvrtfinále vůbec nešly. Vrcholem pak byla přesilovka pět na tři, ve které byl nejnebezpečnější situací pokus o brejk oslabeného soupeře. Záležet bude také na vstupu do zápasu. Ty Vsetínu, nejen v play-off, příliš nevychází a výsledkem je, že zelenožlutí musí skoro ve všech zápasech dotahovat. Vstřelení vedoucí branky by tak mohlo být příjemnou změnou a velkým povzbuzením. Dobrou zprávou je, že do sestavy by se mohl vrátit Roman Vlach. Ten se v play-off rozehrál k dobrým výkonům a druhému útoku i vsetínským přesilovkám v pátek chyběl. Bude také zajímavé sledovat, jak trenéři VHK tentokrát poskládají sestavu, přetlak útočníků v týmu je totiž opravdu značný.