Město: Zimní stadion převezmeme jedině bezplatně

Eva Stejskalová, Město Vsetín • 01.12.2007

V s e t í n - Dlouholetá nekonečná vyjednávání radnice a TJ Zbrojovky Vsetín potažmo její společnosti ZETEX o převod zimního stadionu na Lapači na město došla do zlomového bodu.Vsetínští radní na svém včerejším zasedání vyjádřili jednoznačnou vůli stadion převzít, ovšem jedině za podmínek, za nichž jej tělovýchovná jednota a následně její společnost ZETEX v minulosti získala od tehdejšího městského národního výboru. To jest bezplatně. V opačném případě se vzdávají zodpovědnosti za vsetínský hokej.

Vsetínští radní tak reagovali na poslední dopis zástupců tělovýchovné jednoty, v němž za převedení areálu na město požadují po radnici přemrštěné požadavky. „Podmínkou převodu zimního stadionu do majetku města Vsetín je příspěvek města na rekonstrukci sportovní haly na Lapači ve výši 7,2 milionů korun a po dobu 15 let smluvně potvrzený příspěvek na provoz sportovní haly ve výši 600 tisíc korun ročně upravený o inflaci,“ stojí v dopise podepsaném Josefem Goldefusem, předsedou TJ Zbrojovka Vsetín, která vlastní společnost ZETEX. Z dopisu navíc vyplývá, že ani po splnění těchto podmínek není jasné, že jsou tyto požadavky konečné a nebudou ze strany majitele navyšovány.

Nad tímto postojem radní vyjádřili hluboké znepokojení. „To snad ani nemyslí vážně. Vždyť ten stadion je v dezolátním stavu a potřebuje milionové investice. ZETEX z něj po celou dobu jen „tyl“ a nic do něj neinvestoval,“ kroutí hlavou například radní Jiří Haas. Podobně hovořili i další. „Stadion lze v současné době označit za brownfield. I když to dostaneme zadarmo, je to pro nás „danajský“ dar,“ nechal se slyšet místostarosta Lubomír Gajdušek. „Tuto nabídku prostě nebudeme akceptovat. Městský rozpočet přeci nebude sanovat něčí nevydařené aktivity,“ shrnula názor radních starostka Květoslava Othová, která tento postoj zaujala okamžitě po doručení dopisu.

Tímto stanoviskem radnice dala najevo, že o jiných podmínkách nehodlá město uvažovat. Buďto se ZETEX rozhodne akceptovat nabídku města nebo mu rozpadající se stadion zůstane na krku. „Jednání není možné vést donekonečna. Ať si jej tedy nechají, ale se vší zodpovědností,“ poznamenal místostarosta Jaromír Kudlík. „My jsme byli ochotni přistoupit na nabídku, která měla činit maximálně šest milionů korun, přičemž prostředky by byly použity na rekonstrukci haly na Lapači. S navýšením požadavků jsme ale změnili názor a veškerá odpovědnost za budoucnost zimního stadionu a potažmo mládežnický, ale i seniorský hokej teď leží na společnosti ZETEX,“ uzavřela starostka Othová.

Reakce současného majitele stadionu na tento vzkaz radních totiž nyní ovlivní i snahu některých členů představenstva Vsetínské hokejové řešit oddlužení společnosti nikoliv konkurzem, ale tak zvanou revitalizací. Ta kromě jiného předpokládá právě převzetí zimního stadionu městem.

O celé záležitosti budou ještě jednat vsetínští zastupitelé na svém prosincovém zasedání, ovšem vzhledem k postoji rady se nepředpokládá, že by byl jejich postoj jiný.