Máme představu, jak dát šanci i mladším gólmanům, říká trenér brankářů Roman Peschout

Redakce • 29.06.2022

Brankáři VHK ROBE Vsetín s koncem týdne završí aktuální blok přípravy na novou sezonu a znovu se na Lapači společně sejdou až 25. července. „Dostanou volno na tři čtyři dny, aby zregenerovali. Následně budou mít připravené plány, aby věděli, jak se mají doma individuálně udržovat,“ hlásí jejich trenér Roman Peschout. Maskovaní muži trénovali společně po skupinkách a to včetně Maxima Žukova, který posílil Valachy z Jihlavy, i šestnáctiletého Martina Konečného, jenž odchází do Švédska.

Jak se ohlížíte za dosavadním průběhem přípravy?
Máme za sebou osm týdnů přípravy. Absolvovali jsme tréninky zaměřené na posilování, běhy, odrazovou sílu nebo speciální tréninky pro gólmany. Musím říct, že kluci pracovali perfektně. Po celou dobu na nich byla vidět chuť se zlepšovat a posouvat. S jejich přístupem jsem hodně spokojený a hodnotím to velmi kladně.

S gólmany jste trénovali po skupinách. Můžete je jednotlivě okomentovat?
Byli jsme rozdělení na tři skupiny podle věku brankářů: Nejmenší, střední a následně nejstarší od dorostu po A-tým. Nejmladší a střední kategorii měl na starosti kolega Dominik Gerža, společně jsme pak vedli nejstarší skupinu.

Příprava je v tomto případě hodně individualizovaná, že?
V posilovně má každý gólman úkoly ušité na míru, protože jsou mezi nimi věkové i fyzické rozdíly. Nedávalo by smysl, aby všichni zvedali stejné váhy. Co se ale týče běhu nebo odrazové síly, to už jedou všichni stejně.

Jaký měl režim Maxim Žukov, který Vsetín posílil z Jihlavy?
Max měl z nás všech prakticky nejdelší loňskou sezonu. Proto dostal trošičku delší volno a připojil se k nám 30. května. Od té doby s námi trénoval naplno. Situace ohledně víz se musela vyřešit ihned po sezoně. Tak se i stalo a Max dostal provizorní vízum a následně i oficiální víza na celou nadcházející sezonu. Zapadl mezi nás naprosto skvěle, kluci mu pomáhají. Komunikují spolu anglicky, což je i pro ostatní gólmany dobrá věc. Samozřejmě Max už trochu ovládá i češtinu. Myslím, že se aklimatizoval velice rychle.

Gólmani VHK od dorostu po A-tým si na závěr aktuálního bloku letní přípravy společně zahráli na Playstationu.

Jakou máte vizi pro složení brankářské trojice A-týmu?
Do branky A-týmu počítáme s Maxem Žukovem a Davidem Sachrem. Dále máme určitou variantu a motivaci, jak posouvat kluky z mládeže směrem k dospělému hokeji. Máme představu, jak dát šanci i mladším brankářům, to znamená klukům z juniorky a dorostu.

David Sachr v loňské sezoně zastával pozici gólmanské trojky, pravidelně pak chytal v druholigovém Valašském Meziříčí. Půjde v jeho případě o velký posun?
Myslím si, že pro něj půjde o posun spíše jen v tom čísle. David je místní kluk, celou dobu trénuje s námi. Loni odchytal za A-tým několik zápasů a vedl si skvěle, nikdy nezklamal. Jinak chytal výborně za Valašské Meziříčí.

Trénoval s vámi i šestnáctiletý Martin Konečný, jenž v polovině prázdnin odchází ze Vsetína do švédského IFK Täby?
Martin prakticky celou letní přípravu absolvuje s námi a v polovině prázdnin odlétá do Švédska. Bude to pro něj obrovská škola, i co se týče jazyka nebo osamostatnění se. Minulou sezonu udělal velký progres a budu mu držet palce, aby v tom pokračoval a zlepšoval se dál.

Jak bude vypadat váš nejbližší program?
Ve čtvrtek nám končí aktuální blok přípravy a začíná třítýdenní dovolená. Respektive kluci dostanou volno na tři čtyři dny, aby zregenerovali. Následně budou mít připravené plány, aby věděli, jak se mají doma individuálně udržovat. Znovu se všichni sejdeme v pondělí 25. července.