Liberec - Vsetín? Souboj brankářů!

Václav Trávníček • 23.09.2004

V s e t í n, L i b e r e c – Ve čtvrtém kole Tipsport extraligy zajíždí vsetínští hokejisté do Liberce, kde se pokusí prolomit zatímní neporazitelnost Bílých Tygrů. Ti letos ještě neprohráli a s devíti body ze třech utkání jsou v čele tabulky. Utkání bude hlavně soubojem brankářů. Zatímco barvy šestinásobného mistra bude hájit Roman Čechmánek - jednička Los Angeles Kings - za Bílé Tygry nastoupí Milan Hnilička, brankář, kterého Čechmánek svých příchodem do LA vyhnal na farmu.

Změny v mužstvu Liberce: Zbrusu nová ofenzíva

Kádr Bílých Tygrů doznal před startem letošní extraligy mnoha změn. Z města pod Ještědem odešli obránci Martin Čakajík, Peter Podhradský (oba Třinec), Aleš Vála (Ústí n/L), Martin Ťupa (Litvínov), Jaroslav Nedvěd (Nižněkamsk, RUS), Robert Pospíšil a na hostování do mužstva ústeckých draků odešel Václav Kočí. Z řad útočníků tým opustili Pavel Kašpařík (Sparta), Rudolf Verčík (Jihlava) a Lubomír Korhoň (Pardubice). Na hostování do prvoligových Českých Budějovic poslalo vedení klubu Miroslava Hájka. Z hostování se už do klubu nevrátili ofenzivní Vítězslav Jankových a Jaroslav Kudrna (oba UNL)

Bílí Tygři letos obměnili především ofenzivní řady: z šesti nových jmen na soupisce jsou čtyři útočníci. Tedy Lˇubomír Vaic (Magnitogorsk), Jan Tomajko (Sparta, podobně jako Vaic oblékal kdysi vsetínský dres), Andrej Podkonický (Portland Pirates (AHL) - farma Washingtonu) a Igor Rataj (Znojmo). Obranu vyztužili navrátilec Andrej Krstev (Litvínov) a hokejista a podnikatel v jedné osobě Miroslav Duben (Pardubice). Vůbec největším přínosem pro celek Bílých Tygrů bylo angažování zkušeného brankáře Milana Hniličky, jenž do klubu přišel z farmy Los Angeles Kings Manchester Monarchs. Dlužno dodat, že Liberečtí v této souvislosti propustili dosavadního strážce branky Oldřicha Svobodu.

Zámořské posily

Soupisku Libereckých Tygrů zdobí také zvučná jména hokejistů, kteří zde přišli na výpomoc po čas stávky v NHL. A opět to jsou především útočníci: Aleš Kotalík (Buffalo Sabres), Václav Nedorost (Florida Panthers) a Radim Vrbata (Carolina Hurricanes). V obraně chybí Jiří Fischer (Detroit Red Wings), který se zranil v reprezentačním utkání s Kanadou na Světovém poháru. Posily ze zámoří tvoří čtvrtou libereckou formaci Vrbata - Kotalík - Nedorost.

Ofenzivní sílu ukázalo mužstvo v minulém kole, kdy přestřílelo Znojemské Orly 4:7. Branky zařídili vesměs hráči z NHL, Kotalík vsítil hattrick a Nedorost přidal další dva zásahy. Také proto jsou Severočeši v čele tabulky, které s devíti body ze třech utkání zatím suverénně vévodí.

Událost léta: Hnilička v brance

Nejvýznamnější událostí před extraligovou sezonou byl pro liberecký klub příchod reprezentačního brankáře Milana Hniličky. Ten, na rozdíl od posil z NHL, které se po ukončení stávky zase vrátí do NHL, v kádru zůstane. Zajímavostí je, že Čechmánek a liberecký Hnilička působí pod střechou jednoho klubu. Zatímco však vsetínský golman je suverénní jednička Los Angeles Kings, Hnilička působí na klubové farmě v Manchesteru. „Dělá Čemanovi dvojku,“ poznamenal na jeho adresu před nedávnem vsetínský předseda Oldřich Štefl.

Zápas čtvrtého kola Tipsport extraligy mezi Libercem Vsetínem bude určitě zajímavý. Utkají se dvě mužstva ze špičky průběžné tabulky, oba celky budou zdobit zvučná jména. Na obou stranách budou zajisté k vidění skvělé zákroky zkušených brankářů. Souboje z minulé sezony dopadly v součtu remízou - dvakrát se radoval Vsetín i Liberec.

Vsetín vs Liberec 2003/04

9.kolo Vsetín – Liberec 1:4
Branky: 60. Selingr (J. Polák) - 22. S. Procházka (Plodek, Rozsíval), 53. Kropáč (Moravec), 54. Kašpařík (V. Novák), 58. Jareš (Kašpařík).

22. kolo Liberec – Vsetín 2:3
Branky: 31. Jiruš (V. Novák, Kašpařík), 36. Rozsíval (Vampola) - 20. Selingr, 37. Mareš (Selingr), 64. Stantien (Hudec, Jaškin).

35. kolo Vsetín – Liberec 3:2
Branky: 8. Demel (Pavliš), 17. Pavliš (Hudec, Selingr), 25. Dubec (Demel, Pavliš) - 10. Plodek (S. Procházka), 54. Čermák (Jiruš).

48. kolo Liberec – Vsetín 4:1
Branky: 5. Tvrdík (Kašpařík), 12. M. Hájek (V. Novák, Podhradský), 44. Rolínek (Tvrdík, Víšek) - 50. Stantien (Jaškin).

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Čechmánek - Jaškin, Frolo, Hrabal, Kowalczyk, Klesla, Němec - Zadina, Vlach, Hruška - Brabenec, Pavliš, Selingr - Radivojevič, Vak, Stantien - Dubec, Kovář, Gengel.

Liberec: Hnilička - Šmíd, Jiruš, Krstev, Duben, Moravec, Hanzlík - Čermák, Rataj, Tomajko - Klimenta, Plodek, Procházka - Vaic, Podkonický, Rozsíval - Vrbata, Kotalík, Nedorost.

Vsetínští se budou muset obejít bez zraněných Petra Gřegořka (natažený břišní sval, návrat na led neznámý) a Tomáše Demela, kterého trápí uvolněný meniskus v koleni (návrat během listopadu až prosince t.r.). Domácí budou postrádat Václava Nováka (angína) a exvsetínského Petra Vampolu (zhomžděný kotník). Očekávaný návrat obou libereckých hokejistů je stanoven na konec měsíce září.