Leden napoví, jakým směrem se bude sezona ubírat, tuší kapitán Tomáš Kudělka

Redakce • 05.01.2021

Na přelomu roku absolvovali těžké tréninky, aby co nejlépe vyladili formu na leden. V tom čeká vsetínské hokejisty porce devíti utkání. Cíl je jasný, posbírat co nejvíc bodů před blížícím se play-off. „Letošní sezona je extrémně vyrovnaná. Dvakrát vyhrajete a jste v tabulce nahoře, po dvou prohrách zase dole. Každý bodík je dobrý. Musíme být pokorní, soustředit se na sebe a společně se o to porvat,“ hlásí kapitán týmu Tomáš Kudělka.

Jak jste prožil vánoční svátky a přelom roku?
S rodinou. Krb, stromeček, pohádky a dobré jídlo. Před Vánoci a Silvestrem jsme hodně trénovali, takže těch pár dní volna jsem si užil se svými holkami. Nabíral jsem sílu na leden, který bude náročný. Víme, že nás v jeho průběhu čeká spousta práce.

Byly tréninky kolem Silvestra náročné?
Bylo toho hodně, ale určitě to bylo potřeba. Teď z těchto tréninků budeme čerpat, protože v průběhu ledna nás čeká devět zápasů. Toto období hodně napoví, jakým směrem se sezona bude ubírat. Čím víc bodů urveme, tím líp na tom budeme. V únoru už totiž tak nahuštěný program nebude, je tam reprezentační přestávka. Proto musíme nyní získat co nejvíc bodů, ať se nám co nejlíp dýchá. Chtěli bychom v tabulce být do čtvrtého místa, abychom play-off začínali na domácím ledě.

Základní část Chance ligy je těsně před svojí polovinou. Jak se za ní ohlížíte?
V tabulce jsme momentálně čtvrtí, klidně jsme mohli mít o výhru nebo dvě víc. Některé venkovní zápasy se nám určitě nepovedly. Na druhou stranu doma jsme kromě duelu s Jihlavou byli stoprocentní. Ztrácíme pár bodů na mužstva před námi, ale také jsme na tom mohli být hůř. Jsou týmy, které se viděly nahoře a bohužel jsou momentálně spíš dole. Může se to zase otočit, soutěž je extrémně vyrovnaná. Z venkovních proher se musíme poučit, poslední venkovní zápas před Vánoci v Prostějově jsme vyhráli.

Čím to je, že se vám venku doposud příliš nedařilo?
Těžko říct. Bavili jsme se o tom ikskrát. Hlavně bych nechtěl, aby z toho vznikl nějaký strašák. Buďme rádi, že doma hrajeme super. Z venkovních nezdarů se musíme do budoucna poučit, možná si víc pomoci přesilovkami a zároveň se vyvarovat zbytečných vyloučení. Za mě je leden vždycky těžký, protože každý chce sbírat bodíky před play-off. Každopádně se musíme soustředit na sebe, na své výkony, a ne na ostatní. Chceme jít zápas od zápasu, a když se něco nepovede, je dobré, že za dva dny je tu další utkání, ve kterém to můžeme znovu nastartovat.

Patříte k nejzkušenějším hráčům v týmu. Probouzí se ve vás s blížícím se play-off ještě větší jiskra?
Je pravda, že vrchol se blíží a sezona se vždycky rozhodne v play-off, podle kterého se i hodnotí. Náš cíl je dostat se co nejvýš, ať máme co nejlepší výchozí pozici pro vyřazovací boje. To chce samozřejmě každý, stejně jako každý chce hrát před fanoušky. Čím víc jich na stadion přijde, tím lépe se vám hraje, zejména doma. Bohužel je to tak, jak to je, lidi teď na stadion nemůžou, musíme se s tím vyrovnat. Určitě nám to v ničem nepřidá, ale je to pro všechny stejné.

Vsetín letos disponuje mladším kádrem než například loni. Vidíte už u mladších spoluhráčů určitý posun?
Určitě. Myslím, že spousta mladých kluků udělala kus práce a já jsem za to rád. Proto jsou tady. Kdyby ten kus práce neudělali, určitě by nehráli tak, jak hrají. Je to pro ně odměna za to, jak od léta makají. Je to pro ně jenom dobře. Určitě je to správná cesta a těší mě, že spousta z nich jsou vsetínští odchovanci. Je to pro ně šance posunout se a dostat se zase výš.

Na dresu nosíte kapitánské céčko. Je tato role v letošní sezoně něčím specifická?
Myslím, že je jedno, jestli céčko nosím já, nebo někdo jiný. Na Vsetíně byl vždycky tlak. Vždycky se musí vyhrávat. Jak říkám, letošní sezona je extrémně vyrovnaná. Dvakrát vyhrajete a jste v tabulce nahoře, po dvou prohrách zase dole. Každý bodík je dobrý. Musíme být pokorní, soustředit se na sebe a společně se o to porvat.

Ve středu zajíždíte do Šumperku, který jste doma v 1. kole porazili vysoko 6:0. Co očekáváte od venkovní odvety?
Bude to utkání po dlouhé pauze. Měli jsme těžké bloky, těžké tréninky. Nečeká se od nás nic jiného, než vítězství. Jedeme tam s jednoznačným cílem. Samozřejmě Šumperk bude chtít také vyhrát a odpíchnout se od posledního místa. Měli teď nějaké změny v kádru a nebudou nám to chtít dát jen tak. Určitě to bude těžký zápas.

Následně vás v sobotu a v pondělí čeká dvojutkání s dalším nováčkem soutěže, tentokrát s Vrchlabím…
Abych pravdu řekl, na Vrchlabí jsme se ještě moc nezaměřovali, spíš jsme se poslední dny hodně bavili o Šumperku. Vrchlabí jsem ještě neviděl hrát, ale mají dobré výsledky a půjde rovněž o těžkého soupeře. Nejprve s nimi hrajeme doma, poté venku, takže nás čeká dlouhá cesta. Nikdo nám nedá nic zadarmo. Musíme si to uhrát sami. A kdo si toho uhraje víc, bude na tom líp.

Jaká je po svátcích nálada v kabině? Cítíte odhodlání k návratu do zápasového kolotoče?
Po těch těžkých blocích nyní na trénincích ladíme technicko-taktické věci. Na zápasy se těšíme, každý hokejista chce hrát. Je škoda, že utkání je nakonec tolik, kolik jich je, mohlo jich být víc. Základní část se bohužel nakonec hraje jenom dvoukolově. Můžeme se bavit o tom, proč to tak je, ale jak říká jednatel Dan Tobola, náš klub měl v hlasování pouze jeden hlas. Musíme makat a připravit se co nejlépe na vrchol sezony.