Vstupenky online

Kouč Hlobil o Šafaříkovi: Michal udělá pro návrat všechno

Václav Trávníček • 09.07.2014

Po skončení suché přípravy odjel na chatu. Tam si odpočinul, aby myšlenky znovu nasměroval na hokej. Trenér Viktor Hlobil už by měl rád na stole definitivní podobu svého týmu pro novou sezonu. Na to je ale ještě pár týdnů čas. „Definitivně se rozhodneme v srpnu, nechceme to nechávat na poslední chvíli před startem soutěže,“ říká vsetínský lodivod, který by rád přivedl dva nové útočníky. Šanci dá i obránci Michalu Šafaříkovi, v jehož návrat pevně věří.

Trenére, jak hodnotíte suchou přípravu?
Jsem spokojený s přístupem kluků. Během devíti týdnů jsme trénovali vždy od pondělí do pátku. Chodili jsme do posilovny, běhali na kopec Žamboška a využívali fotbalové hřiště v Janové. Také jsme každý pátek cvičili kickbox. Mrzí mě jenom to, že nás nechodilo tolik, kolik jsme si představovali. Někteří hráči se museli věnovat práci, ti mladší zase brigádám. Nestíhali to tak, aby trénovali s námi.

Nebude to komplikace?
Neměla by být. S klukama jsme takto byli domluvení a oni věděli, co mají dělat. Věřím, že nic nepodcenili. Lukáš Vrba brigádničil v Praze a tam se také připravoval. Sám trénoval i Juraj Tichý, který si zranil koleno, ale do nástupu na led bude v pořádku. Kluci ze Zlína jezdili trénovat s týmem dvakrát, třikrát do týdne. Věřím, že budeme připraveni dobře.

Na co jste v suché fázi přípravy kladli největší důraz?
Na vytrvalost a rychlost. Do toho patří i síla. Snažili jsme se vše vyvážit. Trénoval s námi i Tomáš Frolo, který přinesl poznatky z trénování v extraligové Plzni. To nám také pomohlo.

Lišil se nějak letošní model suché přípravy od předchozích let?
Většina věcí zůstala stejná, protože se nám již v minulosti osvědčily. Tato část přípravy je nepopulární, přece jenom je to dřina. Ale můžu říct, že kluci, kteří trénovali pohromadě s týmem, ji poctivě odmakali. Okysličení přípravy je už druhým rokem kickbox, který jsme okusili opět pod vedením našeho bývalého hráče Pepy Mikeše.

V čem vidíte hlavní přínos kickboxu?
Samozřejmě nejde o to, jestli se kluci naučí mlátit. Jde o posilování partií, které hokejista potřebuje. Pepa je cvičí jinou formou, než my, a pro kluky je to změna. Díky kickboxu jsme hodně posilovali ruce, nohy a břicho.

Přípravu jste si také zpříjemnili fotbalovými zápasy proti fanouškům i celkům z regionálních soutěží. Jak tyto aktivity vnímáte?
Odehráli jsme celkem pět zápasů a prohráli jediný. Porazili jsme i lídra soutěže ze Semetína. Kdybychom takhle hráli i hokej, byli bychom spokojení. (směje se) Brali jsme to ale hlavně jako zpestření po té tréninkové dřině. Navíc se u fotbalu běhá a musí se u něj přemýšlet. Takže to byla kombinace zabíračky i zábavy.

Už si v hlavě skládáte sestavu na novou sezonu?
Ještě ne, bude záležet na tom, jak bude tým nakonec vypadat. Každopádně 4. srpna vyjedeme poprvé na led a chceme mít už pohromadě tým, který půjde do sezony. O složení týmu bychom rádi rozhodli v srpnu, nechceme to nechávat na poslední chvíli před startem soutěže. Mančaft budeme chtít mít pohromadě už na přípravná utkání.

První posilou týmu před novou sezonou se stal obránce Michal Nedbálek. V čem vidíte jeho největší přínos?
Určitě v jeho zkušenostech, vždyť hrál stabilně dlouhé roky první ligu za Olomouc. Věříme, že bude zkušenosti postupně přenášet na naše mladé kluky. Ti v sobě mají potenciál, ale stále potřebují získávat zkušenosti, které pak rozhodují v těžkých zápasech. Čím víc takových utkání absolvují, tím víc se budou zlepšovat. Když navíc vedle sebe budou mít hráče jako je Michal, měli by o to víc hokejově růst a vyvíjet se.

Máte v hledáčku i nějaké další posily?
Rádi bychom přivedli ještě dva útočníky. Také jsme domluveni s Michalem Šafaříkem, který rok a půl hokej nehrál, že to znovu zkusí. Bude mít celý srpen na to, aby se do toho zase dostal. Věřím, že se mu to podaří.

Jak vznikla myšlenka angažovat Michala Šafaříka?
Sháněli jsme ještě jednoho zkušeného obránce, ale v regionu se jich dlouhodobě nedostává. Až nás napadla tato varianta. Klubový šéftrenér Luboš Jenáček oslovil Michala a ten souhlasil. Upravil si v práci směny, aby stíhal hokej, a udělá pro návrat všechno. Vyzkouší to, odehraje všechny přáteláky, a pak se uvidí.

A co případné odchody z týmu?
Kluky z loňského kádru jsme obvolávali a všichni chtějí hrát dál za Vsetín. Do prvoligového Prostějova odešel Renda Kajaba, což chápeme a bereme. Ale samozřejmě - nechceme, aby někdo spekuloval, trénoval jeden týden někde, druhý týden jinde a myslel si, že když bude nejhůř, vrátí se zpátky na Vsetín.

Plánujete do sestavy zařadit i některé hráče z loňského kádru juniorů?
Šanci určitě dostanou, ale momentálně jich je v juniorce málo. Ti, kteří by za nás měli nastoupit - to znamená Žabčík nebo Hryciow - odešli do vyšších juniorských soutěží. Takže uvidíme. Některé možná budeme moci využívat v rámci střídavých startů.

Přípravné zápasy Vsetína před novou sezonou:

7.8. Vsetín - Přerov
14.8. Vsetín - Břeclav
21.8. Vsetín - Opava
26.8. Opava - Vsetín
28.8. Vsetín - Poruba
2.9. Poruba - Vsetín
5.9. Přerov - Vsetín

Loni jste se probojovali do semifinále soutěže. Jaký cíl budete mít letos?
Na začátku je vždy cílem udělat o krok víc, než v předchozí sezoně. Někdy se to podaří, jindy ne. Tři roky dozadu jsme vždycky skončili těsně pod tím, co jsme si předsevzali. Ať už o jeden bod nebo o skóre, pokaždé jsme skončili na pátém místě po základní části. Letos bychom chtěli být v každém případě mezi první čtverkou. Věřím, že se zkušenějšími hráči v obraně a útoku můžeme mít skutečně lepší výsledky než loni.

Momentálně si užíváte volna, jak ho trávíte?
Právě jsem se vrátil z chaty, kde jsem trávil volno s manželkou. Teď jsem s kamarádem pár dní na Vsetíně. Jinak na zahradě je pořád co dělat. S týmem bychom se rádi sešli už týden před začátkem přípravy na ledě. Potrénujeme a připravíme tělo na další zátěž, abychom se vyhnuli zraněním.

Od nové sezony bude platit změna v některých pravidlech, nejvýraznější je asi posunutí modrých čar blíže ke středovému kruhu. Jak tuto změnu vnímáte?
Asi bude chvíli trvat, než si na to mančafty zvyknou. Stejně jako si před lety zvykaly, když se řešil ofsajd na červené čáře. Ale podle mne to povede k větší atraktivitě zápasů, protože bude padat více branek. Větší třetina bude výhoda zejména v přesilových hrách. V útočném pásmu bude více prostoru na manévrování. Myslím si, že je to změna k lepšímu.