Vstupenky online
  80. narozeniny

Konec sezony zastihl juniory před semifinále. S čím chtěli postoupit?

Helena Hegeďová • 01.04.2020

Zase o krůček dál. Lépe by se snad juniorské tažení ani popsat nedalo. Vsetínské naděje netajily své vysoké ambice, ale jestli by svého cíle dosáhly, se už nedozvíme. Junioři tak oproti minulé sezoně došli jen o jeden krok dál. Konec sezony překvapil při přípravách na semifinále s Přerovem.

Pro všechny velký krok do neznáma. Východní skupina REDSTONE Extraligy juniorů byla rozdělena ještě před samotným začátkem. Potkali se zástupci loňského ročníku nejvyšší juniorské soutěže a nejlepší celky z regionální ligy, o sobě toho příliš nevěděli.

Vsetínu se od začátku lepila smůla na paty. Sezonu začínal s velkou marodkou, do prvního utkání nastoupilo pouze třináct hráčů v poli a gólman Málek. Přesto dokázali Valaši Litomyšl porazit, což naznačilo, jakým směrem se bude základní část ubírat.

Vsacané pravidelně bodovali a hořkost porážky poznali jen v utkáních s Přerovem a Havířovem, která měla vždy velkou kvalitu. Vcelku rychle se tyto tři celky odtrhly a obsadily čelo tabulky. Otázka, kdo je v top čtyřce doplní, byla také velice rychle zodpovězena. Šumperští Draci se ocitli na pomezí. Na třetí místo nakonec ztratili 25 bodů, stejný rozdíl byl i mezi nimi a pátou Porubou.

Play-off slibovalo první srovnání se západní skupinou, jež nabízela neznámá jména. Na Vsetín padla Kobra Praha, která si na soupeře z východu, stejně jako ostatní celky, věřila. A právě tady se ukázal markantní rozdíl mezi skupinami. Ze západu se do semifinále neprobojoval ani jeden tým, i Šumperk v pěti zápasech porazil vítěze z Kralup nad Vltavou.

Vsetín začal opatrně a první utkání v Praze vyhrál 2:0. Nulu udržela obrana v čele s gólmanem Málkem i ve druhém zápase, v němž si svou chvíli slávy vybrali také střelci, kteří se podepsali pod výsledkem 7:0. Rychlé ukončení série na Lapači ale nepřišlo, Kobra si gólem v prodloužení vynutila čtvrtý zápas. V něm se na domácích podepsala nervozita, Pražané byli po první třetině v dvoubrankovém vedení. A právě tehdy předvedli Valaši svou pravou tvář. Stejně jako mnohokrát v sezoně předvedli úžasný obrat a po výhře 6:3 oslavili spolu s fanoušky postup do semifinále.

Do něj dostali jako soupeře Přerov. „Chtěli bychom jednoznačně Přerov. Na Havířov chceme narazit až ve finále. Bude to trochu těžší soupeř než Přerov. Ale ono je to vlastně jedno. Pokud chceme vyhrát, musíme porazit každého,“ nechal se po postupovém utkání slyšet Tom Ondračka. Jak to dopadlo, všichni víme.

Vítězství

Studená sprcha hned ve druhém kole

V úvodním oťukávacím zápasu soutěže porazili Valaši Litomyšl 3:1. Pak následovala prověrka v podobě Přerova. Navíc se hrálo na Hané. Kromě marodky zprvu Vsetín doplácel také na odchod velkých hvězd, v tomto směru totiž z top trojky utrpěl nejvíce. Zubři dělali Vsacanům problémy vždy a nyní tomu nebylo jinak. Pozitivní na tom je, že juniorka podlehla jen Přerovu a Havířovu, ostatní soupeře porazila ve všech šesti případech.

Nikdo nezůstal neporažen

Ani favorité nebyli bezchybní. Přerov se musel před vsetínským výkonem sklonit hned v dalším vzájemném zápase, kdy Valaši vyhráli 5:3. Větším oříškem zůstával Havířov. Stoprocentní Slezané poprvé prohráli až 22. listopadu. Vsetín na se na horkém havířovském ledě prosadil třikrát, za tohoto vedení korigovali domácí skóre pouze jednou přesnou trefou.

„Byl to vyrovnaný hokej, ale byli jsme o chloupek lepší a jsme rádi, že jsme mohli být první, kdo Havířov porazil.“
- Adam Hilšer o vítězném zápasu s Havířovem

Vysoké výhry ve 13 lidech

Nejednou se schylovalo k průšvihu v podobě překvapivé prohry. I tyto situace ale uměli Vsetínští hasit. V paměti nám utkvěl hlavně zápas třináctého kola v Porubě. Valaši zde přijeli se čtyřmi obránci, což se podepsalo hned na první třetině, kterou domácí vyhráli poměrem 4:0. Zdálo se být rozhodnuto, jenže Vsetín tuto partii nakonec vyhrál 6:4. V obdobné sestavě se vyhrávalo i nadále, můžeme vzpomenout například výhru 8:1 v Litomyšli, kam se také vydalo pouze třináct vsetínských hráčů.

Střelci a produktivita

Kapitán a nová hvězda

Kanadské body a velký příspěvek týmu se očekával hlavně od Daniela Klímka, který nezklamal a svou roli lídra týmu ve všech ohledech potvrdil. Jeho střeleckým kolegou se stal Adam Hilšer, který na sebe upozornil hlavně čtyřmi třígólovými zápasy. Třetím do party byl v první útočné formaci Michael Vavřík, nutno dodat, že i on byl velmi výraznou a užitečnou posilou, jež před sezonou přišla.

Střelecká podpora celého týmu

Stabilně kvalitní výkony podával také Jan Vašenka a v neposlední řadě se dalo spolehnout na obranu. A to nejen v defenzivě. Třicet dva kanadských bodů zapsal Tom Ondračka, toho v letošní sezoně doplnil v elitní obranné dvojici Patrik Zeman, jenž svou šanci chytil a nepustil. Také on se v produktivitě dostal vysoko. Stejně jako v minulých sezonách se i letos zlepšili Vojtěch Pernický a Martin Kožený.

Dorostenci

V celku nesměli chybět ani talentovaní dorostenci. Mezi benjamínky týmu patřili Stanislav Kunst, Boris Babeliak, Tadeáš Hrnčíř, Václav Kočí a Štěpán Jurek. Nejvíce zápasů odehrál prvně jmenovaný obránce a svou střeleckou formu potvrdil o kategorii výš Boris Babeliak. Ten v osmi zápasech vstřelil čtyři branky a na osm jich přihrál. Nejproduktivnější byl v utkání 39. kola v Šumperku, kde připravil tři ze čtyř gólů.

Jména play-off

Hlavně v Praze mlčela jména, od kterých bychom gólové příspěvky čekali nejvíce. Naštěstí se opět potvrdilo, že je spolehnutí na každého hráče, a hvězdami play-off se stali Jakub Apolenář (v play-off 5+1) a Vojtěch Vrána (1+5). Průměr jednoho bodu na zápas měli Martin Kožený a Jan Vašenka. Pět asistencí nakonec posbíral i Tom Ondračka a Adam Hilšer všech svých pět kanadských bodů (2+3) posbíral až ve čtvrtém čtvrtfinálovém duelu.

„Když jsem přišel do šatny, tak mi kluci říkali, že jsem nahrávač.“
- Vojtěch Vrána o svých statistikách

Úspěšnost střelby a produktivita

To jsou statistiky, v kterých kralovali Valaši. Vsetín byl nejofenzivnějším týmem východní skupiny, v celé lize vstřelil víc gólů jen Písek. S tím jde ruku v ruce úspěšnost střelby, kterou měli Valaši ve skupině opět nejvyšší. To vše podtrhl průměr 4,44 vstřelených gólů na zápas.

Jakub Málek

Pozice jedničky

Letos byl sedmnáctiletý gólman jasnou jedničkou a s touto rolí se dokázal naplno ztotožnit. Za celou sezonu pustil z důvodu vlastního zaváhání Davida Tkadlece do branky pouze třikrát. Brankářská dvojka se ale mezi třemi tyčemi ukázala taky v případech vysokého vedení ve třetí třetině. Pět zápasů odchytal Tkadlec od začátku a jednou se na led dostal po Málkově trestu do konce utkání.

Statistiky

V tabulce úspěšnosti se Málek umístil na třetím místě za Markem Štipčákem z Havířova a Michalem Postavou z Přerova. Oba soupeři měli úspěšnost přes 93 %, ta Málkova se zastavila na 92,73 %. Byl opravdu důležitou součástí týmu a jeho stabilní výkony byly ve vsetínském úspěchu klíčové. U gólu asistoval dvakrát a nechybělo mnoho, aby se zapsal i na listinu střelců.

„Chtěl jsem to zkusit. Už o tom klukům hodně dlouho básním. Bohužel tam ale měli beka a nepadlo to tam.“
- Jakub Málek o střele v 10. kole

Fantom play-off

Málkovy výkony se ještě zlepšily v utkáních před play-off, aby na ně pak mohl ve vyřazovacích bojích navázat. Nulu vychytal v 39. kole v Šumperku a v 41. kole v Porubě. A také v prvních dvou zápasech čtvrtfinále. Do svého prvního play-off vstoupil famózně a s úspěšností 94,17 % se nakonec stal nejlepším gólmanem play-off.

Přesilovky a oslabení

Nedílnou součástí byly také nejúspěšnější přesilovky, které měli Valaši výrazně lepší než jejich hlavní konkurenti. S 17,79 % byli před třetím Havířovem o celá čtyři procenta. Druhá byla v této statistice Litomyšl. Úspěšnost se nepodařilo potvrdit v play-off, kde byl na stejný počet početních výhod lepší Přerov a před Vsetín se dostal také Havířov. Naopak oslabení Vsacané vypilovali a ve čtvrtfinále jich ubránili všech dvanáct.

Návštěvnost

To nejlepší nakonec

Vsetín se mohl celou sezonu spolehnout na fanoušky. Doma měl druhou nejvyšší průměrnou návštěvnost. Na prvním místě se s velkým náskokem umístila Litomyšl. Stejnou příčku obsadili Valaši také ve statistice návštěvnosti venkovních utkání, kde si první místo s nepatrným náskokem uhájil Havířov.

„Takovou děkovačku jsem tady na Vsetíně zažil poprvé, bylo to naprosto perfektní. Atmosféra při zápase taky úžasná.“
- Jakub Apolenář v rozhovoru pro hokej.cz

Děkujeme!

Fanoušci vše podtrhli v play-off. Vydali se i na venkovní zápasy do Prahy, perfektní kulisu předvedli v obou domácích duelech a užili si oslavy postupu do semifinále. Věříme, že by v dalších utkáních potvrdili statistiku Vsetína jakožto nejnavštěvovanějšího celku v play-off, a doufáme, že ji uhájíme i v příští sezoně!