Kapitán Vít Jonák: Dva roky jsem play-off nehrál, o to víc se těším letos

Redakce • 07.03.2022

Když oblékal vsetínský dres naposledy, bylo play-off Chance ligy kvůli pandemii koronaviru zrušeno. Loni v extraligových Českých Budějovicích si vyřazovací boje rovněž nezahrál. O to hladověji vyhlíží kapitán Vít Jonák start letošního čtvrtfinále, které Valaši odstartují na domácím ledě už tento týden ve čtvrtek a v pátek. Soupeř je zatím neznámý. „Hráči se na tohle období těší od chvíle, kdy začínají před sezonou na suchu běhat a posilovat. Všechno děláme pro tento okamžik,“ říká člen první úderné formace VHK.

Je v kabině cítit blížící se play-off?
Rozhodně. V kabině se všichni těšíme. Play-off je období, kdy by se měla zúročit celosezonní práce. Věřím, že se nám zúročit povede. S klukama jsme si řekli, že už se nebudeme holit. Doufám, že nám to vydrží co nejdéle, i když zrovna mně vousy moc nerostou.

Co znamená play-off pro vás osobě?
Třešničku na dortu celé sezony. Důvod, proč to celé člověk absolvuje. Hráči se na tohle období těší od chvíle, kdy začínají před sezonou na suchu běhat a posilovat. Všechno děláme pro tento okamžik.

Navíc letos na vrchol sezony mohou fanoušci konečně na stadion…
Hrozně moc se těším. V mé poslední sezoně na Vsetíně (2019/2020) bylo play-off kvůli covidu zrušeno. Loni jsme s Českými Budějovicemi skončili v extralize poslední, takže jsem si také play-off nezahrál. Dva roky jsem o to byl ochuzen a docela mě to trápilo. O to víc se těším letos. Navíc s fanoušky na tribunách, to bude naprosto úžasné.

Jaká nyní bude v kabině vaše role, respektive dalších zkušených hráčů?
Nebude to jen na nás. Naše lajna určitě nějakou roli má, měla by rozhodovat zápasy. V play-off je to jinak, tam potřebujete mít čtyři dobré pětky, protože soupeři se většinou zaměřují na první dvě. Počítám s tím, že naše lajna bude dost rozlítaná. Ale měli bychom ukázat nějakou kvalitu a s těmito věcmi si poradit.

Může být výhodou i skutečnost, že ne do všech utkání jste nastoupili ve stejném složení a jste zvyklí na různé varianty?
Možné to je. Ať chceme nebo ne, jak play-off postupuje, přichází různá zranění. Děje se to vždycky a v každém týmu, že se trochu mění sestava. V naší lajně jsem zvyklý hrát i s jinýma klukama a i to by mohla být výhoda, kdyby se nedej bože něco semlelo. Neměl by být problém si v rámci týmu pomoct.

Jak vnímáte dosažené druhé místo po základní části?
Za mě je druhé místo dobré. Soutěž byla hodně vyrovnaná. Základ byl, že jsme se jako první čtverka trochu odtrhli od zbytku a hráli jsme spíš mezi sebou o umístění. Být ve středu tabulky a do samotného konce se klepat o bytí a nebytí, to jistě nebylo nic příjemného. Některé týmy se viděly určitě výš. Jsem rád, že jsme základní část zvládli tak, jak jsme ji zvládli. I když tam byly chvíle, kdy nám to třeba úplně nelepilo, dokázali jsme důležité zápasy umlátit a sbírat body. Měli jsme i štěstí, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným.

A jak jste se cítil po osobní stránce?
Docela dobře, i když jsem měl ze začátku sezony trápení a dlouho nemohl dát gól. Dvanáct zápasů jsem se nemohl trefit, ale pak to tam naštěstí začalo padat. Dostal jsem se na nějakou vlnu, na které jsem se držel víceméně celou základní část. I když mě zbrzdily patálie s kolenem. Z toho jsem se ale dostal, a i když jsem dlouho nehrál, brzy jsem do toho zase zpátky naskočil. To hlavní by ale mělo přijít teď v play-off.

Skončili jste těsně pod hranicí sta získaných bodů. Měli jste v hlavě, že byste tuto cifru mohli zaokrouhlit?
Přiznám se, že osobně jsem na tabulku až tak nehleděl. Naučil jsem se to vypouštět z hlavy a stoprocentně se soustředit na nejbližší zápas. Před sezonou jsem si říkal, že by bylo solidní udělat 100 bodů v tabulce. Že jsme na to o tři body nedosáhli, ale není žádná tragédie a myslím si, že druhé místo je fajn.

Je před vámi ještě něco, co chcete vypilovat?
Určitě nějaké taktické věci, na kterých nyní pracujeme a pilujeme je do play-off. Vždycky je co zlepšovat. Chceme nějaké věci vyladit, aby šlapaly víc. Věřím, že na čtvrtfinále budeme stoprocentně připravení.

Sledujete, jak se vyvíjí předkolo play-off?
Sledoval jsem první zápasy. Uvidíme, možná se to dnes rozhodne, možná také ne. Podívám se večer, kdo na nás potažmo může do čtvrtfinále vyjít.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov