Junioři hrají o naději: Oplatí Mountfieldu porážku?

Radek Bařina, Václav Trávníček • 07.03.2015

Vítězství znamená naději, porážka konec sezony. Junioři VHK se dostali do svízelné situace. V prvním čtvrtfinálovém utkání na ledě Hradce Králové padli vysoko 0:9 a v sérii hrané na dva vítězné zápasy jsou krůček od vyřazení. O naději však mohou zabojovat v nedělní odvetě na Lapači. Pokud Čechmánkovi svěřenci oplatí Mountfieldu porážku, vrátí partii k rozhodujícímu duelu do východních Čech. Druhá čtvrtfinálová bitva odstartuje v neděli v 13:15, vstup je zdarma.

Kdyby v létě někdo prohlásil, že junioři VHK budou patřit mezi nejlepší týmy ligy juniorů, věřil by tomu asi málokdo. Vždyť ještě koncem srpna nebylo jisté, zda se po loňském sestupu a odchodu mládežnického sponzora vůbec povede poskládat sestavu. Nakonec se podařilo a co víc - junioři do sezony vstoupili naprosto suverénně a společně s Porubou neohroženě vládli skupině. Prví cíl, o kterém před sezonou snil trenér Jenáček, se tak podařilo naplnit bezezbytku: Valaši postoupili do nadstavbové skupiny „o play-off“.

V té už převzal juniorku Roman Čechmánek, Jenáček totiž dostal na starost o záchranu bojující mladší dorost. Čechmánkova role byla nelehká. Tým bojoval s úzkým kádrem, navíc ti nejlepší, kteří juniorce v úvodu sezóny pravidelně vypomáhali, jako Slováček, Hryciow či Hořanský, začali tým doplňovat spíše jen sporadicky. Další hráči, jako např. pilíř obrany Zuzaník, chyběli kvůli zdravotním problémům. Ve skupině s nejlepšími ligovými týmy to pochopitelně bylo znát, přesto junioři vydřeli postup mezi čtyři nejlepší týmy skupiny a tím i do play-off. Vzhledem ke zmíněným předsezonním problémům se tento postup jeví jako malý zázrak. Ve čtvrtfinále však Valaši narazí na soupeře z nejtěžších.

A kdo jsou nejvýraznější postavy letošní vsetínské juniorky? Spolehlivou jedničkou v brance je Lukáš Stojar, který na Valašsku odchytal dobrou sezonu. V obraně se velmi dobrými výkony prezentuje Rostislav Vaněk, důležitou roli má i Vojtěch Vašíček či Josef Zuzaník – pokud ovšem není zdraví proti. V ofenzívě pak Roman Čechmánek spoléhá především na trio odchovanců Kuchařík, Mikula, Grygar, dravostí a bojovností letos zaujal také Filip Stanislav.

HK Mountfield - největší favorit soutěže

Tým z Hradce Králové je tak trochu nešťastný případ. Řadu let je nejlepším juniorským ligovým celkem z Čech, řadu let suverénně dominuje své skupině a téměř každoročně hraje baráž o extraligu. Leč od sezóny 2007/08, kdy z elitní soutěže sestoupil, marně. Buď v baráži nestačil na některého ze silných extraligistů, nebo mu stopku vystavil Vsetín (jako před dvěma roky při velké vsetínské postupové jízdě) a vloni Mountfield dokonce ještě před baráží vyřadila Poruba.

A tak Východočechům nezbývá, než každoročně vyhlašovat postupový cíl a doufat, že tentokrát to konečně vyjde. Nutno dodat, že letos mají šanci rozhodně nemalou. Před sezonou své nejlepší hráče poslali do extraligových juniorek a i bez nich suverénně vyhráli základní část. Poté, co si v průběhu nadstavby opory stáhl, hravě vyhrál i tuto skupinu (v níž bojoval i proti Vsetínu či Porubě). Do play-off tak Hradečtí vstupují z pozice obrovského favorita a totéž samozřejmě platí i pro sérii se Vsetínem.

A tak zatímco Valaši pro čtvrtfinále horko těžko lepili sestavu a k prvnímu zápasu nastoupili takřka z padesáti procent se starším dorostem, Mountfield poslal na led to nejlepší, co měl k dispozici. A to se na konečném výsledku projevilo, skóre 9:0 hovoří za vše. Série se však hraje na dvě vítězná střetnutí a Hradec Králové nemá na Lapač dobré vzpomínky. Vsetínští navíc nebudou chtít být obětním beránkem a nastoupí plni odhodlání znepříjemnit favoritovi jeho úlohu. Mimochodem, letos už Hradec doma jednou porazili a v neděli od 13:15 udělají vše pro to, aby se jim to povedlo i podruhé.

Branku Mountfieldu letos hájí vyrovnané duo Ašenbrenner – Veselý. V obraně nejvíc vyčnívá duo Bezděk – Vladyka, u nichž zaujme statistika +/- bodů. Oba jsou totiž nad +30. A útok Hradce Králové? Ten je opravdu nabitý. Ondřej Kovářů, Jiří Uhlík, Martin Bartoň, Lukáš Nedvídek, Michal Procházka nebo Aleš Krátoška – to všechno jsou hráči, kteří by z fleku mohli hrát extraligu juniorů už letos. A někteří, jako například poslední jmenovaný v ní také část této sezóny působili – než si je Mountfieldt stáhl zpět. Dohromady 10 hráčů z hradeckého kádru má bilanci více než bodu na zápas.

Předpokládané sestavy:

Hradec Králové nejspíš přijede na Vsetín v nejsilnější sestavě. Ale co Vsetín, vytáhne z rukávu největší esa, jako jsou Slováček, Hryciow či Štědrý? Nebo bude své nejlepší hráče šetřit pro play-off mužů? Odpověď na tuto otázku zatím není jasná. Ať už ale Vsetín nastoupí v jakémkoliv složení, hráči se o výhru pokusí porvat. Přiďte jim pomoci svými hlasivkami! Vyjádřete Vsetínu podporu! Ještě jednou připomínáme, že duel startuje v neděli ve 13:15.

Vsetín: Stojar - Španko, Surý, Rýpar, Weintritt, Bumbál, Vašíček, Červínek, Mikula "C", Kuchařík, Zuzaník, Grygar, Kovář, Lainka, Vaněk.

Hradec Králové: Veselý - Plášil, Košař, Hercig, Bezděk, Piegl, Suda, Kastner "C", Šeda, Miškář, Hronek, Krátoška, Bartoň, Matějček, Procházka, Uhlík, Kovářů, Kopta, Dudák, Pavlík, Nedvídek.

Vzájemné zápasy v nadstavbové části:

Vsetín - HK Mountfield 5:4 (1:1, 1:2, 3:1)

● HK Mountfield - Vsetín 8:4 (2:0, 1:4, 5:0)

Vsetín - HK Mountfield 1:6 (1:0, 0:2, 0:4)

● HK Mountfield - Vsetín 10:3 (4:2, 3:0, 3:1)