Je to příležitost se ukázat, ví Babeliak. Debut v áčku si užil

Helena Hegeďová • 22.08.2020

Ve čtvrtečním přípravném zápase proti Frýdku-Místku si svou premiéru mezi muži odbyl šestnáctiletý útočník Boris Babeliak, který ještě v minulé sezoně patřil mezi dorostence. „Byl jsem spokojený, že dostanu šanci u mužů a mám příležitost se ukázat,“ těší jej.

V minulé sezoně nejproduktivnější hráč vsetínského dorostu si svými výkony řekl o pozornost už dříve, v období suché přípravy však obdržel zajímavou nabídku. „Během léta se tu ze strany Vsetína objevila možnost, že mi dají šanci v přípravě. Za tuto zkušenost jsem rád a vážím si jí,“ komentuje mladý slovenský reprezentant.

„Byl jsem trochu nervózní, přece jen je to mezi juniorským a seniorským hokejem velký skok, ale bylo to v pohodě,“ popisuje své největší obavy, „hlavně jsem byl spokojený, že dostanu šanci u mužů a mám příležitost se ukázat.“

„Určitě je třeba na sobě dál makat, abych takovéto zápasy hrával pořád.“

„Byl to pozitivní zážitek, který jsem si maximálně užíval. Ať už to byly tréninky nebo každé jedno střídání v zápase.“

Hned ve svém prvním utkání se objevil na křídle druhé útočné formace vedle starších kolegů. „Antonín Pechanec a Jan Kloz jsou zkušení hráči, kteří už mají pár sezon za sebou. Hrálo se mi dobře, snažil jsem se vedle nich hrát nejlépe, jak jen umím. Nicméně je určitě třeba na sobě dál makat, abych takovéto zápasy hrával pořád,“ uvědomuje si talentovaný útočník, který mimo jiné zjistil, o kolik je seniorský hokej rychlejší. „Na všechno máte méně času než v juniorce,“ popisuje své nově nabyté zkušenosti.

A jak zápas vlastně vypadal? „Ve Frýdku to byl od obou týmů kvalitní zápas. Šance měl každý celek, měli jsme například mnoho šancí na gól v přesilovkách, ale neproměnili jsme je,“ mrzí Babeliaka, „rozhodla třetí třetina, v které jsme dostali gól na 1:2, v power play potom ještě přišla poslední branka na 1:3,“ dodává. „Sledoval jsem i první zápas s Frýdkem doma. Hrál se rychlý hokej z jedné strany na druhou, takže se to dobře sledovalo,“ chválí předchozí výkony svého celku.

Kromě vsetínského áčka jsme mohli Borise Babeliaka zahlédnout taky v dresu zlínské juniorky. „Do Zlína jsem se dostal víceméně přes Vsetín, který mi nabídl variantu zlínské juniorky a vsetínského áčka. Hraju tam od začátku sezony, ale předtím jsem s nimi šel až na led. Letní přípravu jsem měl doma ve Zvolenu.“

„Asi jako každý mladý hokejista bych si chtěl jednou zahrát v NHL.“

Předsezonní přípravu Babeliak nijak upravovat ani přizpůsobovat nemusel, aktuální stav už je ale podle něj horší. „Teď jsme v takové situaci, která není dobrá pro nikoho. Hlavně pro sport, který se musí omezovat. Na Vsetíně máme perfektní fanoušky a i pro ně je velká škoda, že se jich na hokej dostane maximálně tisíc.“

Sezona už pomalu klepe na dveře, a tak Boris prozradil, co bude jeho cílem. „Chtěl bych se dostat k mužům a co nejvíc na sobě pracovat.“ A kdoví, možná, že právě to bude krokem ke splnění většího snu. „Asi jako každý mladý hokejista bych si chtěl jednou zahrát v NHL,“ dodává na závěr.