Jackovy zápisky #3 – Věděli jsme, že Třebíč porazit musíme

Václav Trávníček • 29.09.2009

Starší dorost Vsetína v pondělí utnul bobtnající sérii porážek. Zatímco v pátek ani v sobotu svěřenci trenéra Luboše Jenáčka bodovat nedokázali, v pondělí si částečně napravili reputaci vítězstvím 7:4 proti Třebíči. A to navzdory četným chybám v obraně, které soupeř trestuhodně nevyužil. „Někteří jsme asi nepoučitelní. Nemůže se stát, aby soupeř jel pětkrát sám na bránu. To prostě nejde,“ říkal po psychicky náročném duelu Jenáček, který bude chtít po hráčích jediné: zlepšit se.

Vsetín – Kometa: Věřili jsme, že doma Brno uděláme

„V pátek jsme měřili síly na domácím ledě s Kometou. U nich jsme vyhráli v prodloužení a i tentokrát jsme chtěli bodovat. Věděli jsme, že velká překážka bude v podobě brankáře Filipa Baruse, nicméně jsem si myslel, že nějaké góly dáme a dozadu budeme hrát tak, abychom neinkasovali. Brno totiž hraje takový hokej, že dost brání a pak se dostane do nějaké šance nebo pološance a vstřelí gól v podstatě z ničeho. Obavy se potvrdily. Sice jsme dali hned v první minutě gól, ale potom přišla naše slabší chvilka. Ta trvala osm minut a během nich to bylo 1:3. Udělali jsme hrozně hloupé chyby. Kluci, kteří by měli mít zkušenosti, vyrobili útočné fauly. Nenabruslili si na hráče, šli na něj kolmo a na světě byl zbytečný faul. David Klimek seděl jednou, Renda Kajaba dvakrát. Toho Kometa využila a my dostali dva góly, na kterých se podepsala asi i nepozornost gólmana. Byla to chyba obrany, ale brankář se na tom také podepsal.

Za stavu 1:3 jsme chtěli vyrovnat. Sice jsme dali v poslední minutě druhé třetině gól na 2:3 a v poslední třetině si vypracovali obrovský tlak asi s dvaceti střeleckými pokusy, ale Barus se tam vždycky nějak hodil nebo vykopl beton a puky jej trefovaly jako magnet. Nebyli jsme schopni tu branku dát, což byla strašná škoda. Kdybychom šli aspoň na remízu a do prodloužení, bylo by to veselejší. Takto nás to mrzelo a myslím, že se to promítlo i do sobotního zápasu. Kluci byli frustrovaní, byla na nich deka. Věřili jsme zkrátka, že doma Kometu uděláme.“

Třinec – Vsetín: Co jste to tam dělali?

„V sobotu jsme zajížděli do Třince. Oceláři na nás asi umí zahrát, protože už první zápas na Lapači nám dali lekci z produktivity. Porazili nás 6:2, ačkoliv si myslím, že jsme odehráli dobrý zápas byť se špatným koncem. V sobotu v Třinci to už bylo o něčem jiném. V první třetině jsme byli střelecky i herně aktivnější, ale prohráli jsme ji 1:2. Udělali jsme dvě triviální chyby a Třinec, který měl dvě střely za třetinu, vedl rázem 2:1. V posledních dvou minutách jsme se nechali zbytečně vyloučit. Šli jsme na vhazování a obránce Víťa Pelc nevyhodnotil správně situaci. Místo toho, co by puk vyhodil středem, jej jenom posunul podél mantinelu přímo na jejich beka. Druhý náš obránce si hlídal hráče někde v rohu, takže dva útočníci Třince byli úplně volní před bránou. Jejich bek zachytil na modré puk, nahodil ho do brankoviště a my dostali gól do šatny na 1:2.

Na začátku druhé třetiny jsme inkasovali branku na 3:1 a kluci byli strašně dole. Věděli, že třinecký gólman Sklenář neinkasoval tuto sezónu od žádného mužstva více než dvě branky. Ty dva góly navíc dostal dvakrát od Vítkovic, které jsou v tomhle ročníku suverénní. Sklenář je reprezentant, je jistý a chytá ve výborné formě. Jakmile tým cítím, že to zase neklapne a je to 3:1 nebo 4:1, jde výkon dolů. Pak jsme už nehráli dobře. Věděl jsem, že nás čeká ještě pondělní utkání, tak jsem ze hry stáhnul první lajnu. Kluci byli frustrovaní a smrdělo to tím, že se někdo vyfauluje, pobije nebo zraní. Raději jsem je tedy stáhl a místo nich hráli kluci, kteří třeba moc prostoru na ledě ještě nedostali. Pár střídání si zahrál Peťa Hradil nebo Dominik Tobola. Přičichli si k dorostenecké extralize a myslím, že to pro ně byla dobrá zkušenost. Lidé se sice divili, když viděli ten výsledek. 7:1? Co jste to tam dělali, ptali se mne. Ale já jsem po zatímním průběhu sezóny toho názoru, že je možná lepší prohrát takhle, než být lepší, mít převahu a nakonec podlehnout o gól.

Prostě nám dali góly, Třinec má šikovné útočníky. V průběhu utkání jsme střídali gólmana. Ríša Dohnálek výborně odchytal padesát minut zápasu s Kometou a tak dostal důvěru v sobotu v Třinci. Za první dva góly nemohl, nicméně pak se na něm trošičku podepsalo, že si moc nevěří. Myslím si, že některé góly se daly chytat. Je to ale kluk ročníku 1993, který na sobě pracuje a oproti loňsku udělal veliký pokrok. Snaží se, ale zatím to není na to, aby v nějaké formě odchytal pět deset utkání na vysokém standartu. Porážku ale určitě nehážu na něj, utkání se dohrávalo v atmosféře, kdy bylo jasné, že už body neuhrajeme. Kluci byli zklamaní, frustrovaní a od stavu 4:1 se zápas už jenom dohrával.“

Vsetín – Třebíč: Zestárl jsem o několik let

„V pondělí přišel psychicky velice náročný zápas s Třebíčí. Ta měla dobrý začátek utkání, neustále hrozila brejky. Bohužel někteří jsme nepoučitelní. Je jasné, že když hrajeme ofenzivní hokej, přináší to s sebou riziko otevřených zadních vrátek. Nicméně se nemůže stát, aby soupeř jel pětkrát sám na bránu. To prostě nejde. Že máme dopředu sílu, to víme. Ostatně Třebíči jsme nasázeli sedm gólů. Pámbů zaplať za ně. Ale na obranné fázi musíme neustále pracovat. Kdybychom měli v pondělí proti sobě silnějšího soupeře, skončila by první třetina 0:4 a vůbec bychom se nebavili o vítězném zápase.

Tvrdím ale, že takovéto duely jsou těžší než třeba zápasy s Vítkovicemi, které ještě neprohrály, jsou lídr soutěže a asi budou hrát o první místo. Proti nim sice můžeme jít s otevřeným hledím a můžeme překvapit, ale není to tak psychicky náročné jako v momentě, kdy prostě musíš zvítězit. A my v pondělí vyhrát museli. Každý to věděl a podle toho byla ve hře i nervozita. Těžko jsme se rozjížděli, ale až na ty chyby s nepokrytými brejky jsme kombinačně a dopředu hráli slušně. A ty góly jsme naštěstí dali. Zestárl jsem však o několik měsíců nebo let. Jsme rádi za body, ale musíme se zlepšit od gólmana po posledního útočníka. A hlavně po posledního obránce, protože obranná hra zatím není taková, jaká má být. Takže máme na čem pracovat. Jsme pořád v první třetině soutěže.“

Dobrý gólman dělá padesát procent výkonu

„Je také vidět, co všechno znamená kvalitní gólman. Havířov měl tři body a jakmile k nim přišel z Nového Jičína brankář Tomáš Kohn, začalo se jim dařit. Panteři vyhráli třikrát nebo čtyřikrát po sobě - například v Olomouci nebo 4:2 ve Zlíně, kde jim to Tomáš jednoznačně vychytal. Když se můžeš opřít o gólmana, dělá to padesát procent výkonu.

V příštím dvoukole nás čekají dva zápasy doma a to s Vítkovicemi a Olomoucí. Jde o týmy z čela tabulky. Určitě nenecháme nic soupeři zadarmo. Budeme dřít, bojovat a přidáme na důrazu. Hlavně doma musíme být tvrdší. Máme hodně technických hráčů, ale důraz u mantinelů je důležitý. Kluci, kteří jsou s námi první sezónu, se to snad brzy naučí a půjde jim to stejně jako hráčům, kteří jsou tu delší dobu.“