Jackovy zápisky #3 – Musíme odbourat návyky z nižších kategorií. Proti Třinci se to už částečně povedlo

Václav Trávníček • 04.10.2011

Starší dorost Vsetína se v uplynulém dvoukole plynule přehoupnul do druhé čtvrtiny základní části. Svěřenci trenéra Luboše Jenáčka nejprve ve středu podlehli Vítkovicím 4:7, aby si v sobotu odvezli všechny body z Třince za vítězství 2:0 „Loni jsme těžili z toho, že jsme měli v průměru čtyři vyloučené za zápas. Letos se k tomu chceme také dopracovat,“ řekl kouč Jenáček ve třetím letošním díle Jackových zápisků. Právě nízký počet vyloučených se podepsal pod výsledek duelu s favoritem z Třince.

Na můj vkus jsme dostali příliš mnoho branek

„Toto dvoukolo nás čekaly první dvě mužstva tabulky. Vítkovice letos vypadají hodně dobře a suverénně, což se ve vzájemném zápase potvrdilo. Ostravané hráli velmi dobře. Tím, že jsme do utkání špatně vstoupili a ve třetí minutě prohrávali 2:0, to bylo těžké. Na druhou stranu si myslím, že se kluci snažili, bojovali. Zápas nevypustili, ani když to jednu dobu bylo hrozivých 1:5. Stáhli jsme vedení soupeře na 3:5 a pak na 4:6. Pořád jsme byli na dostřel. Kdybychom měli nějaké extrémní štěstí a dali kontaktní gól, bylo by utkání možná ještě více dramatické. Ale i tak jsme se neměli za co stydět. Vítkovice až na výjimku každého přehrávají rozdílem třídy. Třeba Olomouc v dalším utkání porazily 9:1.

Na můj vkus jsme ve středu dostali až moc branek. Chytal Mirek Svoboda, který se teď trošku trápí a nemá takovou fazonu, jakou by si přál on i my trenéři. Ale myslím, že se do toho dostane. Má kvalitního kolegu Jana Vlacha, který dostal šanci v sobotu proti Třinci. Odchytal velmi dobré utkání, chytil trestné střílení a několikrát nás podržel. Myslím, že jde o dobrou, vyrovnanou dvojici. Zatím to v těch utkáních vyšlo Honzovi Vlachovi. Určitě ale věřím, že i Mirek se do toho dostane a bude znovu ve formě.“

Proti Třinci jsme chtěli zredukovat počet vyloučených

„Do Třince jsme jeli s tím, že chceme méně inkasovat, čemuž jsme uzpůsobili i trénink mezi oběma zápasy. Chtěli jsme lépe pokrývat osobní pásmo a hrát víc osobní obranu. Myslím, že se to podařilo. Sehráli jsme možná nejlepší letošní zápas. Třinec si vytvořil určité šance, což je normální, má velmi silný útok. Minulé dvoukolo dal třináct gólů Zlínu a devět branek nasázel Olomouci. Jeli jsme k nim s respektem a s tím, že budeme dobře bránit a snažit se nějaký gól i vstřelit. Dlouho to bylo 0:0. Lukášem Kuchaříkem, který jde v posledních utkáních nahoru, se nám podařilo dát důležitý gól na 1:0. Třinec byl po něm opařený, měli jsme další šance a možnosti. Zaplaťpámbů se nám ve třetí třetině podařilo dát Lukášem Stodůlkou pojišťovací branku na 2:0. Při polštáři dvou gólů může hrát tým klidněji.

Dále jsme chtěli hrát bez množství vyloučení. Loni jsme dosáhli toho, že jsme měli v průměru čtyři vyloučené za zápas a byli jsme schopni utkání odehrát kolikrát i na dva vyloučené. Spíše soupeř měl více vyloučených a my dokázali v přesilovkách hodně duelů nastartovat nebo dobře rozehrát. Kluci byli z tréninku zvyklí na to, že se hůl nemůže používat jinak než na puk – nedržet, nehákovat, nesekat. Zatím se nám nepodařilo odbourat návyky a zlozvyky z nižších kategorií. Místo toho, aby hráče dobruslili, se po něm kluci pořád natahují hokejkou. Je dobře, že to rozhodčí pískají. Jedině tak si to hráči mohou uvědomit. V utkání s Vítkovicemi jsme měli třináct vyloučených, což je strašně moc. Částečně se nám to podařilo zlepšit ve druhé půlce zápasu s Třincem. V deváté minutě jsme měli už tři vyloučené, z toho Martin Helešic seděl dvakrát po sobě za faul v útočné polovině. Posadil jsem ho a od 9. minuty nehrál. Na centra šel Martin Kohout, šanci dostal Honza Forch. Na to, že hrál první celý zápas, se toho zhostil dobře. Doufám, že si to Martin Helešic uvědomují a zapracuje na tom, protože v první lajně mezi Stodůlkou a Kohoutem funguje dobře. Je to inteligentní kluk, takže věřím, že mu taková lehce pomůže.“

Zlínu máme v derby co vracet

„Další dvoukolo nesehrajeme ve čtvrtek a v sobotu, ale ve čtvrtek a v pátek. Čeká nás Zlín, kterému máme co vracet. Naposledy jsme rivalovi podlehli 6:1. Bylo to zkraje sezóny, pro Berany to byl první zápas. Tehdy na nás vletěli, podařilo se jim dát góly a my hned prohrávali 2:0. Věřím, že ve čtvrtek to bude jiné. Že se na ně nachystáme a porážku jim vrátíme. Doufám, že si na ně v tabulce vybudujeme určitý náskok. Zlín má šest bodů, my jedenáct. Zápasy, v nichž jsme vedli a prohráli, máme snad už za sebou. Věřím, že trpělivou nátlakovou hrou doma Zlín porazíme. Každopádně si musíme dát pozor na první formaci, kterou dobře vede David Hrazdíra.

V pátek nás čeká utkání v Olomouci, kde to bude velmi těžké. Olomouc hraje dobře, ale na druhou stranu se její výkony pohybují jako na houpačce. Je schopna devět gólů dát a také devět gólů inkasovat. Každopádně je s patnácti body v tabulce před námi, takže bude favoritem. Letos je ale soutěž natolik vyrovnaná, že může každý porazit každého. Havířov vyhraje ve Zlíně, kde by dostaneme šestku… Budeme se snažit získat v každém dvoukole nějaké body tak, abychom byli ve hře o čtvrtou příčku. Kdyby se nám letos podařilo uhrát první čtverku, byl by to fantastický úspěch. Spíše se ale pořád díváme spíše dolů, aby nám narůstal náskok na poslední dva týmy, které budou hrát prolínací soutěž. Ve skupině Západ je tam zatím Kladno, které má ale dva týmy a může si pomoct. Ve východní skupině je to Havířov se třemi body a ve skupině Střed Havlíčkův Bod a Mladá Boleslav. Musíme odskočit z tohohle pásma na víc bodů, abychom měli klid a mohli hrát v pohodě.“

Předchozí díly:

Jackovy zápisky #2 – Duel s Havířovem rozhodla první pětka (26.9.2011)
Jackovy zápisky #1 – Musíme být trpěliví a zlepšovat se (13.9.2011)
Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov