Herně jsme se vyrovnaly nejlepším týmům, tvrdí po mistrovství světa Sára Čajanová

Helena Hegeďová • 09.09.2021

České hokejistky obsadily na letošním mistrovství světa v Calgary sedmé místo. Češky vyhrály základní skupinu a z turnaje vypadly po smolném čtvrtfinále proti Finsku. Pro Sáru Čajanovou to byla první zkušenost se seniorským mistrovstvím světa. „Chtěly jsme co nejvíc překvapit. Bylo to dáno tím, že jsme nemohly nijak výrazně zklamat, a tak jsme chtěly aspoň překvapit,“ řekla. A právě to se podle ní týmu povedlo, i když po turnaji převládalo zklamání.

Sáro, letošní ženské mistrovství světa se odehrálo v poněkud netradičním termínu. Jak k tomu došlo?
Původně se mělo mistrovství světa konat v květnu. Zrušilo se den před naším odletem, a to kvůli tomu, že v Halifaxu byly zrovna špatné epidemické podmínky. Nejprve se tedy nemělo konat vůbec, ale nakonec se alespoň přesunulo na srpen. Bylo to mé první seniorské mistrovství světa, takže představa, že se zruší, pro mě byla katastrofická. Všechny jsme byly rády, že budeme moct hrát aspoň teď v létě.

S jakým cílem jste do Kanady letěly?
Chtěly jsme co nejvíc překvapit. Bylo to dáno tím, že jsme nemohly nijak výrazně zklamat, a tak jsme chtěly aspoň překvapit. Myslím si, že právě ve čtvrtfinále proti Finkám se toto hodně povedlo. Byl to sice smolný zápas se smolným gólem, ale řekla bych, že jsme dost překvapily i lidi, kteří ženský hokej moc nesledují nebo neviděli předchozí zápasy a na tento se náhodou podívali v televizi. Myslím si, že pokud se někdo takový díval, tak si na nás udělal dobrý názor.

Občas jsme si volaly, občas jsme na sebe nakoukly mezi dveřmi, když nám donesli jídlo.

Jaké byly poslední výsledky ženské reprezentace na mezinárodní scéně?
Mistrovství světa bylo naposledy v roce 2019, a tam holky skončily šesté. Taky ve čtvrtfinále prohrály s Finkama. Jinak já jsem byla naposledy na mezinárodním turnaji v Rusku, kde jsme obsadily první místo.

Po příletu do Kanady vás čekala sedmidenní karanténa. Jak náročné to pro vás bylo?
Myslely jsme si, že to bude horší. Podmínky na místě ale byly výborné, měly jsme tam velký komfort. Dalo se to zvládnout. Dvakrát denně jsme měly suchou přípravu přes videohovory s Filipem Raptopulosem a jednou denně meeting s celým týmem a trenéry. Musím říct, že mi holky chyběly, ale na druhou stranu jsme zase každá měla svůj klid a odpočinuly jsme si. Občas jsme si volaly, občas jsme na sebe nakoukly mezi dveřmi, když nám donesli jídlo (směje se).

Jak hodnotíte vaši hru a výsledky na mistrovství?
Skupinou jsme prolezly krásně a bez chyby, ale jak říkám, čtvrtfinále pro nás bylo hodně smolné. Šlo snad o nejlepší zápas, co jsme kdy hrály, ale bohužel nám do branky padl vlastní gól. Nechci se ale na gól, který jsme dostaly, vymlouvat, protože jsme klidně mohly dát dalších pět branek. To už je ale druhá věc. Následoval zápas o umístění, který jsme chtěly vyhrát. Chtěly jsme se na něj soustředit, ale nějakým způsobem jsme měly pořád v hlavách zápas s Finkama. Myslím si, že závěr turnaje byl náročný hlavně po psychické stránce.

Bylo těžké vyhrát skupinu?
Každý zápas je těžký a stejně tak skupina. Musím říct, že jsme to všechno zvládly bez chyby.

Braly jste to jako úspěch?
Popravdě to bylo takové naše přání, s kterým jsme na mistrovství jely. Chtěly jsme vyhrát skupinu a dostat v play-off lepšího soupeře, který nás prověří podstatně víc.

Jaké převládaly pocity po čtvrtfinálové prohře 0:1 s Finskem?
Já jsem byla strašně zklamaná a holky určitě taky. Na druhou stranu jsme podaly tak dobrý výkon, že to nebylo zas tak hrozné.

Jak je na tom česká ženská hokejová reprezentace v porovnání s ostatními účastníky mistrovství?
Myslím si, že v posledních letech už není mezi námi a těmi nejlepšími takový rozdíl, jaký býval. Teď jsme se jim herně vyrovnaly, i když jsme papírově slabší.

Po mistrovství následuje kvalifikace na olympiádu. Jak se budete připravovat?
Budeme se připravovat až těsně před samotnou kvalifikací. Myslím, že se to zase spojí i s nějakým přípravným kempem. Cíl je jasný, musíme vyhrát. Chceme se kvalifikovat na olympiádu, to je největší sen každé z nás.

Je to pro vás více zavazující než ostatní turnaje?
Určitě ano. Samozřejmě jsme byly rády, že se odehraje mistrovství světa, ale kvalifikace je pro nás podstatně víc.

Kvalifikaci odehrajete v Chomutově. Bude pro vás domácí prostředí výhodou?
Nevím, jak to budou brát holky, ale já si myslím, že když budeme hrát doma, tak můžeme hrát s větším klidem. Budeme v Česku, budeme mít krásné podmínky a budeme hrát svoji hru. Musíme to vyhrát.