Duel s Porubou? Mikuláš, kronika i sbírka pro zvířecí útulek. A my musíme zabrat, velí Radim Kucharczyk

Redakce • 03.12.2019

Vsetínští hokejisté se i v letošní sezoně zapojili do dobročinného projektu Charitativní týden Chance ligy. Rozhodli se vybrat finanční obnos, který pomůže Zvířecímu útulku Vsetín. Fanoušci se mohou připojit, když ke stadionu před středečním utkání s Porubou donesou potřebné předměty – například obojky, stelivo nebo hračky pro zvířata. „Pro mne platí staré rčení, že pes je nejlepší přítel člověka,“ řekl k pomoci útulku útočník Radim Kucharczyk. Děti se při utkání mohou těšit na Mikuláše, do prodeje zároveň půjde nová kronika vsetínského hokeje. Duel s Porubou startuje v 17:30!

Radime, vraťme se ještě k pondělnímu utkání v Chomutově, ke kterému jste odjížděli s jednodenním předstihem. Jak se za zápasem ohlížíte? A už z vás vyprchalo zklamání z prohry 2:6?
Přiznám se, že výjezdy den dopředu nemám v lásce. A když z takového utkání nepřivezeme body, štve mě porážka tím tuplem. Na zápas jsme se připravovali, měli jsme dobrý začátek, ale pak se nám hra zbortila, protože jsme nedodržovali to, co jsme si řekli. To nás po dvou třetinách stálo výsledek, ve třetí části si to už soupeř pohlídal. Velkou roli hrál gól Chomutova na 2:1 těsně před koncem první třetiny. Gól do šatny vás vždycky nakopne. Kdybychom udrželi do první sirény remízu, soupeř by nebyl tak na koni.

Čím to je, že se vám daří proti papírově silným soupeřům, jako je třeba Jihlava, a naopak v Chomutově měl zápas takový průběh, jaký jste popsal?
Co se týče Dukly, tam jsme jim asi zakletí. Pro nás je samozřejmě dobře, že jim body bereme. A ostatní týmy? Nevím. Hokej je dnes hodně o přesilovkách a o tom, kdo je využije. My si početními výhodami v posledních zápasech moc nepomáháme. Když přesilovky zlepšíme, můžeme zápasy překlápět na naši stranu. Především v play-off to tak bude. Tam bude každý hrát na co nejméně gólů, bude se urputně bránit. V play-off vám přesilovky s gólmanem vyhrají zápas.

Dá se něco takového změnit nebo nacvičit před dalším utkáním, které vás čeká už ve středu?
O nácviky ani tak nejde. My prostě musíme víc střílet a být u odražených puků. Někdy z přesilovek vyplave hezký gól, ale jinak branky padají po střelách z boku, od modré. Buď gólman střely nevidí, nebo se to za jeho záda zamete nadvakrát. Musíme si dát do hlav, že nemusíme dávat v přesilovkách pěkné góly, ale i ty škaredé. Ty nám nyní schází, a proto zápasy nedotáhneme do vítězného konce.

Co očekávat od středečního domácího duelu s Porubou?
Podobně jako my, i Poruba měla poslední zápasy bez bodů. Těžko říct, s čím přijedou. Jestli úplně zalezou, nebo budou hrát aktivně, to nedokážu říct. My musíme zabrat, urvat to za tři body a připravit se na poslední zápas této fáze sezony, který nás čeká v sobotu v Litoměřicích.

V rámci IV. Charitativního týdne Chance ligy mohou fanoušci ve středu k zimnímu stadionu přinést různé potřeby pro Zvířecí útulek Vsetín. Vítány jsou zejména obojky, hračky pro zvířata nebo stelivo pro kočky. Je to aktivita, kterou vítáte?
Určitě je to super věc. Za poslední rok jsem byl osobně dvakrát ve vsetínském útulku. Pořád pro mne platí staré rčení, že pes je nejlepší přítel člověka. Navíc podmínky útulku nejsou úplně dobré, určitě by chtělo, aby se zvířata, kterým se nedopřálo mít svého páníčka, měla lépe. Spousta kluků z kabiny má pejsky nebo kočky. Určitě to chceme nějakým způsobem podpořit a také se zamyslet nad tím, že zvířata potřebují pomoc. Proto jsme se s klukama domluvili, že Zvířecí útulek Vsetín podpoříme i finanční částkou, kterou dáme společně do kupy (číslo transparentního účtu: 22 55 63 672 / 0600 - pozn. redakce).

Sledujete potřeby Zvířecího útulku Vsetín dlouhodobě?
Vydal jsem se jeden víkend do útulku nedávno, když jsem měl operovaný loket. Jsou tam dny, kdy si můžete třeba vyvenčit pejska. Tak jsem si jednoho vzal a ptal se, co v útulku nejvíc potřebují. Není to ani tak krmivo, na které mají podporu od města formou dotace, ale nedostatkové jsou pro zvířátka hračky a zejména obojky.

Středeční utkání dětem zpříjemní Mikuláš. Také jste se na něj v dětství těšil? A bál jste se čertů?
Nějakých pětatřicet let zpátky jsme jako děti snáze podlehli tomu, že čert vážně existuje. Nebyl internet a sociální sítě, takže jsme tomu věřili podstatně delší dobu, než dnešní děti (smích). Myslím, že to k tomu patří. Mně osobně se snad líbí víc tento mikulášský svátek, než samotné Vánoce. Mám to rád.

V těchto dnech zároveň vychází nová kronika vsetínského hokeje. Těšíte se, až si počtete?
Určitě je to zajímavá věc. Knihy jsou víc a víc vzácnější. Mám dojem, že lidé přestávají číst a abych se přiznal, taky tomu nedávám tolik, kolik bych chtěl. Kronika je pěkně napsaná, jsou tam zajímavé fotografie. Myslím, že jako vánoční dárek je nová kronika super věc.