Draft NHL? Jsem rád, že jsem tam aspoň napsaný, usmívá se Málek. V izolaci cvičí na zahradě

Redakce • 27.04.2020

V uplynulé sezoně hájil branku vsetínské juniorky a poprvé v životě se zúčastnil reprezentačních kempů. Před tou nadcházející čeká Jakuba Málka další milník - draft NHL! Téměř dva metry vysoký mladík má slušně našlápnuto, podle aktuálních odhadů mu náleží 10. místo mezi evropskými gólmany. „Ještě ani není jasné, kdy se draft uskuteční. Teď se soustředím na to, abych zapracoval v letní přípravě, a potom se uvidí,“ praví skromně osmnáctiletý rodák z Kroměříže.

Jak v těchto dnech trávíte čas?
Dělám věci do školy, v červnu mě čekají závěrečné zkoušky. Také se věnuji individuálním tréninkům, které nám dal trenér gólmanů.

Čím se udržujete ve formě?
Právě těmi individuálními tréninky. Snažím se makat, aby mě pak při startu letní přípravy všechno nebolelo. Udržuji se, aby ten přechod byl jednodušší. Třeba dnes mám trénink na oči, jinak je to klasický kruhový trénink, běhání, sprinty. Zkrátka všechno, co můžeme dělat s vlastní vahou.

Je to velký nezvyk, trénovat doma v izolaci?
Určitě je to nezvyk. S rodiči bydlíme v paneláku, tam cvičení s ohledem na sousedy není úplně jednoduché. Snažím se trénovat u přítelkyně na zahradě.

Už z vás vyprchalo zklamání z toho, že jste s juniorkou nedostali možnost dokončit sezonu a museli se spokojit jen s postupem do semifinále?
Zklamání tam určitě je. Spíš jsem ale zklamaný z toho, že od stolu do nejvyšší soutěže postoupil Havířov. Neřekl bych půl slova, kdyby byli celou sezonu suverénní a prohráli minimum zápasů, ale my je dvakrát porazili. Myslím si, že by postoupil někdo z dvojice Přerov – Vsetín, protože měl v semifinále těžšího soupeře.

Věřili jste si na postup?
Určitě jsme si věřili, zároveň jsme s Přerovem v sezoně skoro ani jednou nevyhráli. A u nich doma jsme nevyhráli snad druhým třetím rokem za sebou. Tam by to bylo hodně náročné. Těžko říct, čím to je. Z mého pohledu ani z pohledu kluků to nejsou špatné výkony, ale v Přerově zkrátka nemůžeme dát gól.

Berete i tak konečné třetí místo jako úspěch?
S ohledem na soupeře, kteří proti nám stáli, to asi úspěch bude. Ale čtvrtfinále jsme dokončili jako poslední. Soupeři, proti kterým jsme hráli, byli papírově slabší, ale dokázali překvapit. Byly to proti nim těžké zápasy. Ale je složité to hodnotit, sezona nebyla dokončená. Nevíme, jak by to všechno dopadlo.

Na začátku sezony jste absolvoval kempy s reprezentací. Prý jste udělal dojem na bývalého gólmana Ondřeje Pavelce?
Bylo to pro mě velké překvapení, když přišla první pozvánka na červnový kemp. Nikdy předtím jsem na žádném takovém kempu nebyl, ani ne výběrech hráčů do 15 let. Začalo to hezky, potom jsem dostal pozvánku i na červencový brankářský kemp. Na konci předchozí sezony jsem měl přejít do Plzně, ale sešlo z toho kvůli škole. Chtěl jsem ji dodělat. Oni se toho chytili. Nevím, jestli proti Vsetínu něco mají. Říkali mi, že to tady nemá budoucnost. Potom si pár trenérů se mnou sedlo, bavili jsme se o tom. Někteří mi hodně pomohli, jiní se ptali, proč zůstávám ve Vsetíně. Ondra tam byl jako jeden z trenérů. Ptal se mě, kde jsem se v uvozovkách vzal. Říkal jsem, že se na sobě snažím pracovat. Trenér brankářů Vsetína Roman Peschout mně i Davidu Sachrovi hodně pomohl.

Jaká to pro vás byla v reprezentaci zkušenost?
Určitě skvělá. Vše bylo na vysoké úrovni. Také jsem poznal, že se musím zlepšovat. Bohužel jsem nedostal šanci v A-týmu, takže sezonu nehodnotím jako povedenou.

Před blížícím se draftem NHL vám podle odhadů patří nejvyšší pozice mezi českými gólmany, celkově jste desátý mezi gólmany. Co na to říkáte?
Je to samozřejmě moc pěkné. Že by se kluk z Kroměříže dostal na draft, to je velmi malá šance. Jsem rád, že jsem tam aspoň napsaný a uvidíme, jestli z toho něco bude.

Budete draft sledovat například online?
To vůbec nevím, protože ještě ani není jasné, kdy se draft uskuteční. Teď se soustředím na to, abych zapracoval v letní přípravě, a potom se uvidí.