Dorostenec Podešva ze Vsetína málem utekl, nakonec se stal nejproduktivnějším vsetínským juniorem v nepovedené baráži

Michal Veselý • 13.05.2009

V dorostu Vsetína patřil k nejlepším, nosil i kapitánské céčko. Řeč je o Janu Podešvovi. Talentovaný mladík vedl vsetínské dorostence za jasným úkolem: vyhnout se pádu do nižší soutěže, což se i jeho zásluhou povedlo. Jako kapitán své mužstvo ale do cíle nedovedl, při tajném jednáním s Litvínovem mu ho sebral trenér Jenáček. Podešva si nakonec odchod rozmyslel a na Lapači zůstane i v nadcházejícím ročníku. „Myslím, že tým bude dobrý,“ říká mladík Podešva.

„Uplynulou sezónu jsme měli nezkušený tým. Ze začátku jsme neměli dobré výsledky, ale v průběhu ročníku jsme se do toho dostávali a myslím, že jsme pak předváděli dobré výkony. Dokázali jsme porážet i silné týmy jako Třinec, vyhráli jsme nad Zlínem a přivezli i něco z Čech. Cílem bylo vyhnout se baráži, což se nám povedlo, i když se nakonec baráž nehrála. Chybělo málo a mohli jsme hrát i play off. V klíčovém zápase v Havířově jsme ale rupli," pouští se do hodnocení sezóny Jan Podešva.

Jan Podešva zatím ve Vsetíně prošel všemi mládežnickými kategoriemi

Začátek sezóny se dorostencům opravdu nepovedl. První dva zápasy na ledě Pardubic a Sparty přinesly Valachům dva desetibrankové debakly. „Ze začátku jsme neměli brankáře. Kluci byli nezkušení, v podstatě co šlo na bránu, to tam spadlo. Nechci brankáře nějak shazovat, ale neměli tu kvalitu na extraligu dorostu. Potom ale přišel Patrik Nechvátal, mužstvo dostalo nový impuls a začalo vyhrávat,“ chválí nového brankáře Podešva.

Velkou zásluhu na úspěšné dorostenecké sezóně měl kouč Jenáček. Jeho hlasité povzbuzování patřilo ke každému zápasu vsetínských mladíků. „Trenér Jenáček s námi hodně pracoval. Kvalitně jsme se připravovali a postupem času přišli na systém, jakým máme hrát. Přinášelo nám to ovoce. Kouč byl určitě důležitým mužem, na střídačce nebylo nikdy ticho. Já osobně jsem s koučem vycházel dobře, hodně mne stavěl,“ říká důrazný útočník.

Jan Podešva si v průběhu sezóny zadělal na velký průšvih a hrozilo mu i vyhození z týmu. Na přímluvu spoluhráčů nakonec v týmu zůstal. Jediným trestem, tak ně pro něj zůstalo odebrání kapitánského céčka. „Za to si můžu sám. Chtěl jsem v průběhu sezóny odejít do Litvínova. Udělal jsem chybu, za zády vedení jsem jednal s jiným klubem. Ve Vsetíně se to dozvěděli a chtěli mě vyřadit z týmu. Já si to nakonec rozmyslel a zůstal. Kluci se za mě přimluvili, takže jsem mohl v týmu pokračovat, jen mi kouč Jenáček sebral kapitánské céčko. Zdravě mě to naštvalo a myslím, že jsem se pak slušně rozehrál, konec sezóny jsem měl nejlepší,“ vrací se k neradostnému okamžiku v sezóně Jan Podešva.

Nové útočné trio? Ne, trojčata Podešvova se věnují baletu.

Muži měli svůj sváteční zápas v historických dresech, junioři předvedli skvělý obrat v zápase s Liberecem, dorostenci si to zase rozdali na „férovku“ se Spartou. V uplynulé sezóně ji porazili na domácím ledě 6:2 a nakonec se strhla hromadná bitka. „My se dokážeme na silné týmy vyhecovat. Hlavně na ty prestižní jako se Sparta, Slavia a Zlín. Proti Spartě nám to sedlo, hosté to neunesli a vyprovokovali bitku. Já jsem naštěstí nebyl na hřišti, takže já se nepral. Viděl jsem ale, že si spoluhráč David Tyralík pohrál s jedním a hned potom na něho naskákali další dva Sparťané. To už velká férovka nebyla. Ze Sparty tam byla celá střídačka, nás kouč Jenáček držel, ať tam nejdeme,“ říká o zajimavém zápase talentovaný útočník.

Příští sezóna by mohla být pro starší dorost velice dobrá. Kádr zůstává beze změn, trenérem bude opět Luboš Jenáček. „Já si myslím, že tým bude dobrý. Nevíme, jak to bude s Peterem Trškou, který je cizinec a za ně se musí zaplatit poplatek. Když nebude mít klub peníze, tak sežene kouč Jenáček sponzora. Tým by měl zůstat pohromadě, přijít mají kluci ze Zlína. Slyšel jsem, že snad David Jurík a Daniel Pešat. Kdyby přišel Jurík, tak ani nebudu nejmenší v týmu. Já jsem měl nabídku z Komety, z extraligy juniorů, ale rozhodl jsem se zůstat. Doufám, že juniorka postoupí zpátky do extraligy, měla by nám k tomu pomoct i spolupráce se Zlínem. Snad bude spolupráce přinosná,“ uzavírá muž s devatenáctkou na dresu.

Autorem fotografií je Martin Kubiš