Vstupenky online

Dlouhá přestávka se projevila, ale kluci pracují dobře, říká o přípravě dorostu Miroslav Barus

Redakce • 16.06.2021

Vedle A-týmu se v těchto dnech na novou sezonu připravují také mládežnické výběry Vsetína. Nejinak je tomu u dorostenců, které v novém ročníku nejvyšší soutěže opět povede zkušený trenér Miroslav Barus. „Kluci jsou pracovití, nevidím tam nějaký problém, že bychom je museli nutit. Jak budeme kvalitní v porovnání s ostatními týmy, to uvidíme až později,“ říká někdejší dlouholetý extraligový útočník, který coby hráč postoupil se Vsetínem do nejvyšší soutěže a v té klubu pomohl ke dvěma mistrovským titulům.

Jak jste spokojen s dosavadním průběhem letní přípravy?
Začali jsme suchou přípravou, ale díky tomu, že máme letos poprvé možnost jít na led už v červnu, se nyní snažíme tréninky vhodně kombinovat. Plán pro letní přípravu sestavili kondiční trenér Tomáš Frolo s Barborou Jurovou. U jednotlivých tréninků se systematicky střídáme. Snažíme se je vytvářet tak, aby kluky bavily, samozřejmě tam ale musí být hlavně práce. Musím říct, že jsme zatím neměli problém. Hráči, co ztratili chuť či motivaci, s hokejem skončili, nebo odešli do menších klubů. Ti, kteří na sobě chtějí pracovat a posouvat se, pracují velmi dobře.

Je náročné vrátit mládež do stavu před pandemií?
Můžu mluvit za kategorii dorostu. Pauza byla u hráčů cítit na kondici a na síle. Je strašně těžké to dohánět. Na ledě jsem až tak propastný rozdíl neviděl, ale je cítit, kdo v pauze měl možnost trénovat například v zahraničí. Tito hráči jsou na tom poměrně dobře, jiní si to musí protrpět. Návrat do stavu před pandemií bude určitě běh na delší trať a projeví se postupně, nebude to ze dne na den.

Přivítal jste tedy možnost začít už v červnu trénovat na ledě?
Hokej se vyvíjí. Když mi bylo třináct čtrnáct let, začalo se na Lapači mrazit někdy v říjnu. A led byl do prvního sluníčka. Dá se říct, že nám to tehdy stačilo, byť ne všem. Samozřejmě ve větších městech se zastřešenými stadiony se začínalo mrazit podstatně dříve a tamní kluci měli náskok. Dnes ale vidíme, že se doba posunula. Všichni trénují na ledě deset měsíců v roce a já si nedovedu představit, že bychom to měli mít jinak. Musíme se tomu přizpůsobit i my, byť se to ne všem musí líbit. Neříkám, že v tomto období musíme nacvičovat přesilovky, ale máme prostor rozvíjet individuální dovednosti. Netrápí nás žádná soutěž, boje o body. Toto období by mělo sloužit k tomu, aby kluci šli třikrát nebo čtyřkrát do týdne na led, a občas si přípravu zpříjemnili zápasy.

K čemu vlastně v tomto období přípravná utkání slouží?
Je to tom, aby kluci hráli. Uplynulá sezona skončila v první polovině října a od té doby kluci nehráli zápas. Tři čtvrtě roku nehrát žádné utkání je strašně dlouhá doba, je potřeba do toho kluky zase vrátit. Nejde o výsledek. Kromě toho, že makají na suchu a po venku naběhají hromady kilometrů, musí vědět, proč ten hokej hrají.

Jak se vám daří skládat tým na novou sezonu?
To poznáme, až se sejdeme v červenci. Máme rozjednané určité hráče, s některými to dotahujeme do konce. Zatím nechci hodnotit.

A jaký pocit zatím z týmu máte?
Neznám sílu ostatních týmů. Hráli jsme doposud jeden přípravný zápas proti Třinci, což je velice kvalitní soupeř. Za sebe říkám, že kluci jsou pracovití, nevidím tam nějaký problém, že bychom je museli nutit. Ale jak budeme kvalitní v porovnání s ostatními týmy, to prozatím nedokážu posoudit.

Co říkáte na to, jak klub zkvalitnil podmínky pro sportovní vývoj mládeže?
Myslím, že se v klubu hodně zlepšily podmínky pro mládež. Neřekl bych, že jsou rozdílné oproti jiným celkům. Na to, že jsme v podstatě rodinný klub, se tu podhoubí, podmínky a celkově prostředí vytvořilo úplně neskutečné. V tomto ohledu jsme na tom velice dobře.

Může rodinný klub prospět vývoji hráče víc, než prostředí velkoklubu?
Sám jsem v minulosti coby hráč vyrostl v malém klubu a pak přešel do velkého. Jsem přesvědčený o tom, že se tu kluci v tomto věku vyhnou spoustě zákulisních bojů. Můžou se vyhrát, nemáme až takový počet hráčů, jaký bychom si představovali. Stoprocentně tu hráči dostanou maximální prostor, aby na sobě mohli pracovat a rozvíjet se. Ti, kteří budou po celou sezonu podávat stabilní výkony, dostanou neskutečný ice time a oproti velkému klubu jim nic neuteče. Přesvědčilo nás to v případech, kdy později Jan Půček odešel do Mladé Boleslavi, Kočí do Olomouce, Kunst do Vítkovic. Tito kluci nám odešli připravení a prosadili se i v následujících juniorských výběrech. Je vidět, že za naším klubem zůstává kus práce.

Vsetín hraje nejvyšší dorosteneckou soutěž nepřetržitě od roku 1996. To již o něčem svědčí, souhlasíte?
Každý rok posuneme dál hráče, kteří se nám pak eventuálně vrátí do A-týmu. Dnes se můžeme bavit o Romanu Půčkovi, jenž prošel Kanadou a Benátkami nad Jizerou a nyní je stabilním členem ambiciózního týmu mužů ve druhé nejvyšší soutěži. Podobně se do sestavy zapracovali Daniel Klímek nebo Tom Ondračka. A za rok či za dva se nám mohou vrátit někteří z hráčů, které jsem jmenoval výše. Myslím si, že to je docela slušná práce.

Na začátku rozhovoru jste zmínil, že aktuální blok letní přípravy v těchto dnech finišuje. Co bude následovat?
Následovat bude třítýdenní pauza. Kluci dostanou individuální plány, které mají splnit. Snažíme se v rámci přípravy trošku přenést zodpovědnost i na ně. Už mají věk na to, aby začali chápat, co je pro ně ve sportovním vývoji důležité. Tomáš Frolo s nimi spolupracuje tak, že je například v dopolední části nechá v posilovně samotné. Kluci vědí, co mají dělat. A je na nich, zda to dělají, nebo ne. Po třech týdnech se potkáme, znovu budeme suchou přípravu kombinovat s ledem a začne nám příprava na soutěž, která startuje 9. září.

Minulý týden byl v nedaleké Lhotě u Vsetína položen základní kámen nového multifukčního sportovního centra. Výstavba začne tento týden a předpokládaný termín otevření je podzim 2022. Co na tuto myšlenku říkáte?
Je to skvělá věc. Nová ledová plocha sice nebude stát bezprostředně vedle Lapače, ale Lhota je od něj vzdálená jen pět minut. Podobně to funguje v Brně, kde trénují týmy jak v Rondu, tak v halách za Lužánkami. Podle plánů by měla existovat úzká spolupráce s VHK. Osobně si myslím, že je to něco, co by nám mělo pomoci. Můžeme nastavit víc tréninků, být deset měsíců na ledě. Celkově vzato bude nová hala ku prospěchu rozvoje sportu v regionu. Je to dobrá myšlenka, která se za pár let určitě projeví.

banner pod článkem