Vstupenky online

Deset dní do startu Chance ligy. Moc se těšíme, hlásí Tomáš Kudělka. Co pro něj znamená céčko na dresu?

Redakce • 02.09.2020

Až vsetínští hokejisté nastoupí 12. září po dlouhých šesti měsících do soutěžního utkání proti Šumperku, povede je nový kapitán. Kabina ukázala na Tomáše Kudělku. „Je to pro mě čest. Ale jsme jeden tým a ostatní starší kluci mi v tom pomůžou. Všechno řešíme tak, že se o tom bavíme společně. Názor je většinou týmový,“ říká třiatřicetiletý obránce, který na Valašsko zamířil loni v říjnu. V rozhovoru prozrazuje, co očekává od nové sezony nebo jak se mu líbí dresy, které Valaši pokřtí v neděli na Vsackém Cábu.

Do startu Chance ligy zbývá deset dní. Je v kabině poznat, že se blíží den D?
Už aby to bylo tady a na stadion přišlo co nejvíc lidí. Ať můžeme naši letní dřinu přenést do mistrovských zápasů. Dlouho jsme je nehráli. Už řešíme i soupeře, který nás v prvním kole čeká. V kabině je zkrátka poznat, že se blíží start. Moc se na sezonu těšíme.

Příprava i myšlenky tedy už směřují ke startu sezony?
Všechno směřuje k mistrákům. Najezdění jsme, teď přecházíme do taktických a systémových věcí. Ať si to sedá víc a víc a začínají se z toho klubat dvojice, trojice. Přece jenom na ledě už jsme nějaký ten pátek, a víme, co od sebe čekat. V kabině máme víc zkušenějších hráčů. Každý se připraví podle toho, jak je zvyklý, a co potřebuje. Zároveň je na nás starších, abychom nachystali mladší hráče hlavou. Abychom byli 12. září nachytaní a odehráli zápas za tři body, protože od toho jsme tady.

Cítíte, že se blížíte kýženému stavu?
Myslím si, že ano. Zejména v posledních dnech jsme udělali strašnou spoustu práce. Kluci v kabině to tak taky cítí, stejně jako trenéři. Myslím, že je to vidět i na tréninku. Sestava už se taky nějak rýsuje, i když teď máme pár kluků zraněných, což je škoda. Doufám, že se jich do příští soboty uzdraví co nejvíc.

Klub v neděli na Vsackém Cábu společně s fanoušky pokřtí nové dresy. Těšíte se?
Těším se, přijde mi to fajn. Na něco podobného jsem byl zvyklý z Vítkovic, pravidelně jsme chodili v létě na Pustevny. Je to příležitost se vzájemně poznat, popovídat si, užít si hezké odpoledne. Doufám, že vyjde počasí, protože Pustevny jsem zažil za hezkého i deštivého počasí. Čím víc fanoušků přijde, tím lépe. Sejdeme se společně týden před víkendem, kdy to celé začne.

Už jste nové dresy viděl? Líbí se vám?
Nové dresy jsem už viděl a líbí se mi. Věřím, že se budou líbit i fanouškům a že nám v sezoně přinesou štěstí. Velké slovo měl k dresům Radim Kucharczyk, tak doufám, že je s nimi spokojený. (úsměv) Měl k nim spoustu připomínek, vlastně kdo jiný než on, ve svém věku! Kdyby se fanouškům náhodou něco nepozdávalo, odkázal bych je na Radima. (smích)

Kabina vás zvolila novým kapitánem týmu. Co to pro vás znamená?
Je to pro mě čest. V kabině proběhla volba, kluci mě zvolili. Vnímám to jako důležitou funkci. Máme v kabině více zkušených kluků, Luboše Štacha, Radima Kucharczyka, Honzu Kloze, Braňa Rehuše, Ondru Smetanu nebo Romana Vlacha. Nerad bych někoho opomenul. Spolu s trenéry to chceme všechno tvořit tak, abychom byli co nejvíc úspěšní. Nová sezona bude těžká a nikdo neví, co přijde další den. Celkově je teď divná doba, takže se musíme starat sami o sebe a o každý zápas. Budeme doufat, že se v tabulce dostaneme co nejvýš, abychom měli co největší výhodu pro play-off.

Je role kapitána v něčem specifická, třeba co se týká chování v kabině?
Určitě bych se měl chovat jako lídr a prezentovat se tak každý den, proto si mě kluci zvolili a od toho jsem tady. Ale jsme jeden tým a ostatní starší kluci mi v tom pomůžou. Všechno řešíme tak, že se o tom bavíme společně. Názor je většinou týmový. Není to tak, že bych řekl: Bude takhle a takhle a hotovo. Jsme v tom společně, máme super partu, a teď to musíme přenést na led.

Sezonu odstartujete v sobotu 12. září na Lapači proti Šumperku. Je pro vás výhoda začínat doma?
Osobně si myslím, že je to úplně jedno. Pořád je to zápas, který chceme vyhrát. A je fuk, jestli hrajeme doma, nebo venku. Tentokrát hrajeme doma, přijede nováček soutěže, který nemá co ztratit. Kdežto od nás se nečeká nic jiného, než výhra za tři body. Za tím si musíme jít. Na Vsetíně se nemůže dít nic jiného, než výhry. My v kabině spolu s trenéry se budeme snažit, abychom vyhráli co nejvíc zápasů a především těch domácích. Aby byli fanoušci spokojení. Zároveň tvrdím, že sezona bude hodně vyrovnaná, dlouhá a nevyzpytatelná, protože nikdo neví, co bude. Musíme se starat o sebe a svůj výkon, abychom byli tam, kde chceme být.

Jak se perete se situací, která panuje ve sportu a obecně v celé společnosti?
Myslím, že jsme to všichni do určité míry přestali vnímat. Trénujeme, staráme se o sebe. Vždyť za poslední týdny se ten systém snad čtyřikrát změnil. Jsou to věci, které my neovlivníme. My můžeme ovlivnit to, že budeme dobře natrénovaní a nachystaní po fyzické a taktické stránce, a to, jak budeme hrát.

Bude o to důležitější zachytit začátek sezony?
Vždycky v sezoně je lepší, když se začátek zvládne. Ale zažil jsem i sezony, kdy byla výborná příprava a špatný začátek mistrovských zápasů, a naopak. Týmům, které začnou sezonu dobře, se vždycky lépe hraje a mají výhodu. Soutěž se vždycky láme v prosinci a lednu, kdy se ukáže, jak na tom kdo je. Minulý rok jsem přišel v říjnu, byli jsme kolem osmého místa, start úplně nevyšel. Ale pak jsme to nakopli a dostali se do vod, ve kterých jsme chtěli být. Bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. Nicméně začátek je podle mě důležitý a vrátím se k tomu, že se musíme nachystat tak, ať to zvládneme. Nikdo jiný to za nás neodehraje.

Sledoval jste i tak, jak se přes léto vyvíjí soupisky vašich soupeřů?
Určitě to sleduju, v ostatních týmem mám kamarády, člověk si občas s někým napíše. Nevidím tam slabý tým. Přijde mi, že každý posílil a chce udělat lepší výsledek, než loni. To chceme samozřejmě i my. Přípravné zápasy také ukazují, že na papíře nemusí vypadat mančaft tak silný, ale má výborné výsledky. Myslím si, že soutěž bude extrémně vyrovnaná. Každá výhra a každý bod bude super. Může přijít nějaká karanténa, mužstvo nebude deset dní hrát, pak se do toho bude dostávat… Je to nevyzpytatelné.

Aktuálně vás před startem sezony čekají ještě dva přípravné zápasy, ve čtvrtek s Prostějovem a příští týden v úterý s Porubou…
Určitě si chceme zkusit věci, které děláme na tréninku. Na některé ještě nebyl čas, protože jsme se zabývali něčím jiným. Skládačka se pomaličku dává do kupy. Příprava je od toho, aby se věci zkoušely. Za mě je nejdůležitější utkání 12. září. Samozřejmě ve čtvrtek a příští týden v úterý hrajeme doma, přijdou fanoušci, a my chceme vyhrát každý zápas. Vsetín hrál vždycky nahoře, ať už byl v jakékoliv soutěž. A hlavně doma vyhrával. My se v kabině musíme postarat o to, aby to tak bylo i nadále. Že si nejdeme zahrát, ale vyhrát.