Desáté až dvacáté kolo řečí čísel

Radek Bařina • 03.12.2012

Kdo ze vsetínský hráčů byl v rozmezí desátého a dvacátého kola nejlepší v hodnocení +/-? Kdo naopak trůní na opačném pólu? Kdo střílí nejčastěji a kdo z Valachů má nejlepší mušku? Jakou mají zelenožlutí úspěšnost přesilových her a oslabení? To vše a ještě mnoho dalších informací se dozvíte, pokud si přečtete následující článek, zabývající se statistickými daty, získanými ze druhé čtvrtiny soutěže - tedy po domácím utkání s Frýdkem–Místkem, včetně.

Úvodních deset kol řečí čísel

Nejprve se podívejme na týmovou produktivitu. Ve druhé části soutěže padalo v utkáních Vsetína více branek, než v té první. Přestože v ní Valaši odehráli, díky přerovskému extempore, o jeden zápas méně, stihli nastřílet o čtyři branky více (celkem 37), ovšem také o pět gólů víc obdrželi (40). V průměru tedy Valaši nasázeli svým soupeřům 4,1 gólu na zápas a obdrželi 4,4 branky. V součtu se tak Vsetín pozvolna posunul tam, kde byl před sezónou očekávání. Má jeden z nejproduktivnějších útoků (čtvrtý) a zároveň čtvrtou nejslabší defenzívu. Stejně jako v první čtvrtině pak platí, že VKH tlačí bota především venku, kde je vsetínská produktivita mizerná. I zde ale nastalo mírné zlepšení.

I v tomto sledovaném období tu byly jen dva zápasy, ve kterých byl Vsetín přestřílen – v Opavě a trochu překvapivě i v prvním domácím duelu s Porubou. V ostatních zápasech Vsetín vyhrál, některé dokonce výrazně. O to smutnější je proto pohled na tuto bilanci: Valašské Meziříčí – Vsetín 4:3, na střely 24:40. Vsetín – Prostějov 4:6, na střely 36:18. Vsetín – Frýdek-Místek 5:6, na střely 40:25.

Zlepšené přesilovky, zhoršená oslabení

Zatímco předchozí údaje neprošly oproti první čtvrtině výraznou změnou, další dva jsou naopak velmi zajímavé. Po úvodních deseti kolech jsme vyzdvihovali vsetínská oslabení (úspěšnost 94%) a plísnili přesilovky (11%), druhá čtvrtina byla výrazně jiná. VHK významně vylepšil přesilovky, ze 66 jich využil 14, což dělá úspěšnost těsně nad 21 %. Jenže druhou stranou mince jsou oslabení. Valaši jich hráli 63 a inkasovali 17 gólů. Úspěšnost? 73 %, což věru není moc. Kde hledat příčiny této proměny? Dost možná je to jen tím, že týmy jsou sehranější a přesilovkové kombinace nacvičenější. Přehlédnout ale nelze ani fakt, že některé branky dostali vsetínští soupeři od beků doslova na zlatém podnose – viz duely s Bobry či Frýdkem. Sečteme-li čísla obou čtvrtin, vyjde nám, že celková úspěšnost VHK v přesilovkách je cca 16,5 %. Ubránit se pak povedlo 83 % oslabení.

Individuálním statistikám vévodí, stejně jako vloni, Daniel Vaněk. Ten nasbíral v 19 utkáních 28 bodů, získává tedy takřka 1,5 bodu na zápas. Po utkání s Porubou, které ještě není v tomto článku zahrnuto, se Vaněk dokonce dostal už přes 30 bodů, znovu tudíž patří k nejproduktivnějším hráčům celé ligy. Z výborných přihrávek Vaňka pak těží Fero Zúbek, jenž v 19 zápasech nastřílel 15 branek a jeho úspěšnost střelby má navíc stoupající tendenci - hattrick s Porubou budiž důkazem. Zlým mužem týmu se stal Juraj Tichý, za což ale může hlavně jeho faul na Ambruze v derby, za nějž inkasoval trest ve hře.

Nejlépe bránící útočník? Daniel Vaněk

V +/- hodnocení dále převládají mínusy, byť jen těsně. Velmi povedenou čtvrtinu má za sebou Daniel Vaněk, který si polepšil rovnou o 6 kladných bodů, na +7. Pět kladných bodů nastřádal mezi desátým a dvacátým kolem Lukáš Vrba. Tři body do plusu získal Petr Hruška. O dva body si polepšili Jiří Farda, František Zúbek, Adam Mikšovský. Na opačný pól patří Martin Kubo s -6 body či Tomáš Vodák, který si pohoršil o 4 body. Dubec posbíral mezi 10. a 20. kolem -3 body, Ondřej Hruška rovněž. V součtu celé sezóny jsou na tom zatím nejlépe Dan Vaněk +7 a Vrba s Vítkem mající +4 body. Mínus 14 bodů pak má Kubo, -10 Žabčík a -9 Jan Podešva.

Ještě se podíváme na střelecké statistiky. Stejně jako v první čtvrtině byli nejaktivnějšími střelci Zúbek a Podešva. Prvně jmenovaný vypálil na branku 36krát. Podešva si pak připsal o pět střeleckých pokusy méně. Třetím nejaktivnějším ostřelovačem v této části sezóny byl Daniel Vaněk s 25 projektily mířícími mezi tři tyče. Co se obrany týče, tak asi nikoho nepřekvapí, že to nejvíc střílí Fardovi. Za tuto čtvrtinu otestoval gólmany soupeře už 29krát. Jiří Farda je navíc týmovým rekordmanem v počtu střel za jeden zápas: proti Frýdku–Místku si jich, dle týmových statistik, připsal rovných osm. Nejpřesnějším střelcem týmu je rovněž Zúbek, s úspěšností 25 %.

Kompletní přehled individuálních statistik po dvaceti kolech naleznete v následující tabulce:

Vysvětlivky: Gph – góly v přesilovce; Gos – góly v oslabení; Gts – góly z trestného střílení; Gpb – góly do prázdné brány; Gpr – góly v prodloužení; Stř – střely na bránu, tm – trestné minuty; 2-5-o-k-th – typ trestu (2min– 5min-10min-do konce utkání-trest ve hře)

Pozn: Statistiky, +/-, střel na bránu a zásahů brankářů jsou pouze neoficiální. Různé zdroje proto mohou vykazovat mírně odlišné hodnoty.