Vstupenky online

Daniel Tobola: Pošilhávali jsme po baráži, ale i tak jsme se posunuli dopředu. Ve věci juniorů se budeme bránit všemi dostupnými prostředky

Redakce • 28.03.2019

Sezona je definitivně u konce. Jestli se dá považovat za úspěšnou nám za vedení klubu vyhodnotil jednatel VHK ROBE Vsetín Daniel Tobola. Řeč padla i na zahraniční hráče, trenérskou dvojici či neúspěšné semifinále. V neposlední řadě také na nyní hodně propíranou kauzu okolo vyloučení Vsetína z Extraligy juniorů, což postihlo i další moravské kluby. Přečtěte si zajímavý rozhovor k příležitosti skončení aktuální sezony.

V základní části druhé místo, v semifinále poměrně rychlý konec s Motorem. Považujete i tak sezonu za vydařenou?
S odstupem několika dní se na to díváme že sezona úspěšná byla. Je pravda, že díky druhému místu v základní části jsme měli větší očekávání a upřímně jsme pošilhávali po účasti v baráži, ale i tak jsme se zase o kousek posunuli dopředu.

Druhé místo v základní části dost možná před sezonou nikdo neočekával. Byl jste také překvapen?
Je otázkou jestli to bylo námi, že jsme hráli tak dobře nebo že soupeři neměli tak stabilní formu, jako jsme měli v závěru my. Možná to druhé je pravdou, což dokázalo asi i playoff, kdy se do baráže dostaly týmy ze třetího a čtvrtého místa po základní části.

Podobně jako vloni, tak i letos se ukázalo, že playoff je úplně jiná soutěž. Co chybělo Vsetínu, aby přes semifinále přešel?
S trenéry jsme na toto téma již několikrát debatovali. Nebyli jsme dostatečně silní v předbrankovém prostoru, neměli jsme takovou tu šťávu. Byli jsme buď přetlačení nebo nevpuštěni do těch situací. Soupeř byl v tomto ohledu důslednější, což ukázalo i čtvrtfinále. Možná proto série s Prostějovem došla až do sedmého zápasu, i když se to ze začátku tak nejevilo. V rozhodujících okamžicích s Budějovicemi jsme pravděpodobně tahali za kratší konec a vymlouvat se na smůlu nebo štěstí se můžeme v jednom nebo možná ve dvou zápasech. Pro nás je super, že jsme si semifinále zahráli a pokud se chceme posunout dále, což my chceme, tak víme, kde nás v rozhodujících momentech sezony tlačila bota.

V sezoně se v týmu objevili zahraniční hráči jako Mikael Kuronen, William Mäkinen, Mitchell Theoret nebo Jan Šelepněv. Jaká to byla pro vás zkušenost? Počítáte se zahraničním trhem i pro nadcházející sezonu?
Byla to nová zkušenost a ať už hrajete jakoukoliv soutěž, je to vždy sázka do loterie. Nejvíce záleží na klucích samotných, jak se dokážou aklimatizovat. Jan Šelepněv absolutně zapadl, bez jazykové bariéry, což je asi to nejpodstatnější. Absolutně se přizpůsobil tomu, že přišel do českého prostředí a akceptoval to. V tomto byl největší problém dalších tří kluků z Finska a Kanady. Neaklimatizovali se tak, aby akceptovali to, že jsou v Česku. Nejlepší v tom byl Mikael Kuronen. Svědomitý, absolutní profesionál, makal naplno, ale nesedlo to hokejově. William Mäkinen výborný hokejista, ale bohužel se jako kdyby nedokázal odtrhnout od své domoviny. Z toho všeho si myslím pramenily jeho zdravotní patálie. Odehrál šest zápasů a celou letošní sezonu prakticky odpískal. Mitch Theoret je kvalitní hokejista, ale paradoxně po jeho návratu, kdy vyřizoval víza se vrátil v nejlepší formě i co se kondice týče. Mitch má na to být lídrem v naší lize v jakémkoliv týmu, ale chyběla mu trošku více pracovitost. Všechny tři spojoval problém s jazykovou bariérou. Když naši hokejisti, fotbalisti míří do cizí země, také se musí naučit jazyk, nikdo po nich nechce, aby mluvili plynule Česky, ale je to hodně důležité aspoň rozumět a postupně se domluvit. Potom je vše jednodušší.

Byl jste již v kontaktu s partnery klubu? Byli se sezonou spokojeni? Budou stát při klubu i nadcházející sezonu?
S Radimem Tesaříkem nás jednání nyní čekají. Začneme od tohoto týdne. Samozřejmě nějaké jednání probíhají už během sezony. Myslím, že to že hokej na Vsetíně všechny baví je vidět na návštěvách. Samozřejmě všichni chceme, aby ty úspěchy byly ještě větší, což je podstata sporu a zvlášť tady na Vsetíně. Jednání se povedou a budeme se snažit se stávajícími partnery navázat na spolupráci a samozřejmě přivést i další nové partnery. Abychom mohli plnit naše sportovní cíle.

Podpora fanoušků v sezoně byla opět famózní a téměř bezproblémová, pokud nevezmeme v potaz čtvrtfinálový zápas na Lapači, po kterém klub obdržel velkou pokutu a podmínečné uzavření stadionu. Vnímal jste to tak také?
Rozhodně. Sezona měla daleko klidnější průběh než ta minulá. Fanoušci akceptovali pyrotechniku, že se nesmí používat, ale i vhazování předmětů na led, tedy až na pár zápasů v základní části. Určitě pomohl bezpečnostní kamerový systém, lidé to zaregistrovali a dostali nějaké zákazy a pokuty. My tu však nejsme od toho, abychom se na fanoušcích hojili, ale hokejový svaz má nastaven nějaký metr a my ho respektujeme. Ať si lidé klidně zanadávají, vybijí se, mají z toho ten správný zážitek, ale házet něco na led je nepřijatelné. A chraň bůh házet něco na rozhodčí. To, že rozhodčímu nevyšel zápas a křičí se na něj už sotva vyjede na led, tak to neznamená, že ho tady ukamenujeme. Jsme v Evropě a ne na blízkém východě. Věřím, že i tento incident bude ku prospěchu. Viníky známe, řešíme to, komunikujeme a uvidíme jaký to bude mít vývoj. Tlačí na nás i naši partneři, ať si tyto věci vyřešíme. Pokuta 90 000 Kč je vysoká a budeme ji vymáhat po viníkovi či vinících.

Byly však i pěkné momenty, jako choreo přes celý sektor stání.
Samozřejmě, na to nedáme dopustit. To, jak vše funguje, jak Lapač žije a celé město a region to baví. Je to nádhera. Pro nás jsou fanoušci ta energie, proč tohle vůbec děláme, ale nejsme to jen my a hráči, ale i partneři, kteří všechno také vnímají. Fanouškům patří obrovské poděkování a vysvědčení na jedničku. Návštěvnost, atmosféra, to si u nás všichni pochvalují a i závidí, když přijedou činovníci a hráči z ostatních klubů. Je to skvělé a moc děkujeme.

Na druhou stranu se v playoff nepodařilo stadion vyprodat a ani návštěva v semifinále asi nebyla tam, kde by si všichni přáli, souhlasíte? Jak si to vysvětlujete?
My to rozhodně přisuzujeme především letošnímu nastavení Chance ligy v rámci internetových přenosů. Není to o tom, že bychom byli proti nim. Tak jak to bylo nastaveno minulou sezonu to však bylo lepší. Šlo o placené přenosy a my z toho měli nějaký přímý efekt. Přenosy se navíc ještě zlepšily, opakovačky, komentář a je logické, že se lidé na to budou dívat. Je to super věc, ale mělo by to být jinak zpoplatněno. Kdo chce sedět doma nebo v restauraci tak je to jejich volba. Nechceme jim to zakazovat. My jsme jedním hlavních propagátorů, že hokej děláme pro fanoušky a že to dává ten smysl a samozřejmě pro nás i ekonomický přínos. To, že se stadion nenaplnil přičítáme tomu. Vyhrávali jsme, hráli jsme atraktivní hokej, ale stejně těch 500-800 lidí nám stále chybělo.

S jídlem roste chuť, bude to platit i pro Vsetín v nadcházející sezoně?
Za vedení, za tým, za trenéry určitě ano. S tím je samozřejmě úzce spojená ekonomika a nadcházející jednání s partnery. Ty chceme brzy intenzivně zahájit, abychom věděli, na čem jsme, s jakým rozpočtem můžeme pracovat a co si můžeme dovolit. Tak abychom v květnu mohli před veřejnost předstoupit a říct že máme takové a takové cíle a kupte si zase permanentku, podpořte nás a buďte s námi opět u toho. Model ligy bude příští sezonu opravdu atraktivní, budeme mít finále playoff ze kterého automaticky tým postoupí do Extraligy. Je to zdravě nastaveno a je to motivující. V této chvíli máme myšlenky na příští sezonu rozhodně jen ty nejvyšší.

Máte již nějaké zprávy, jak by soutěž mohla vypadat v dalším ročníku? Opět má přibýt další klub do soutěže, což by znamenalo už 68 kol v základní části.
Zatím žádné oficiální zprávy nemáme. Uvidíme, jak to dopadne. Bude to na pořadu jednání na přelomu dubna/května, kdy to svaz dává dohromady. Už nějaký dotaz z jejich strany přišel, co bychom preferovali. Určitě nechceme x zápasů navíc v základní části, ale také to nechceme opačně. Ten počet utkání letos si myslím byl akceptovatelný. My jsme klub, který chce hrát, aby zápasy byly jak doma, tak i venku.

Bude na trenérském postu pokračovat duo Jiří Dopita a Luboš Jenáček?
Žádné změny nechytáme, jsme domluveni, že budeme společně pokračovat dále. Myslím si, že máme započatou práci všichni tady v klubu, a to včetně trenérů. Nenaplnili jsme ještě to, co chceme.

Junioři, kteří před sezonou vyhlašovali jako cíl udržení se v extralize skončili mezi osmi nejlepšími týmy v republice. Dorostu playoff uteklo o vlásek. Jak hodnotíte jejich vystoupení?
Je to tak, dorostu playoff těsně uteklo. Špatný začátek sezony už bohužel kluci nedohnali. Poté však hráli dobře a měli výkonost. Kluci ukázali, že v některých rostou velmi slušní hráči. Důkazem budiž jejich povolávání do reprezentačních výběrů. Junioři jednoznačně bomba. Člověk si uvědomuje, že k tomu je třeba občas štěstí. Na konci základní části přišlo nečekané vítězství a nečekané zaváhání Havířova, čímž jsme se dostali do lepší skupiny. Myslím si, že právě v té nadstavbové části v boji o playoff se kluci ukázali. Vypořádali se s Kometou, Karlovými Vary a za to jim palec nahoru jak makali a jakou vytvořili partu. Z týmu, který měl bojovat o záchranu v soutěži se vyklubal krásný úspěch pro kluky i celý klub. O to víc mrzí, že přes dobře rozehrané čtvrtfinále s Plzní se nepodařilo postoupit do semifinále. Všichni jsme si přáli hrát ještě s Třincem, ale stalo se. Nejde vyhrát všechno. Famózní sezona od kluku i celého týmu.

Výkonný výbor i přes jejich úspěch minulý týden potvrdil svůj verdikt a Vsetín si v příští sezoně DHL Extraligu juniorů nezahraje. Bojujete ještě proti tomuto rozhodnutí?
To je ta neskutečná černá kaňka na celé sezoně. Člověk to tráví několik dní, týdnů po prvotním rozhodnutí. Taková bezmoc, co se v nás prostírá, co v nás je. To, k čemu nás činovníci na svazu nutí, abychom se věnovali nějakým zákonům a odvoláním. To stojí tolik času, energie a financí. Člověk si fakt klepe na čelo, jestli ti lidé jsou normální. Byli jsme v Praze se zástupci měst a klubů Havířova, Přerova a Vsetína. A přesto 21. března se pár chlapů ve Výkonném výboru ČSLH, kteří mají hájit zájmy českého hokeje, tak hají zájmy APK případné vlastních klubů se nerozpakují a udělají to tak jak se jim to momentálně hodí do krámu. Tak to všechno je a kdo říká něco jiného tak lže a mate veřejnost. Tak to je a nic na tom jiného není.

Jak tedy nyní postupujete?
Intenzivně jednáme se zástupci Havířova a Přerova, s jejich právními zástupci a pracujeme společně. Všichni se scházíme pravidelně a budeme v tom pokračovat. Ještě budeme jednat s týmy, které hrají o postup v kvalifikaci juniorů do Extraligy, kterou hoši na svazu minulý týden uzavřeli. Opravdu nevím, kterého spisovatele bych měl jmenovat, abych našel ty správná slova na to, co se tady děje a jaké paměti se vlastně píšou. Pracujeme na tom, aby ti lidé za to nesli zodpovědnost. Ti lidé byli zvoleni do vedení Českého hokeje, aby připravili koncepci a ta koncepce neexistuje. Každou sezonu jsou rozhodnutí jiná, protože ti lidé hájí své vlastní zájmy. Nic jiného v tom není. Jsme naštěstí v demokratické republice a jsou prostředky, jak se bránit. Minulý týden byl do toho vtažen dalším absurdním rozhodnutím svazu i hokejový Salcburk, kdy byla zvýhodněna Olomouc. Nikdo ji to nezávidí, ale jsou tady nějaká pravidla a ty se musí dodržovat. Přirovnal bych to k tomu, když náš hráč bude vyloučen na pět minut do konce utkání a řekne že na trestnou lavici teď prostě nepůjde, že se tak rozhodl a budeme nadále hrát v pěti. Tak co by se stalo? To utkání asi bude ukončeno, tým bude potrestán ještě více, protože jsou nastavena jasná pravidla. Tady ta soutěž měla jasná pravidla, a přesto pár činovníku vzalo osudy do svých rukou. Navíc se schovávají za Hokejové fórum, což je další absurdita, protože nic takového tam v lednu nepadlo. Naopak, bylo potvrzeno, že se na příští sezonu nic měnit nebude, jelikož to nejde. Jsou to všechno zkrátka jen výmysly, které matou širokou veřejnost a lidé to ani neregistrují. Naše kluby (Havířov, Přerov, Vsetín) to vede k nějaké postupné likvidaci. Nejde o to, že jsme sestoupili a nebudeme hrát Extraligu. Ale my se nemůžeme ani spolehnout na nastavená pravidla. A to je na tom to nejhorší. Začneme nyní jezdit v protisměru na dálnici? Těch přirovnání může být spousta. Ti lidé byli do Výkonného výboru zvoleni za Český hokej a jejich rozhodnutí jsou důkazem že nehájí Český hokej, ale vlastní zájmy. A to je špatně.

Pokud by se nepovedl další postup. Bude se na Vsetíně hrát juniorská soutěž příští sezonu?
Pro nás nyní na konci března je nejpodstatnější to, že se budeme bránit všemi dostupnými prostředky. A to opravdu úplně všemi dostupnými prostředky. Ti lidé jsou možná přesyceni svou vlastní mocí, že si říkají ať se klidně bráníme. Nebo to nedomýšlejí. Do mládežnického hokeje jde spousty peněz z veřejného sektoru, z města, kraje, Ministerstva školství včetně soukromého sektoru. Lidé za to platí příspěvky, přihlašují své děti do hokeje. Ještě chci jednou zopakovat, že tady nejde o to, že Vsetín, Přerov a Havířov sestoupí z Extraligy juniorů, tady jde o to, že jsou vyhozeni ze soutěže, která měla jasná pravidla. Ty pravidla jsme splnili, dodrželi, ale přesto se někdo z moci pánů rozhodl, bude to jinak. Zároveň pracujeme na naší snaze získat Statut Akademie ČH, jelikož na to máme právo. Zrovna dnes jsme měli návštěvu na Lapači ze svazu a myslíme, že většinu podmínek pro získání Akademie již nyní splňujeme. Je to však asi několika měsíční proces, takže uvidíme, co přinesou následující dny a týdny.

Závěrem, chtěl byste něco vzkázat?
Nechci končit takto naštvaně a rozhořčeně. Jedeme dál, co tě nezabije, to tě posílí. My se na Vsetíně, ale i v dalších klubech určitě nedáme, pracujeme naplno a chceme pracovat ještě líp. Budeme makat. V tom dobrém slova smyslu věřím, že o hokejovém Vsetíně naše republika ještě uslyší. Nakonec bych chtěl všem moc a moc poděkovat za celou sezonu, fanouškům, partnerům klubu, všem trenérům a lidem co pracují pro vsetínský hokej a samozřejmě hráčům všech kategorií od přípravky po muže. Jsme na prahu sezony, kdy si budeme připomínat 80 let vsetínského hokeje, tak si ji pojďme SPOLU ZA VSETÍN opět užít.