Chci se Vsetínem udělat úspěch. Střední generace by měla tým táhnout, má jasno Jakub Babka

Redakce • 13.05.2020

V minulosti hrál na Lapači jako soupeř, od nové sezony bude bojovat v zelenožlutém dresu. Jakub Babka míří z Českých Budějovic do Vsetína! „Chci být ten, který bude mít v mužstvu nějakou roli. Přece jen už jsem ve střední generaci, která by měla táhnout tým, a mladší kluci by se k tomu měli připojit,“ říká na rovinu sedmadvacetiletý útočník, jenž může naskočit i na pozici obránce. A vzpomíná mimo jiné na atmosféru vzájemných klání mezi Valachy a Motorem.

Prozradíte, co vás přivedlo na Lapač?
V Českých Budějovicích mi řekli, že se mnou dál nepočítají, a ukončili mi smlouvu. Den na to mi volal agent, že se o mě zajímá Vsetín. To mě hned oslovilo a dál už jsem s nikým jiným ani nejednal. Loni jsme s Motorem hráli na špici tabulky, vedle nás tam byl co se herní stránky, zázemí a diváckého zájmu týče právě Vsetín. Divácká podpora je na Lapači elektrizující, kdo tu nikdy nehrál, tomu se to nedá ani popsat.

Vybavil jste si semifinálové zápasy play-off 2019?
K tomu nemám slov. Měl jsem pocit, že hala spadne! Pro domácí hráče to musí být skvělé. Pro soupeře je to samozřejmě horší, ale i v této roli jsem se tady vždycky těšil a užíval si to. Stačí si místní atmosféru srovnat s jinými prvoligovými stadiony, to je nebe a dudy.

Znamená pro vás příchod na Valašsko novou motivaci?
Rozhodně je to pro mě nová výzva a motivace. Vezmu to zase z jiného konce a budu tady chtít něco dokázat. Chci s týmem udělat úspěch, proto jdu na Valašsko přes celou republiku. Myslím, že s tím mě klub také angažoval.

Je pro vás velká výhoda, že v týmu působí brankář David Gába, který rovněž pochází z jihu Čech?
Myslím si, že ano. Je to jako vždycky, když přijdete do cizího prostředí. Pokud tam máte někoho, koho už znáte, je to lepší. S Gábičem se známe už od mládežnických let. Ještě jsme spolu ale nemluvili, také věci rád poznávám sám. Na vsetínské angažmá se moc těším.

Už jste se stihl pobavit s trenéry o tom, jaká by měla být vaše role v týmu?
Zatím ne, ale s klubem jsme se o těchto věcech bavili v podstatě po celou dobu jednání o smlouvě. Já budu chtít zapadnout do týmu, vedení zase bude očekávat, že se nebudu nikde schovávat. Chci být ten, který bude mít v mužstvu nějakou roli. Přece jen už jsem ve střední generaci, která by měla táhnout tým, a mladší kluci by se k tomu měli připojit.

Ve druhé nejvyšší soutěži jste odehrál už 346 utkání. Jak se soutěž za tu dobu proměnila?
Já byl v týmech, které hrály buď dole, nebo nahoře. V Berouně a Havlíčkově Brodě jsme byli poslední, v Motoru jsme zase čtyři roky hráli do třetího místa. S nadsázkou se dá říct, že v obou případech jsme si tedy hráli vlastní soutěž. (smích) Možná to ve spodku tabulky bylo dřív vyrovnanější, s Berounem jsme po první čtvrtině vedli celou ligu a nakonec jsme se sedmdesáti třemi body spadli. Také je dnes v v Chance lize více mladých hráčů, než když jsem v této soutěži začínal. Rozdíly mezi týmy ze špičky a ze spodku tabulky asi vždycky budou větší, než třeba v extralize.

K té jste v minulosti také přičichl v dresu Slavie. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Určitě skvělá, i když už je to nějaká doba. Bylo to v mém druhém roce v první lize. Začal jsem přípravu na Slavii, v létě mě poslali zpátky do prvoligového Havlíčkova Brodu. Tam mě sledovali a po dvou měsících si mě vzali zpátky a dali mi šanci. První zápas jsem hrál proti Spartě v O2 areně, to si vybavím jako první. Vzpomínám na to rád, ale bylo mi nějakých dvaadvacet, tak jsem byl spíš vyjukaný než abych si to užil. Nakonec z toho ve Slavii bylo pár zápasů základní části, zbytek sezony jsem strávil opět v Havlíčkově Brodu. Vracel jsem se až na zápasy play-out a baráž.

A kdy se připojíte ke svým novým spoluhráčům?
Letní přípravu bych měl absolvovat individuálně, jak jsem byl poslední tři roky zvyklý. Jsme takhle domluvení. Zúčastním se čtvrtečního tréninku s klukama, pak pojedu zase domů. K týmu se zpátky připojím před nástupem na led, zhruba v půlce července. Samozřejmě se zúčastním nějakého soustředění nebo teambuildingu, pokud bude. Chceme se na Valašsku s přítelkyní zabydlet, ještě než to všechno na ledě začne.

Foto uvnitř článku: Pavel Kacerovský / hcmotor.cz