Chci být co nejvíc prospěšný týmu, má jasno Patrik Machač. Na Lapači chce bavit fanoušky

Redakce • 10.09.2020

Na sezonu se připravoval s extraligovými Karlovými Vary, po příchodu hvězdných Davida Kašeho a Jakuba Lauka z NHL zamířil na Valašsko. Útočník Patrik Machač bude v zelenožlutém dresu bojovat minimálně do Vánoc. „Věřím, že to bude úspěšné angažmá. Je to tady hodně rodinné. Zatím se mi tady líbí, nemůžu si na nic stěžovat,“ hlásí po svém příchodu šestadvacetiletý rodák z Berouna, jenž většinu své dosavadní kariéry spojil s Kladnem, a zkušenosti nabíral i v juniorské OHL či mládežnických reprezentacích.

Jak se uskutečnil váš přesun na Valašsko?
Seběhlo se to docela rychle. Čtrnáct dní poté, co jsem skončil v Karlových Varech, mi prostřednictvím mého agenta zavolal pan Tobola. Vsetín měl o mě zájem a snad během jednoho dne jsme se domluvili na podmínkách. Pak už se řešil jen přesun na Valašsko, který byl složitější. Ale už jsem tady, mám podepsanou smlouvu a věřím, že tady zůstanu celou sezonu.

Už jste se bavil s trenéry, jaká by měla být vaše role v týmu?
Ještě jsme se takhle konkrétně nebavili. Ale doufám, že dostanu hodně prostoru, nicméně bude záležet na mých výkonech. Od těch se bude všechno odvíjet.

Znáte některé nové spoluhráče z dřívějších angažmá?
Nejvíc znám Vojtu Šilhavého, se kterým jsem odmala hrával. Na Kladně jsme spolu prošli všechny mládežnické kategorie. Hrál jsem i s Honzou Klozem, na několika reprezentačních srazech jsme se potkali s Davidem Gábou, znám Ondru Smetanu… Těch kluků je určitě víc.

Co praktické věci jako ubytování, stěhování, už jste se zabydlel?
Dá se říct, že ano. První tři dny jsem spal u Vojty Šilhavého, ale teď už mám svůj byt. A pomalu se zabydluji.

Jaký osobní cíl jste si vytýčil pro svoji valašskou misi?
Jednoznačně chci být co nejvíc prospěšný vsetínskému týmu. Abychom to dotáhli co nejdál, bavili fanoušky dobrým hokejem a aby fanoušky bavilo chodit na Lapač v co nejhojnějším počtu.

Většinu své dosavadní kariéry jste strávil v Kladně. Představuje pro vás Vsetín novou výzvu?
Rozhodně. Zatím jsem tady chvilku, zvykám si na prostředí. Vsetín je město, které žije hokejem, což je super. Myslím, že mě tu nebude nic jiného rozptylovat. Věřím, že to bude úspěšné angažmá. Je to tady hodně rodinné. Zatím se mi tady líbí, nemůžu si na nic stěžovat. Šatna, kluci, všechno je v pohodě.

V úterý jste už stihl poslední přípravné utkání proti Porubě. Bylo pro vás náročné naskočit do zápasu po jediném tréninku?
Bylo to hned druhý den poté, co jsem přijel na Vsetín. Chvilkama jsem moc nevěděl co a jak, bylo to celkem náročné. Je to zase jiný styl, než jaký jsem teď přes čtyři měsíce trénoval v Karlových Varech. Ale doufám, že si co nejdřív zvyknu, a na začátek soutěže to bude v pohodě.

Jak se vám vlastně v minulosti proti Vsetínu hrálo?
Hodně těžko. Obzvláště na Lapači, kde se žádnému soupeři nehraje snadno. Vsetín tu hraje důrazný, agresivní hokej, a doufám, že v tom budeme pokračovat.

V mládežnických kategoriích jste byl pravidelným účastníkem reprezentačních akcí. Na kterou vzpomínáte nejraději?
Nejraději vzpomínám asi na Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi. Dobře si vybavuji i mistrovství světa dvacetiletých z roku 2014, kde jsme ve čtvrtfinále trochu nešťastně prohráli s pozdějšími šampiony z Finska. V tom utkání jsme vedli 3:1, pořád to mám trochu v paměti.

Co vám dalo angažmá v severoamerické OHL?
Člověk se určitě osamostatní, když v sedmnácti letech přiletí do cizí země a neumí ani anglicky. Vůbec se to nedá srovnat s českou juniorkou. Podmínky, divácké návštěvy… Stane se tam z vás větší profesionál ve všech ohledech. Určitě bych neměnil a doporučil bych tuto zkušenost každému.

Hrál jste po boku Barclaye Goodrowa, který nyní nastupuje za Tampu Bay. Jaké to s ním bylo?
Barclay byl vyloženě power forvard s dobrou střelou, který dával hodně gólů. Musím říct, že jsme tam měli i talentovanější kluky, kteří dnes kolikrát hokej už ani nehrají. Ale on to svojí poctivostí vydržel a dotáhl to až do NHL, i když první dva roky nebyl ani draftovaný.

Ovlivnila OHL váš styl, kterým se na ledě prezentujete?
Myslím, že mě ta soutěž ovlivnila hodně. Nasazení je tam neskutečné, na menším hřišti člověk nemá na nic čas. Možná jsem se naučil řešit situace jinak a rychleji. Angažmá mi pomohlo i po osobní stránce. V daném věku byla OHL nejlepší volba, jakou jsem mohl udělat.

Chance liga startuje v sobotu, kdy na Lapači vyzvete Šumperk. Už máte tento zápas v hlavě?
Přiznám se, že už nad tím přemýšlím. Proti Šumperku jsem kdysi dávno hrával, matně si to vybavuji, ale vůbec nevím, jaký mají teď tým. Soupeře ale neřešíme, soustředíme se sami na sebe. Chceme vyhrát každý zápas, ať je to proti komukoliv.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov