Chceme udržet extraligu i pro další ročníky, tvrdí před sezonou Petr Fojtů

Filip Bazala • 31.08.2014

Mladší dorostenci už v pondělí vstoupí do nového ročníku ELIOD extraligy. Jejich cíl je stejně jako v předchozích sezonách jasný. „Chceme hlavně soutěž udržet i pro další ročníky,“ říká asistent trenéra Weintritta Petr Fojtů. Tým je složen převážně z hráčů Vsetína a jde o ročníky 1999 – 2000. V prvním zápase čeká Valachy ambiciózní Olomouc. „Bod by byl pro nás zlatý,“ konstatuje Fojtů. První domácí utkání mladší dorostenci Vsetína sehrají ve druhém kole v neděli 7. září od 13 hodin proti Warrioru Brno.

Trenére, jak probíhala příprava na sezonu?
Letní suchá příprava probíhala během května a června každý pracovní den. Jeden den v týdnu dokonce dvakrát denně, tedy ráno a odpoledne. Tradičně probíhal trénink v tělocvičně a na travnatém hřišti na Ohradě. Nemohla chybět ani příprava na oblíbené Žambožce. Zbývající část přípravy jsme podstupovali v posilovně na zimním stadionu. Proběhlo i třídenní soustředění. Novinkou bylo, že jsme navštívili i areál v Kravařích, kde jsme trénovali i na ledě. Do přípravy nastoupilo kolem dvacítky chlapců.

Máte za sebou přípravné zápasy, co vám ukázaly?
Hrálo se celkem sedm zápasů. Pouze v jednom případě se nám podařilo zvítězit a to až na nájezdy. Ve zbývajících utkáních jsme utrpěli porážky a to i dost velkými rozdíly. Hráli jsme s Havířovem, Opavou či Trenčínem. Celkem dvakrát s každým týmem systémem doma – venku. Perličkou bylo utkání s ruským týmem Křídla Sovětů. To byl asi náš nejlepší zápas (3:4). Na ledě jsme vyzkoušeli asi pětadvacet hráčů. Nikdy jsme však nebyli kompletní, takže nepovedené výsledky bereme s rezervou. Zjistili jsme, že nám chybí kvalitní obránce s dobrou střelou a vůbec více urostlých hráčů. Bruslařsky to nebylo špatné, ale důraz nám nepochybně chyběl. Snad se to do budoucna zlepší.

Skládali jste tým výhradně z hráčů Vsetína nebo přišly posily i z jiných klubů?
Tým je složen z hráčů ročníků 1999 - 2000. Především z našich hráčů. Zkoušeli jsme pár kluků ze Zlína, ale ani jeden nevyhovoval našim požadavkům. Zkoušeli to u nás i kluci z Valašského Meziříčí a jeden z Rožnova. Zatím je vše otevřené a je jen na nich, jak se porvou o svá místa v týmu. Z Břeclavi přišla posila jménem Jan Juřička, který je brankářem a také útočník Tomáš Goras ze Slovenska.

Rozhovory před sezonou 2014/15:

Klub: Daniel Tobola (připravujeme)
A-tým: Viktor Hlobil a Luboš Jenáček (připravujeme)
Junioři: Luboš Jenáček (připravujeme)
Starší dorost: Zdeněk Čech (připravujeme)
Mladší dorost: Petr Fojtů (právě čtěte)

Se kterými hráči staršího dorostu počítáte na výpomoc do sezony?
Do budoucna počítáme jen s jedním hráčem a to s Ondřejem Ševčíkem, který patří i mezi české reprezentanty do šestnácti let. To by měl být určitě jeden z našich nejlepších hráčů. Pokud nezakotví ve starším dorostu, budeme na něm stavět.

S jakými cíli vstupujete do sezony?
Přípravné zápasy jasně ukázaly, že jasný cíl bude udržet extraligu i pro další ročníky.

Kdo bude v mužstvu kapitánem, a který z gólmanů dostane post jedničky?
Kapitánem bude Marek Nadýmáček. Co se týče jedničky v bráně, tak to zatím bude David Sachr. Dvojka bude Honza Juřička a ještě máme v záloze Viktora Chrásteckého.

V realizačním týmu je nově mezi vámi i Roman Čechmánek. Jak spolupracujete? Bude s vámi na všech utkáních?
S Romanem je zatím velice dobrá spolupráce. Hlavně po profesionální stránce je vše na vynikající úrovni. Trénovat s olympijským vítězem a mistrem světa je dobrá zkušenost. Hlavně pro veškeré gólmany ve Vsetíně je to obrovský přínos. Jeho zkušenosti se určitě projeví na kvalitě brankářů VHK. Samozřejmě nesmím zapomenout na třetího trenéra v našem realizačním týmu a to je hlavní kouč Jiří Weintritt. Jeho několikaleté zkušenosti práce u mládeže jsou na velice dobré úrovni. Roman by měl být přítomen na všech utkání doma a venku. A měl by nám co nejvíce pomoci.

Soupisku MDO si můžete prohlédnout zde

Mnozí fanoušci vás možná neznají, mohl byste se jim představit?
Jsem původem ze Vsetína. Hokej jsem hrál v mládeži také tady. Hrál jsem i v Kopřivnici a do mužského hokeje jsem pronikl ve Valašském Meziříčí, kde jsem hrál dva roky krajskou soutěž a posléze dva roky 2. ligu. Tam jsem nechal aktivního hokeje, jelikož jsem střídal dva sporty. Poté jsem několik let hrál závodně volejbal za Vsetín a jeden rok národní ligu za Hošťálkovou. Při mojí výšce to byla vhodná volba pro další sportovní život. Nyní už hraji hokej i volejbal jen pro zábavu.

Před dvěma lety jsem začal trénovat ženský hokejový oddíl na Vsetíně. A letos jsem dostal nabídku od VHK jít trénovat MDO. Neváhal jsem. Dle časových možností budu děvčatům pomáhat nadále. Moje cíle jsou hlavně i nadále trénovat a rozvíjet své zkušenosti. Pomoci VHK se vrátit na přední příčky v tabulkách, kde určitě patří.

První zápas soutěže vás čeká už v pondělí v Olomouci, tedy na ledě tradičně silného soupeře. S čím do zápasu půjdete?
Z přípravy víme, že Olomouc porazila Opavu 9:2, tudíž je jasné, že nás nebude čekat nic lehkého, protože jsme dvakrát v přípravě s Opavou prohráli. Bod by byl pro nás zlatý.