Ambicí trenérů musí být posouvat hráče jak hokejově, tak lidsky, hlásí šéftrenér mládeže Jiří Weintritt

Redakce • 07.05.2022

Dlouhá léta působil u mládeže, vedl i seniorské týmy Vsetína a Valašského Meziříčí. Nyní přijal novou roli. Jiří Weintritt je od května šéftrenérem mládeže VHK ROBE Vsetín. Pod sebou tak bude mít důležitou hráčskou pyramidu s návazností na A-tým. „Všechno je ještě hodně čerstvé. Mám v hlavě změny v samotných tréninkových jednotkách na ledě i na suchu, což je podstata naší činnosti. Po podrobné diskusi se s ní musí všichni ztotožnit,“ říká zkušený trenér a někdejší obránce.

Máte za sebou řadu trenérských zkušeností. S jakou ambicí nastupujete do role šéftrenéra mládeže VHK?
Za prvé je potřeba nahlas říci, že se ve VHK za poslední roky udělalo spoustu práce. Hokejový svaz nás celorepublikově hodnotí na 25. místě mezi všemi kluby, což je slušný výsledek. Chtěli bychom postupovat ještě výš, ale nebude to jednoduché, mluví se o legislativních změnách v mládeži, a já si nejsem úplně jistý, že to bude pro náš klub výhodné. Přesto musí být ambicí celého trenérského týmu současný stav zlepšovat a hráče posouvat jak hokejově, tak lidsky.

Druhá věc je, že nemáme nejvyšší soutěže dorostenců a juniorů. Při cílech našeho A-týmu je do budoucna nutná návaznost mládežníků na tým dospělých, a to nám zajistí pouze extraligové soutěže. Dospívají nám kvantitativně slabé ročníky, tito kluci začínali s hokejem v období, kdy byl seniorský tým Vsetína vyloučen z extraligy. I z tohoto důvodu nebude návrat mezi nejlepší jednoduchý, přesto je nutné pracovat každou sezonu tak, abychom se o to mohli pokoušet.

Plánujete velké změny? Na co budete klást největší důraz?
Všechno je ještě hodně čerstvé. Mám v hlavě změny v samotných tréninkových jednotkách na ledě i na suchu, což je podstata naší činnosti. Po podrobné diskusi se s ní musí všichni ztotožnit. Trenéři jako klíčové osoby pracují s dětmi každý den, ať už na ledě nebo mimo něj. Tam je podstata všeho, o co se snažíme, a kvalita tohoto procesu je nejdůležitější. Budeme zlepšovat i věci okolo jednotlivých týmů, například každá třída bude mít vedoucího družstva tak, aby se trenéři mohli věnovat výhradně hokeji.

Je pro vás klíčové, aby mládež byla do budoucna zásobárnou hráčů pro vsetínský A-tým?
Ano. Mluvil jsem o tom v předešlé otázce. Pokud nedoplňují tým mužů vlastní odchovanci, je to pouze umělý proces skupování cizích hráčů. Podstatou a cílem fungování mládeže je doplňování A-týmu těmi nejlepšími z vlastních řad.

Tréninkové možnosti se neustále vyvíjí, rozšiřují. Sledujete tyto trendy, nebo máte nějakou čistě vlastní cestu?
Vzdělávání trenérů, ať už na seminářích či formou sebevzdělávání, je nutné a pro každého více či méně přínosné. Tréninkový proces samotný se neustále vyvíjí, beru si z nových věcí to, co uznám za vhodné, a dávám to do praxe. Základní vize ale musí být v hlavě každého trenéra.

V sousední Lhotě u Vsetína roste nová ledová plocha. Plánujete její propojení s Lapačem? Jak by mohlo vypadat?
Pro vsetínský hokej je samozřejmě druhá hala ve městě jednoznačně přínos. Vzájemná spolupráce je mezi oběma subjekty už nějakou dobu dohodnuta, v současné době finišují jednání o tom, které třídy budou během sezony nastálo v nové hale.

Kde byste chtěl vidět vsetínskou mládež za pět let?
Žijeme v turbulentní době a něco předpovídat není jednoduché, přesto odpovím. Chtěl bych, abychom pracovali v takových podmínkách a v takové kvalitě, aby mládežníci a jejich rodiče neměli důvod k nespokojenosti, a měli vše potřebné ke sportovnímu růstu. V dnešní době je to těžký úkol, který je již ale slušně rozpracovaný. O dorostencích a juniorech už jsem mluvil, každý rok chceme sestavit konkurenceschopné týmy, snad nám to do pěti let přinese výsledek, který chceme.