Vstupenky online

Vsetín bude v sobotu na jihu Čech usilovat o skalp suverénního lídra

Jan Tajzler • 13.02.2020

Chance liga nabírá po reprezentační pauze opět na tempu. Vsetínský tým je v plné přípravě na další utkání, ve kterém bude usilovat o první vítězství proti soupeři z Českých Budějovic. Právě Motor je jediným soupeřem v soutěži, na kterého zelenožlutí ještě nedokázali vyzrát. Momentálně by to svěřencům trenérů Dopity a Jenáčka přišlo mimořádně vhod. Souboj Jihočechů s Valachy startuje v Budvar aréně v sobotu již v 16:00.

Motor hraje vlastní soutěž a čeká na play-off

Je to tak a řekne to snad každý, kdo se podívá na tabulku Chance ligy. Motor si jde letos za svým, což dokazuje prakticky neustále od startu prvoligové sezony, již sedmé sezony od přesunu extraligové licence do Hradce Králové. V Českých Budějovicích doufají, že tentokrát už se bude na konci sezony slavit velkolepý návrat do nejvyšší soutěže. Motor od roku 2014 žádný jiný cíl ani nemá, dvakrát se mu rozplynul v nevyzpytatelné baráži, letos se však v případě triumfu v play-off bude moct radovat. Jen pro zajímavost, Vsetín se v roce 2014 teprve začal zabývat myšlenkou postupu do první ligy, aby se ho dočkal o tři roky později.

Náskok vedoucího Motoru je ohromný a v posledních sezonach bychom jen těžko hledali většího suveréna dlouhodobé části. České Budějovice se nijak nezadrhly ani v nadstavbě, kde se mnohem častěji odehrávají tzv. šlágry. Ovšem pro Motor to jsou spíš kosmetické označení zápasů, což výsledky jasně dokazují. Na Prospalovu partu si vyšlápla pouze pražská Slavia a Chomutov. Pražanům však Jihočeši dvě porážky oplatili v posledním kole, když v Edenu přerušili domácím vítěznou šnůru čítající osm utkání v řadě.

Posledních 5 zápasů Českých Budějovic:

České Budějovice – Havířov 7:1
České Budějovice – Přerov 3:2p
Litoměřice – České Budějovice 0:3
České Budějovice – Chomutov 4:3
Slavia Praha – České Budějovice 3:6

České Budějovice se mohou plně spolehnout na svého kapitána, teprve třiadvacetiletého Pavla Pýchu, který platí za nejlepšího nahrávače soutěže s počtem asistencí 43, nejproduktivnější hráč Motoru je pak po prostějovském Lukáši Žalčíkovi na 2. místě i v rámci celé soutěže a na forvarda Jestřábů ztrácí jediný bod. Nejproduktivnějším útočníkem Motoru je Martin Novák (16+26), nejlepším střelcem pak Zdeněk Doležal 20+13. Ovšem výrazné individuality nejsou doménou jihočeského celku, síla favorita tkví především ve vyrovnané síle všech útočných formací, vždyť hned osm útočníků Motoru překonalo hranici třiceti kanadských bodů a to je zkrátka síla, která se musí projevit i v tabulce, což nám Motor příkladně demonstruje.

Obranné řady krom zmíněného Pýchy stojí na kvalitách Karla Plášila, také jemu se z pozice beka podařilo překonat hranici třiceti kanadských bodů (5+27). Zkušenosti pak rozdává René Vydarený (5+20), naopak dravé mládí reprezentuje Ivan Lytvynov (5+15). Kvalitní je v Motoru také obsazení brankářských postů. Milan Klouček i Jan Strmeň dostávají od trenérů přibližně stejnou porci zápasů, Klouček má úspěšnost zákroků nad 92% a průměrně inkasuje pouze 1,8 branky na zápas. Strmeň má sice čísla horší, ale i on umí být oporou, o čemž se Vsetín již v letošní sezoně dokázal přesvědčit.

Pokud se zaměříme na vzájemné zápasy Motoru a Vsetína, pak klíčovým faktorem těchto bitev byly přesilové hry. Motor téměř ve všech případech rozhodl o vítězství ve šlágru díky speciálním formacím, není se čemu divit, s úspěšností 23,42% je Prospalův tým i v klíčovém faktoru hry nejlepším týmem soutěže.

Vyzrají Valaši poprvé v sezoně na suveréna?

Vsetín se po reprezentační pauze zotavil z marodky a začal velmi dobře, když na domácím ledě přehrál ostravskou Porubu jasně 5:1. K vítězství Valaši nakročili již během první desetiminutovky úvodního dějství, kdy porubskou branku trefili hned třikrát. Díky tomuto vítězství se Vsetín udržel na 3. místě tabulky, ztráta na 2. Přerov momentálně činí devět bodů, ovšem Zubři mají oproti Valachům zápas k dobru.

Posledních 5 zápasů Vsetína:

Litoměřice –Vsetín 2:6
Vsetín – Chomutov 2:0
Slavia Praha – Vsetín 4:2
Havířov – Vsetín 4:1
Vsetín – Poruba 5:1

Vsetínskou produktivitu nadále vede Antonín Pechanec (10+26). Na jihu Čech by se zelenožlutým hodil také Radim Kucharczyk, ten se však do sestavy po zranění k zápasu s Porubou ještě nevrátil a jeho start je nadále nejistý i na půdě lídra. K dispozici však bude nejlepší střelec Vsetína David Tůma (16+17) i Vít Jonák (13+20). Postupně se do herní pohody dostává také David Březina (15+9).

Co se týče defenzívy, Vsetín měl proti Porubě po delší době pohromadě dvojici Ondřej Slováček – Jakub Teper, oba borci budou připraveni bojovat o cenný bodový přísun také na břehu Vltavy. Otazník visí nad brankovištěm, proti Porubě vychytal vítězství David Gába, je však jasné, že trenéři budou uvažovat také o nasazení dalšího maskovaného Jihočecha Ondřeje Bláhy.

Vzájemné zápasy v letošní sezoně:

11.kolo: Vsetín – České Budějovice 3:5

26.kolo: České Budějovice – Vsetín 5:0

6.kolo OpvPO: České Budějovice – Vsetín 5:2

13.kolo OpvPO: Vsetín – České Budějovice 0:3

Sestavy v minulém kole:

České Budějovice: Strmeň – Vydarený, Suchánek, Pýcha, Kachyňa, Lytvynov, Allen – Christov, Venkrbec, Holec – Karabáček, Prokeš, Raška I – M. Novák, Gilbert, Endál – Babka, J. Kloz, Z. Doležal.

Vsetín: Gába – Teper, Slováček, Smetana, J. Drtina, Hunkes, Kudělka, Holomek – Gorčík, Rehuš, Jonák – D. Tůma, Pechanec, Březina – Dostálek, R. Vlach, Karafiát – Vítek, Šilhavý, Procházka.