Vít Jonák má jasno, klíčem k úspěchu je koncentrace

Helena Hegeďová • 09.08.2018

„Už jsem se nemohl dočkat,“ usmíval se po vyhraném utkání sedmadvacetiletý útočník Vít Jonák, „pro mě to byl letos první zápas vůbec.“ V 5. minutě zápasu proti Vítkovicím vstřelil druhou branku Vsetína, která se nakonec ukázala být vítěznou. Jonák se na ledě ukázal po boku Antonína Pechance a také svého parťáka z Motoru, Luboše Roba. „Hráli jsme spolu celou loňskou sezónu, takže se dobře známe a už o sobě víme,“ pochvaloval si i po dnešním zápase spolupráci, která dala vzniknout nemalému množství šancí.

Dneska to byl zápas proti Vítkovicím, jak jste se na něj těšil?
Pro mě to byl letos první zápas vůbec, takže už jsem se nemohl dočkat. To, že hrajeme proti extraligovému týmu, nás samozřejmě hodně nahecovalo. Druhou věcí, která nám pak pomohla, byli fanoušci. Ti i na přípravný zápas přišli ve velkém počtu a skvěle povzbuzovali po celou dobu. Určitě tu bylo znát, že hrajeme proti celku z vyšší soutěže. Kdyby přijel jiný tým, zápas by vypadal úplně jinak.

Kdy jste hrál naposledy proti extraligovému týmu?
Minulý rok to určitě nebylo. Takže v sezóně 2016/17, kdy jsem v Extralize nastupoval za Mladou Boleslav.

Mohl jste tedy čerpat ze zkušeností, odpovídal zápas vaší představě?
Řekl bych, že ano. Bylo to docela v tempu, hrál se náročný a bruslivý hokej. Druhou věcí byly podmínky. Bylo obrovské vedro a špatný led, o to těžší to bylo.

Utkání začalo rychlou brankou soupeře. Nebáli jste se ve 2. minutě toho, že byste mohli schytat debakl?
Myslím si, že ne, jelikož máme kvalitní a zkušené mužstvo. Já osobně jsem si od začátku myslel, že budeme hrát vyrovnanou partii, a to se také potvrdilo.

Vstřelil jste druhou branku Vsetína, která rychle otočila zápas ve váš prospěch. Jak celá tato situace vypadala z vašeho pohledu?
Řekl bych, že to byl Tonda Pechanec, kdo to tam rozjel po prknech. Kuba Teper ho vykřížil a všiml jsem si, že mě vidí před bránou. Následně jsem si trochu couvl, abych získal lepší pozici. Kuba mě hezkou bekhendovou přihrávkou našel, já si do toho plácnul a skončilo to gólem.

Vy jste měl obecně v zápase hodně šancí. Co chybělo k tomu, aby i některá z vašich dalších střel skončila v síti?
Určitě jsem to nebyl jenom já, celý náš útok si dokázal vypracovat šance. Snad ty góly teprve přijdou. Myslím si, že na jednu stranu to jde opět i za těmi podmínkami, za ledem. Puk skákal a některé akce nebylo jednoduché zakončit.

K vidění byla vaše častá spolupráce s Lubošem Robem, máte to už takhle secvičené?
Hráli jsme spolu celou loňskou sezónu, takže se dobře známe a už o sobě víme. Myslím si, že nám to dneska dobře sedlo i s Tondou Pechancem. Doufám, že to takhle bude pokračovat i nadále.

Začátek zápasu se hrál v dobrém tempu, to ale postupem času opadalo. Jak se hrálo v pozdějších částech utkání?
Své udělala i mlha, která zápas na chvíli přerušila. Určitě to utkání ubralo tempo. I přesto jsme ale zůstali koncentrovaní, což pro nás bylo nejdůležitější. Je však pravda, že hlavně na začátku té druhé třetiny jsme se dostávali pod tlak. Ustáli jsme to a David Gába výborně zachytal, držel nás celý zápas. Přesilovky a oslabení byly celkově dost kostrbaté a, jak už jsem zmínil, led tomu taky nepomohl. Na secvičení různých signálů ale máme ještě do začátku soutěže dost času.

V závěru zkoušely Vítkovice vyrovnat. Co si myslíte, že nakonec rozhodlo ve váš prospěch?
My jsme si na konci hlavně párkrát nepohlídali brejky, kdy nám jel soupeř sám na bránu, což by se určitě stávat nemělo. V těchto situacích jsme málem inkasovali. Když Vítkovice odvolaly gólmana, tak kluci, kteří byli na ledě, to sehráli dobře a obětavě. To rozhodlo.

Další utkání sehrajete již zítra. Bude to pro vás v takovém počasí náročné?
Zítra jedeme do Třebíče, a to bude podle mě zase trošičku jiný zápas. Musíme si odpočinout, připravit se a opět předvést koncentrovaný výkon. V takovém horku to určitě stojí více sil než během sezóny. Já jsem se teď v poslední době ani moc nevážil, ale za tento zápas jsem vypotil tři kila, takže to opravdu není nic jednoduchého.