Vsetínští se chytili na ledě mistra, Ambruz při power-play zajistil bod

Aleš Koňařík • 04.10.2002

P r a h a - Chybělo málo, a Vsetín mohl na Spartě rozšířit svou bilanci prohraných zápasů na čtvrtý neúspěch v řadě. Díky druhé trefě Martina Ambruze 32 vteřin před koncem si však z ledu úřadujícího mistra odváží cenný bod, v prodloužení se i přes vyloučení Němce nerozhodný stav nezměnil. Těžkou sérii venkovních zápasů končí vsetínští v neděli v derby se Zlínem, ke kterému mohou nastoupit s lehkou hlavou – série tří proher v řadě už patří minulosti.

- 8.kolo pá 4.10.18:00
HC Sparta Praha
4:4p
2. Leška (Richter), 20. F. Ptáček (Broš, Tomajko), 34. Špaňhel (Tomajko, Kašpařík), 57. Havelka (Richter) - 3. Korotvička (Sochor), 16. Hudler (Vak), 42. Ambruz, 60. Ambruz (Hudler). Rozhodčí: Turčan - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:9, navíc Luža (Vsetín) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4864. Třetiny: 2:2, 1:0, 1:2 - 0:0.
HC Sparta Praha: Bříza (28.-29. Přikryl) - Jan Hanzlík, Srdínko, F. Ptáček, Šrek, Richter, Jiruš, Slavík - Branda, Broš, Tomajko - Zelenka, P. Martinec, Žemlička - Tomík, Leška, Havelka - Vondráček, Kašpařík, Špaňhel.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Luža, J. Polák, Bartek, Němec, Kuboš, B. Ptáček - Vampola, Stantien, Demel - Kucharczyk, Hudler, Valko - Dubec, Vak, Ambruz - Kotásek, Korotvička, Sochor
Sparťané se do valašského celku pustili s chutí. Biegla ohrozil hned první útok, ale brankář Vsetína střelu Martince vyrazil. Už druhý útok na vsetínskou branku ale slavil úspěch. Biegl měl zakrytý výhled a Leška nadvakrát propasoval puk za jeho záda. Pražané po vstřelení úvodní branky polevili a po chybě obrany inkasovali vyrovnávací gól. Na modré ztratil puk Ptáček a Korotvička překonal Břízu v sólovém nájezdu střelou nad jeho vyrážečku.

Sparťané přidali na tempu, ale Vsetín jejich útočné snahy rozbíjel už ve středním pásmu. Z ojedinělého protiútoku se dostal do šance Vak, Bříza jeho střelu vyrazil nad branku, ale ztratil přehled o puku. Vsetínský útočník v pohodě kotouč dorazil a dostal Vsetín do vedení. Sparta měla v závěru výhodu přesilové hry pět na tři, ale dlouho se střelecky trápila. Využít ji dokázal až v jejím závěru Ptáček.

Výhodu přesilovky měli domácí i v úvodu druhé části, ale do útočného pásma se dostávali jen sporadicky. Vzápětí dali výhodu hry k přečíslení soupeři, ale ani ten se na nic nezmohl. Největší šanci měl Hudler, ale jeho střela šla vedle Břízovy branky. Převahu Sparty zúročil gólem ve 34. minutě uzdravený Špaňhel, který prostřelil Biegla mezi betony.

Obraz hry se nezměnil ani v závěrečné části. Sparta dál vytrvale útočila, ale nedařilo se jí střelecky. Naopak na druhé straně z ojedinělého protiútoku vyrovnal střelou bekhendem vkleče Ambruz. Tři minuty před koncem měla Sparta výhodu přesilové hry a využil jí Havelka, který tak dostal domácí znovu do vedení. Když už to vypadalo, že si Sparta dokráčí k vítězství, odhodlal se Vsetín k power play, v němž se podruhé v zápase trefil Ambruz a srovnal na 4:4. Na tomto výsledku už nic nezměnilo ani následné prodloužení.

Václav Sýkora (Sparta): "Vsetín v předchozích třech zápasech nebodoval a neměl u nás co ztratit. Hrál obětavě, houževnatě, dostal se dokonce jednou do vedení, povedlo se mu potom se štěstím vyrovnat. My jsme se často dostávali do šancí, ale nedařilo se nám v koncovce. Zranili se Broš a Branda, utkání nedohráli. V neděli je zřejmě oba budeme postrádat."

Jan Neliba (Vsetín): "Musím hráčům za předvedený výkon poděkovat. Hráli bojovně, obětavě, měli jsme i trochu štěstí, ale to k hokeji patří. Jsem za to rád a ještě jednou před hráči smekám."