Vsetín neudržel vedení a podlehl Toruni

Václav Trávníček • 23.08.2012

Druhé přípravné utkání skončilo pro vsetínské hokejisty porážkou. Ve čtvrtek sice od první třetiny vedli nad soupeřem z Toruně 1:0, ale polský extraligista ve druhém dějství vyrovnal a během závěrečné dvacetiminutovky strhl vítězství dvěma brankami na svoji stranu. V duelu bohatém na vyloučení nastoupil za Valachy na zkoušku útočník Stanislav Ryabko. Další přípravný zápas má Vsetín na programu hned v pátek, kdy se od 18 hodin představí na ledě Valašského Meziříčí.

Příprava - přát. čt 23.8.18:00
KS Toruň
1:3(1:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 7. Brezáni (Hanus, Šišmič) - 25. Kalinowski, 50. Wróbel, 53. Malát (Bomastek). Rozhodčí: Husička - P. Škrobák, M. Škrobák. Vyloučení: 7:9, navíc Gošliminski (TOR) 10 min. za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Farda, Tesařík, Vodák, Tichý, Mečiar, Žabčík, Šišmič, Hanus - Zúbek, Vaněk, Vítek, Korčák, O. Hruška, Mikšovský, Kubo, Rosenberg, Kajaba, Holík, Ryabko, Brezáni.
KS Toruň: Plaskiewicz - Lang, Gula, Koseda, Skrzypkowski, Porebski, Lidtke, Pienak - Bomastek, Kalinowski, Malát - Jankowski, Wróbel, Dziegiel - Borovansky, Gošciminski, Marmurowicz - Husak, Kuchnicki, Minge.

Polský celek z Toruně se, i přes to že nastoupil k přípravnému utkání v neznámém prostředí, vydal již v prvním střídání vyzkoušet brankáře Hromadu. A když se záhy dostali do první šance také domácí, bylo patrné, že žádná oťukávaná se konat nebude. Valachům do tempa pomohl také hostující Koseda, který se v úvodu páté minuty provinil nedovoleným zákrokem do oblasti hlavy a krku a Vsetínští tak mohli hrát 4 minuty v početní převaze.

Toruň zatlačili do obrany, avšak když cca po minutě hry ztratili pásmo, měli potíž probojovat se přes pozornou obranu hostí zpět. K tomu jim nakonec dopomohlo až další vyloučení na straně polského celku, které pro žlutozelené znamenalo dvouminutovou převahu 5 na 3. A když už se čas vytyčený pro přesilovku nachyloval a mohlo se zdát, že z převahy nic nebude, dostal Brezáni šikovnou přihrávku na modrou, s toušem se prosmíkl mezi obránci do mezikruží a i s velkou pomocí tyčky zavěsil za Plaskiewicze – 1:0.

Následně měli také hosté z Toruně příležitost zahrát si v početní převaze. A zatímco v první desetiminutovce příliš šancí na hokejkách neměli, druhá polovina první části přinesla změnu. V 15. minutě trefil z dorážky Gula tyč a jen o chvíli později se ve skrumáži před brankou nejrychleji zorientoval Gošciminski, jehož šanci však Hromada vytěsnil. A když v závěru úvodní dvacetiminutovky usedli na trestnou postupně dva vsetínští hráči, zahráli si v 5 na 3 také Toruňští. Hromadu sice pozlobili několika nebezpečně vypadajícími střelami, vsetínský brankář však svůj tým před přestávkou podržel.

V úvodu druhé části dohrávali hosté svou přesilovku. Nic kloudného v ní sice nevymysleli, i přes to však později puku cestu do vsetínské brány našli – ve 24. minutě nahodil kotouč ze středu hřiště Kalinowski a ten zaskočenému Hromadovi propadl do sítě – 1:1. Vsetínským se následně podařilo soupeře uzamknout na delší dobu v pásmu, díky několika nepřesnostem a dobrému pohybu protihráčů však z této šance těžit nedokázali.

Střetnutí dále rozkouskovala vyloučení a častá přerušení, což se na hře obou celků podepsalo. Jen pár minut před druhou sirénou se navíc nepříjemně střetli dva protihráči, což Tichému, jak se později ukázalo, vystavilo stopku na zbytek utkání. Ještě předtím než se však oba týmy vydaly do šaten, měli na hokejkách velkou šanci domácí – když se v brejku vyřítili na Plaskiewicze Kajaba s Kubem. První jmenovaný však svému spoluhráči přihrál pouze na paty bruslí a bylo po šanci.

Do třetí části Vsetínští vstoupili s chutí, což ještě umocnilo vyloučení Toruně, avšak svou obrovskou příležitost před odkrytou bránou zahodili. A tak dostali příležitost zase hosté – Dziegiel dostal pěknou přihrávku na modrou a najel si až k Hromadovi. Odkrytou klec nad ležícím brankářem však vysoce přestřelil. A když se v následném protiútoku neprosadil do prázdné brány ani Vaněk, potvrdilo se otřepané „Nedáš – dostaneš“. Při vlastním oslabení projel po pravém křídle až ke vsetínskému gólmanovi Wróbel a neomylně zavěsil – 1:2.

O pouhé tři minuty nato to již bylo o dvě branky. Vsetínští hráči nabídli polskému Toruni druhou přesilovku 5 na 3 a hosté při ní nezaváhali. Nejenže divákům na stadionu předvedli tři oku lahodící kombinace, ale při té poslední navíc z úhlu přesně zakončil Malát. A protože Vsetínští v závěru utkání spálili několik tutových příležitostí, při kterých zírali doslova do prázdné brány, odvezl si nakonec polský celek z Toruně z Lapače vítězství. Další utkání čeká vsetínské borce již v pátek, kdy se představí na stadionu ve Valašském Meziříčí.

Viktor Hlobil (trenér VHK Vsetín): "Dnešní soupeř byl daleko kvalitnější než úterní. My jsme předvedli špatný výkon, nic nám nešlo, dělali jsme velké chyby z obrany… Ale je to příprava a tak není třeba dělat z toho nějaké velké závěry. Myslím, že nejlepší na ledě byli oba gólmani. Někteří hráči by si dnes měli sáhnout do svědomí. Ani někteří hokejisté, kteří jsou zde na zkoušku, nepředvedli výkon, který by odpovídal tomu, že hrají o místo v mančaftu, takže po zítřejším zápase se s některými nejspíš budu muset rozloučit. Juraj Tichý jede zítra do Piešťan na magnetickou rezonanci s kolenem, kde se ukáže co a jak. Je to velká škoda, protože ten kluk se nám zatím hodně líbil."