Vsetín ani do třetice nedokázal vyzrát na tým Třebíče

Jan Tajzler, Helena Hegeďová • 13.01.2018

V rámci 39. kola WSM Ligy přicestovala na Lapač Třebíč. Utkání tabulkových sousedů bylo zahájeno poctou legendárnímu vsetínskému trenérovi Zdislavu Tabarovi, čímž vsetínský klub uctil jeho památku. Valaši nastoupili do utkání ve speciální sadě dresů, která však Vsetínským příliš štěstí nepřinesla. Valaši byli po většinu utkání aktivnějším týmem, měli střeleckou převahu, ale Třebíč byla znovu mimořádně efektivní. Taktika založena na propracované defenzívě v čele s brankářem Jekelem byla znovu klíčem k vítězství Třebíče, která i do třetice dokázala Vsetín porazit. Program Vsetína pokračuje 40. kolem WSM Ligy, které Valaši odehrají na půdě ústeckého Slovanu.

WSM liga - 39. so 13.1.17:30
SK Horácká Slavia Třebíč
1:4(0:1, 0:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 53. Markovič (Březina, Podešva) – 10. Mlynář (Kaláb), 28. Süss (Gajarský), 31. Tadeáš Král (T. Havránek, Čejka), 39. P. Kratochvíl (T. Havránek, R. Erat). Rozhodčí: Barek, Veselý – Lučan, Maštalíř. Vyloučení: 5:7, navíc Frolo 10. min. a Dundáček 5 + OK. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3744. Střely na branku: 50:21. Průběh utkání: 0:4, 1:4.

VHK ROBE Vsetín: Šurý – D. Krenželok, Janáček, Ostrčil, Frolo (A), Dundáček, Holomek, Žák – Markovič (C), Kopta, Březina – Illéš, Kucharczyk (A), P. Beránek – Slováček, Podešva, Vávra – Vítek, Pokorný, Karafiát.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – D. Mikyska, Nedbal, Čejka, Hort, Půža, Kaláb (A), Jiří Wasserbauer (A) – R. Erat (C), Dolníček, P. Kratochvíl – Kusko, Kristl, T. Havránek – Jan Wasserbauer, Mlynář, Paták – Gajarský, Süss, Tadeáš Král.

Dnešnímu zápasu na vsetínském Lapači předcházelo slavnostní buly a vzpomínka na Zdislava Tabaru, při této příležitosti nastoupili Valaši ve speciálních dresech. Začátek utkání přinesl opatrnější tempo a do útoku se hnali spíše Valaši, kteří již od úvodních minut troskotali na pověstné třebíčské defenzivě. Obrannou hru podpořil i skvěle chytající brankář Jekel, jenž měl při vsetínské střelecké převaze plné ruce práce. V páté minutě vzal Slováčkovi jasný gól, když se proti jeho prudké střele z první stačil včas přesunout na správnou stranu brankoviště.

Vsetínští měli puk na svých hokejkách a nedovolovali soupeři zakončovat. Střely domácích ale troskotaly je Jekelovy, a tak se první branka objevila v síti Šurého. V jedné z prvních akcí hostujícího celku se prosadil Tomáš Mlynář, jehož našel po vsetínském zaváhání v dobré střelecké pozici Tomáš Kaláb a Mlynářovi již nedělalo problém dostat kotouč do odkryté branky. Vsacanům se dostalo přesilové hry, ale tato herní situace dnes domácím nepatřila. V dalším průběhu třetiny se opět dostávali do útoku hlavně domácí, ale nedařilo se jim v zakončení, několikrát zazněla i tyč Jekelovy brány.

Zvláštním programem byl zaplněn také závěr první přestávky, ocenění nejlepší mladý hráč měsíce převzal vsetínský starší dorostenec Roman Půček. Ve druhé třetiny měl Vsetín jasnou vidinu vyrovnání, což ale zkomplikovalo vyloučení Illéše. Ani Třebíči však početní výhoda nesedla a Valaši se ubránili. Ani jednomu týmu se nedařil přechod do útočného pásma a z jedné z ojedinělých šancí skóroval ve 28. minutě Jan Süss, který usměrnil za brankovou čáru kotouč, jenž dobře uvolnil jeho kolega Adam Gajarský. Vsetín se nemohl dostat před Jekela a hodně střel a nahození bylo také zblokováno.

Pro domácí přišla ve 31. minutě další rána v podobě inkasované branky. Hostující celek opět využil chyby a předvedl, na čem stojí jeho hra. Tadeáš Král se dostal do brejku a z mezikruží poslal puk na horní tyčku, od které se kotouč odrazil těsně na brankovou čáru. O pár sekund později byl faulován Ostrčil, což pro něj znamenalo konec v zápase a pro Nedbala to byl dvouminutový trest za faul kolenem. Druhá polovina druhé třetiny byla tresty doslova nabitá. Za hrubost byli vyloučeni Kopta s Kalábem, Frolo dostal dvě minuty za podražení s čímž byl spojen menší trest za nafilmovaný pád pro Kratochvíla. A jakmile vsetínský obránce Frolo opustil trestnou lavici, namířil si to zpátky. Tentokrát i s desetiminutovým trestem. Tohle celé vyústilo v přesilovkovou branku hostí. Tomáš Havránek s Petrem Kratochvílem předvedli rychlou a přesnou kombinaci, která skončila gólovou trefou druhého jmenovaného.

Třetí dějství začínal v početní výhodě Vsetín, tomu se ale nedařilo. Jekel přiváděl vsetínské hráče k šílenství, ti navíc museli pozměnit své formace, jelikož vinou zranění přišli o dva obránce a Frolo stále seděl na trestné lavici. Největším smolařem zápasu byl Kopta, hned osm jeho střel Jekel pochytal. Jinak tomu nebylo ani při nalezení odraženého kotouče ve 49. minutě, kdy se hostující gólman nenechal tlakem vyvést z koncentrace a dokázal udržet nulu.

O čtyři herní minuty později už ale skvěle chytající gólman hostů kapituloval. O jediný přesný zásah Vsetína se postaral kapitán Jaroslav Markovič, kterému se jako jedinému v zápase podařilo překonat urputný obranný val Třebíče a obelstít také strážce hostující svatyně, a to pokusem pod horní tyčku. Na rozdíl dvou branek mohl snížit Kopta, ten ale opravdu neměl svůj den. Valaši závěr zápasu dohrávali pouze se čtyřmi obránci jelikož 5 + do konce zápasu dostal Dudáček. Hosté hráli přesilovku a v největší šanci na navýšení se ocitl Půža. Šurý zasáhl lapačkou a po zbytek zápasu svůj celek podržel. Pro Vsetín to byl opravdu krušný zápas a hosté z Třebíče zvítězili poměrem 4:1, na což jim stačilo pouze 21 střel.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Úvod utkání byl špatný. Vytvořili jsme si tam sice šance, ale chyběl nám důraz do brány. Brankář Jekel chytal dobře a soupeř se z prvního náznaku šance dostal do vedení. Pak nám nepochopitelně ztěžkly nohy, jako bychom prohrávali 0:3, a když soupeř ty další branky přidal, tak už ten zápas byl velmi těžký. Věřili jsme, že pokud dáme rychlý gól v poslední třetině, tak jsme schopni s výsledkem něco udělat, ale skórovali jsme až v závěru. Díky obětavosti si soupeř výhru zasloužil a my se musíme dát dohromady, protože chceme v Ústí urvat 3 body.

Martin Sobotka (SK Horácká Slavia Třebíč): Pár zápasů jsme zde už odehráli, tudíž jsme věděli, co nás čeká. V první třetině jsme si trochu zvykali na to menší hřiště, domácí nás přehrávali a díky skvěle chytajícímu Pavlu Jekelovi jsme nedostali branku. Díky tomu, že nás stále držel, jsme mohli hrát tu svoji hru. Přidali jsme další branky a tím jsme se uklidnili. Dnešní zápas byl o 6 bodů a jsme rádi, že jsme to tu dnes zvládli.