Třinec vsetínské dokonale rozložil

Michal Berg • 27.12.2002

T ř i n e c - Ani vynikající výkon nové posily Mariána Kacíře neodvrátil debakl vsetínských hokejistů na třineckém ledě. Přestože se Valaši ujali brankou Vampoly vedení a prvních deset minut byli lepším týmem, odvezli si ze Slezska nejhorší porážku posledních let. Na kanonádě Třince se nejvíce podílel reprezentační útočník Jan Marek, který tři branky vstřelil a na tři přihrál, další třinecký útočník Zdeněk Pavelek měl bilanci 2+2. Poprvé se do vsetínské branky postavil v extralize Radek Masný, který po sedmém gólu střídal Biegla. Celý zápas provázely nechutné výlevy vsetínských "fanoušků" v sektoru pro hosty, z nichž několik bylo odvedeno policií.

- 33.kolo pá 27.12.17:00
HC Oceláři Třinec
10:4
10. Pavelek (R. Král, Zadina), 10. Pletka (Žabka, R. Král), 22. Marek (Pavelek), 24. L. Procházka (Marek), 30. Marek (R. Král, Žabka), 33. Ivan (Cartelli, Meluzín), 33. Pavelek (Marek), 54. Bordowski (Marek, L. Procházka), 56. Marek (Pavelek), 57. R. Král (Martynek) - 4. Vampola (Stantien), 35. Streit (Jaškin, B. Ptáček), 37. Kotásek (Ambruz), 48. Kacíř. Rozhodčí: Kolísek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:9, navíc Zadina (Třinec) 5 min. + do konce utkání, Ivan (Třinec) do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4770.
HC Oceláři Třinec: Horčička - Houdek, Žabka, L. Procházka, Jančařík, D. Nosek, Cartelli - Martynek, R. Král, Pletka - Zadina (21. Bordowski), Marek, Pavelek - Ivan, Meluzín, Polončič
VHK ROBE Vsetín: Biegl (33. Masný) - Luža, Frolo, O. Němec, Kuboš, Jaškin, J. Polák, B. Ptáček - Kacíř, Vak, Demel - Kucharczyk, Stantien, Vampola - Kotásek, Ambruz, Streit.
Zápas začal s patnáctiminutovým zpožděním, neboť vsetínští fandové zaházeli kluziště konfetami a v chladném počasí pruhy papíru přimrzly k ledu. Oceláři jakoby tím vypadli z tempa a dlouho s vypětím sil i díky výtečnému Horčičkovi odolávali nájezdům hostů. V první šanci selhala posila Valachů z Brna, útočník Kacíř, ovšem pak z úhlu Vampola šikovně nastřelil záda přesouvajícího se gólmana a Valaši vedli. Navíc vzápětí dvakrát ve vyložené šanci neuspěl hbitý Kucharczyk.

Oceláře zvedl z kolen kapitán Král, když jeho akci v 10. minutě zakončil Pavelek. Hned vzápětí Zadina za faul na Poláka obdržel pětiminutový trest a musel i předčasně do kabin. Jeho spoluhráč Král si ovšem na sebe vynutil v oslabení dva fauly, navíc 39 vteřin po vyrovnání stál u zrodu gólové spolupráce Žabky s Pletkou, takže Třinečtí otočili skóre. Hrál se velmi rychlý, dravý hokej, který ale provázela nervozita na ledě i v ochozech.

Lépe se s ní vyrovnali domácí. Po přestávce ovládli hru, snadno přecházeli útočnou modrou čáru a zasypali Biegla množstvím střel. Hostující obrana se také nevyvarovala chyb a jednu z nich hned v úvodu druhého dějství potrestali Pavelek s Markem. Jen o chvíli později využil Bieglova zakrytého výhledu ranou od modré čáry Libor Procházka, a když při početní převaze pěti proti třem v polovině utkání po další Králově asistenci s velkou chutí hrající Marek přidal pátý gól, bylo rozhodnuto.

Ocelářů byl plný led, vsetínská obrana jakoby přestala existovat a Biegl musel čelit sám bleskovým výpadům domácích. Vydržel to do 33. minuty, kdy jej dvakrát během 32 vteřin překonali zblízka Ivan a podruhé v zápase i Pavelek, pak raději přenechal místo v brankovišti náhradníku Masnému. Domácí se vrhli do totální ofenzívy a příliš často zapomínali na zadní vrátka, čehož soupeř ještě do druhé přestávky využil ke korigování skóre.

V závěrečném dějství si domácí dlouho nemohli poradit s vynikajícím Masným, který zneškodnil minimálně čtyři vyložené příležitosti Ocelářů. Naopak po brejku se prosadil zblízka při premiéře ve vsetínském dresu Kacíř, ale víc už Valaši nestihli. Naopak v 54. minutě se poprvé v extralize trefil junior Bordowski, vzápětí Marek zkompletoval svou sbírku bodů na tři góly a tři asistence, čímž předstihl třineckého Krále v čele tabulky střelců. Domácí kapitán si to ovšem nenechal líbit. O 38 vteřin později také dal svůj 20. gól sezóny a splnil přání fanoušků Ocelářů, kteří se od druhé části dožadovali deseti branek v síti soupeře.

Pavel Marek (Třinec): "Byl to z obou stran ofenzívně laděný zápas. Rozhodovala druhá třetina, ve které jsme protivníka přehráli. Když jsme dokázali proměnit šance, náskok nás uklidnil, a potom už jsme průběh zápasu jenom kontrolovali. Měli jsme ze zápasu obavy, protože po dlouhé přestávce je vždycky první utkání trochu loterie. Proto jsem rád, že jsme si udrželi formu."

Zdislav Tabara (Vsetín): "Velice dobře jsme začali. Šli jsme do vedení, ale bohužel žádnou další z řady šancí jsme nedokázali využít. To nás poznamenalo. Navíc nám utekl začátek druhé části, dostali jsme dva rychlé góly a bylo po utkání. Třinec nás zatlačil do defenzívy, nestačili jsme kombinačně, ale přesto jsem největší rozdíl viděl v produktivitě. A nová posila? Marián Kacíř je u nás na hostování do konce sezóny a byl bezesporu nejlepším mužem v naší sestavě."