Sparta zvítězila nad Vsetínem i počtvrté

Tomáš Diblík, ČTK • 26.01.2002

PRAHA 25. ledna (ČTK) - Ani počtvrté v letošním ročníku se nedočkali hokejisté mistrovského Vsetína v repríze finále extraligy proti Spartě výhry. V Praze prohráli 2:3 a osmá příčka zaručující účast v play off se výrazně pozměněnému kádru obhájce titulu opět vzdálila. Vedoucí Sparta naopak potvrzuje svou formu a podvanácté za sebou nepoznala hořkost porážky. Po třinácti letech se v utkání rozloučil s extraligou rozhodčí Ivo Haber.

- 44.kolo pá 25.1.18:00
HC Sparta Praha
3:2
8. Bělohlav (Tomík, Sivek), 17. Kratěna (Broš, Chabada), 33. Zelenka (J. Hlinka, Jiruš) - 50. Demel (Hudler), 59. Vlach (Hudler). Třetiny: 2:0, 1:0, 0:2. Rozhodčí: Haber - Český, Kostka. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6232.
HC Sparta Praha: Bříza - Nedvěd, Srdínko, Ptáček, Jiruš, Jan Hanzlík, Šrek - Kratěna, Broš, Chabada - Zelenka, J. Hlinka, Žemlička - Tomík, Sivek, Bělohlav.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - J. Polák, Frolo, Vašut, Němec, Šafařík, Spitzer - Kotásek, Vlach, Demel - Kucharczyk, Hudler, Streit - Sochor, Veselý, Vampola (33. J. Lang).

Vsetín měl hned ve druhé minutě skvělou šanci otevřít skóre, ale osamocený Kotásek ani nadvakrát proti brankáři Břízovi neuspěl. Na druhé straně zahrozili nejdříve Hanzlík s Brošem a v 8. minutě již Pražané vedli. Tomíkovi střelu Biegl vyrazil a Bělohlav pohotově otevřel skóre.

Další šanci měl po Kratěnově přihrávce v oslabení Broš, Vsetín se málem prosadil až po Hlinkově návratu z trestné lavice. Nejdříve zamířil do tyče Demel a Kotáskovu následnou střelu se štěstím tečoval Bříza rovněž na konstrukci branky. Neuspěl ani Kucharczyk a po jeho chybě se zase netrefil Hlinka. Blafák nestačil proti Bieglovi zakončit ani Sivek. V 17. minutě však již tísněný Kratěna zvýšil.

Ve druhé části se hrál rychlý kombinační hokej, Sparta měla navrch a nebezpečné brejky hostů likvidoval Bříza. Efektní zákrok předvedl po Kotáskově střele. Ve 33. minutě využil Vampolova vyloučení Zelenka a výrazně snížil šance hostí na úspěch v Praze. Dvakrát mohl zvýraznit náskok technický Kratěna, v závěru druhé třetiny se opět Bříza předvedl proti vsetínskému kapitánovi Vlachovi.

Sparta se v úvodu závěrečné části ubránila při Hlinkově vyloučení, naopak při něm málem potrestal Bieglovu chybu Zelenka a po něm neuspěl ve chvíli, kdy se vracel potrestaný hráč na led, ani Bělohlav. Jiskřičku naděje pro Valachy vykřesal v oslabení Demel, ale vítězství si již Pražané pohlídali, i přesto, že 80 sekund před koncem v power play snížil Vlach na rozdíl jediné branky. Dvacet sekund před koncem Žemlička sice do prázdné branky skóroval, ale sudí Haber po konzultaci s videorozhodčím svým posledním verdiktem v nejvyšší soutěži gól pro Hlinkovo postavení v brankovišti neuznal.

Jan Neliba (Vsetín): "I přes prohru to byl pro nás cenný zápas. Dokázali jsme si, že máme na to hrát vyrovnané zápasy i s takovými celky jako je Sparta. Hrál se líbivý hokej pro diváky, jen škoda, že se nám v závěru nepodařilo vyrovnat."

Václav Sýkora (Sparta): "Šlo o velice kvalitní utkání, po většinu zápasu jsme hráli lépe dopředu. Ke konci jsme po hrubých chybách nechali vsetínské mužstvo vrátit do zápasu. Málem se nám to vymstilo. Power play soupeře jsme odehráli katastrofálně."