SDO: Vsetín přetlačil Olomouc v samostatných nájezdech

Jan Tajzler • 26.09.2014

První čtvrtinu soutěže zakončil starší dorost Vsetína domácím utkáním s Olomoucí. Souboj Valachů s Hanáky nabídl spíš úporný a bojovný hokej, brankových příležitostí se rodilo jako šafránů, a první branku viděl Lapač až ve druhé třetině, kterou domácí vyhráli 2:0. Hosté ovšem v závěrečné pasáži skóre srovnali a rozhodnout museli samostatné nájezdy. Zde byl šťastnější domácí tým a zásluhou Jiřího Weintritta bere dva body.

ELSD - 7.kolo pá 26.9.15:00
HC Olomouc
3:2sn(0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 32. Humplík (Kostka), 35. Koňařík (Humplík), rozh. náj. Weintritt – 43. Beutl (Metelka, Marek), 60. Husták (Beutl), 65. Weintritt J. Rozhodčí: Netopil – Blaha, Švarc . Vyloučení: 5:6 . Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 65. Střely na branku: 23:36. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
VHK ROBE Vsetín: Bechný (Barvík) – Lišaník, Bártek, Richter, Weintritt J., Augustin, Ševčík, Rýpar – Abazaj, Toman, Lainka, Humplík, Tydlačka, Koňařík, Kostka, Jochymek, Kovář, Janošek
HC Olomouc: Šoustal (Pospíšil) – Zabloudil, Kališ, Kolovrátník, Štreit, Metelka, Beutl, Škoda – Heža, Skopal, Spurný, Říčka, Zabloudil, Marek, Husták, Malý, Kuba

Vsetínští toužili konečně zvítězit, v domácím prostředí proti nim stálá Olomouc, která byla v tabulce na dostřel tří bodů, do zelenožlutých barev se navíc vrátil útočník Tydlačka.

Utkání za začátku však vůbec neodpovídalo parametrům nejvyšší soutěže. Brankáři na obou stranách si moc práce neužili a spíše sledovali řezanou mezi modrými čarami. Vůbec s přechodem do útoku měly oba celky značné problémy. Olomouc i Vsetín zkoušeli štěstí v početní výhodě, nutno říci, že ta olomoucká varianta v první třetině více připomínala přesilovou hru a zrodila se zde i slibná šance Kohoutů, když kombinoval Malý s Markem, koncovka druhého jmenovaného končila úspěšným zákrokem vsetínského brankáře. První třetina však nic moc nenabídla a tomu napovídal i bezbrankový stav po úvodní dvacetiminutovce.

Prostřední část utkání už přeci jen přinesla živější pohled na hru. V jejím úvodu se z trestné lavice vydal za kotoučem domácí Lainka, podařilo se mu ujet hostujícím obráncům, v zakončení trefil tyč Šoustalovy brány. Slibným pokusem se prezentovali i hosté, do mezikruží si najel Husták, jeho ránu Bechný vyrazil a k dorážce se dostal Skopal, jeho snaha zvednout kotouč a překonat ležícího Bechného však přišla vniveč. Rozhodčí rozdal mezitím na každé straně po dvou trestech, ale ani jeden z celků nabídku nevyužil. Po polovině utkání byl k vidění obraz hry nahoru dolů, ovšem ohrožení červené konstrukce přicházelo sporadicky. První branka se dostavila až v čase 31:11, Vsetínští vyráželi do protiútoku a Kostka tentokrát nalezl rozjetého Václava Humplíka, ten měl spoustu času zamířit a obstarat úvodní branku v utkání. Olomouc po inkasované brance působila lepším dojmem, ale vše vzalo za své, když se Vsetín prosadil podruhé, v čase 34:07 se před Šoustala dostal zcela osamocený Michal Koňařík a přesnou ranou nad Šoustalovu vyrážečku zvýšil náskok domácích. Opařená Olomouc se v prostřední části nezmohla na kontakt, naopak se dopustila značné nedisciplinovanosti a Vsetín v samotném závěru prostředního dějství šel do dvojnásobné početní výhody, kterou si přenesl i do třetí třetiny.

Valaši ovšem přesilovou hru pěti proti třem promarnili, a přišel tak soupeřův trest. Metelka našel nepokrytého Vítězslava Beutla a ten doslova a do písmene vymetl pavučinky v pravém růžku Bechného svatyně. Kohouti vycítili šanci ke srovnávací brance. Jednou z možností, jak toho dosáhnout byla i početní výhoda, tu však Vsetín ubránil a zelenožlutí houževnatě bránili prakticky celou třetinu. Ve zmiňované početní výhodě měl největší příležitost ke srovnání Skopal, po přihrávce od Hustáka se octl zcela osamocen před Bechným, ale vsetínského brankáře nepřekonal. Vsetín útočil už jenom z brejků, ale v závěru tím mohl rozhodnout, Tydlačka se dokázal probít skrz olomoucké obránce, ale jeho počínání zastavila již druhá nastřelená tyčka vsetínských hráčů. Z protiútoku pak zahrozili hosté a zde úřadovala lapačka Bechného, když ji vsetínský brankář vytasil proti tutové šanci Jakuba Heži. Tlak Olomouckých však své ovoce přeci jen přinesl, trenér Tomajko sáhl ke hře bez brankáře a to se vyplatilo v čase 59:49, to se po vhazování protáhl za brankou Marek Husták a poslal utkání do prodloužení.

V nastaveném čase se nic moc neudálo, oba celky jakoby spoléhaly na samostatné nájezdy, a ty se skutečně dostavily. V nich byl šťastnější tým Vsetína, když vítěznou trefu obstaral Jiří Weintritt. Zelenožlutí tak v generálce na derby se Zlínem slaví důležité vítězství.

Zdeněk Čech (VHK Vsetín): Myslím si, že to bylo bojovné utkání. Moc šancí na obou stranách nebylo a když už, tak nás podržel brankář Bechný. Po dvou třetinách jsme vedli 2:0, což bylo samozřejmě příznivé, ale myslím si, že hra tomu trošku neodpovídala. Ve třetí třetině byla škoda, že jsme rychle inkasovali na 2:1. Power play jsme bohužel nezvládli, problém byl v prohraném buly, pak se soupeř natlačí do brány a Olomouci to vyšlo. V nájezdech už je to loterie, jsem rád, že to takhle dopadlo a my na ně krom Tydlačky vybrali ty správné hráče.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Mě se dnešní utkání nehodnotí dobře. Nehráli jsme vůbec dobře, domácí si zasloužili vyhrát, protože daleko víc bojovali. Naši hráči k tomu nepřistoupili jak měli a to nás vytrestalo. Od domácích dnes zaslouženě vítězství.