První zápas v novém roce staršímu dorostu nevyšel

Radek Bařina • 13.01.2012

Neúspěšně vstoupili do nového roku vsetínští starší dorostenci. Ti doplatili hlavně na vstupy do úvodních dvou třetiny, kdy pokaždé inkasovali. Ve 21. minutě tak svítil na časomíře stav 0:2. Vsetínští poté dokázali zásluhou Neuwirtha snížit a ve zbytku zápasu si vynutili převahu, výborně bránící hosté v čele se skvěle chytajícím, ex-vsetínským, Bačou jim ale další gólovou radost nepovolili. Branka inkasovaná při power-play pak už jen kosmeticky upravila výsledek na 3:1 pro Mladou Boleslav.

ESD - 31.kolo pá 13.1.16:30
BK Mladá Boleslav
1:3(0:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 26. Neuwirth (Zvonek) - 2. Borovec (Brzák), 21. Semirád (Boček), 60. Brzák (Podsedníček). Rozhodčí: Šutara - Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 105. Střely na branku: 32:19. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
VHK ROBE Vsetín: Svoboda - Hajda, Žabčík, Hryciow, Vašíček, Zuzaník, Ščotka - Zvonek, Surý, Neuwirth, Forch, Stodůlka, Helešic, Kuchařík, Grygar, Šjafutdinov.
BK Mladá Boleslav: Bača - Serbus, Plíšek, Michalica, Kochubej, Tržický, Chmelař - Sedmík, Podsedníček, Borovec, Šulc, Semirád, Pokorný, Brzák, Kellerstein, Boček, Ďurač.

Do prvního letošního utkání extraligy SDO sice vlétli domácí s chutí a v úvodní minutě takřka nepustili hosty z pásma, hned po sedmi vteřinách té druhé je ovšem polila studená sprcha. Vsetínskou nepřesnost v rozehrávce vystihl Zdeněk Borovec, který následně střelou z blízka nad lapačku nedal brankáři Svobodovi šanci. Vstřelená branka nalila hostům krev do žil a v dalších pěti minutách se hra pohybovala takřka výhradně v blízkosti domácí svatyně. Do zápasu Vsetínské vrátila přesilovka od minuty šesté. Větší šanci si v ní sice nevytvořili, od té doby ale přeci jen začali přebírat iniciativu na své hole. Veškeré útočné snahy VHK ale končily buď ve středním pásmu nebo v rozích hřiště. Hosté skvěle bránili a místy se zdálo, že přes střední pásmo neproklouzne ani myš. Naopak, v desáté minutě pálil na domácího brankáře z bezprostřední blízkosti Boček, Svobodova lapačka ale odmítla zvýšení náskoku.

Zelenožlutí poté zahrozili Forchem a Šjafutdinovem, větší práci ale Bačovi nepřipravili. Většina zbytku třetiny se odehrávala dle stejného scénáře. Hosté se nikam netlačili a jen nahazovali puky na Svobodu, domácí pak nebyli s to proklestit si cestičku zahuštěným středním pásmem. Dvě minuty před koncem třetiny se z čista jasna dostal do brejku Semirád, jeho bekhendovou kličku ale překazil brankář VHK, který mu vypíchl puk. Přesto odcházeli do kabin spokojeněji hosté.

Po osmadvaceti vteřinách druhého dějství se mladoboleslavská spokojenost zdvojnásobila. Semirát tvrdou střelou nechal vyniknout Svobodu, vyražený puk si ale za pomoci Bočka znovu vybojoval, protáhl se před gólmana a svou kličku skončil pod padajícím Svobodou. Vzápětí měli hosté ještě výhodu přesilové hry, tu ale příliš dobře nesehráli a Vsetín se chopil iniciativy. Výrazně tomu pomohla ve dvacáté šesté minutě kontaktní branka z hole Roberta Neuwirtha. Ten, nikým nehlídán, dostal přihrávku před Baču. V kličce sice ztratil puk, brankáři, reagujícímu na hráčův pohyb, ale proklouzl touš pod betonem do brány.

Vsetín pokračoval v tlaku, přes pozorné hosty si ale příliš šancí nevytvářel, a když už se do nějaké dostali, vychytal ho výborný Bača. Ke srovnání nepomohly VHK ani dvě přesilové hry, přestože v té druhé si Valaši vytvořili značný tlak. Vůbec největší příležitost měl na hokejce Grygar v minutě pětatřicáté, jeho střelu do odkryté branky ale napoprvé zastavila brusle obránce a napodruhé reflexivně reagující Bačův beton. Po čtyřiceti minutách hosté stále drželi těsný náskok jedné branky.

Úvod třetí části si již domácí utéct nenechali. Z pokračujícího tlaku ale nedosáhli ani na srovnání. Helešic se hned po několika vteřinách třetiny protáhl až před Baču, v tísni ale branku minul. Ve třiačtyřicáté minutě řádil v boleslavském pásmu Šjafutdinov. Několika střeleckými pokusy ale nejprve nechal vyniknout Baču a poté, co se znovu jakoby nic prokličkoval před brankáře, poslal svou střelu do tyče. Následovalo několik oboustranných vyloučení, přesilové hry ale nebyly silným článkem hry ani jednoho mužstva.

Přesně v polovině třetiny mohl rozhodnout Boček, který v rychlé akci Mladé Boleslavi dostal přihrávku k levé Svobodově tyči, na dlouhou hůl ale nedokázal nasměrovat touš mezi tři tyče. Krom této výjimečné příležitosti se hosté soustředili takřka výhradně na bránění. To jim ale šlo na výbornou a Vsetínští, přestože jejich tlak s přibývajícími minutami gradoval, se jen stěží dostávali do gólových příležitostí. Několik solidních šancí si vypracoval Grygar, ještě vloni vsetínský Bača byl ale vždy na místě. S blížícím se koncem se tak domácí hra stále více měnila v křeč. V poslední minutě sice hostující hráč vyhodil puk na střídačku a byl za to potrestán dvouminutovým trestem, následná power – play v šesti proti čtyřem ale VHK nevyšla. Do šance se totiž nedoslat a navíc, necelé půl minuty před koncem, vystřelil z vlastní modré Stanislav Brzák a neomylně trefil prázdnou vsetínskou branku. Po výhře 3:1 tak Mladá Boleslav slaví překvapivý tříbodový zisk.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): „Dnes se na nás projevila čtyřtýdenní přestávka, i když jiné týmy také měly pauzu. Boleslav na dnešní zápas byla mnohem lépe koncentrována. My jsme dnes dostali dva góly hned v úvodu první a pak druhé třetiny. Sice jsme si nějaké šance vytvořili, dali tyčku, ale to už je pak křeč. Pokud všichni hráči nejsou hlavou v zápase, nemají maximální soustředění a jdou si jen tak zahrát, nebojovat o to vítězství, tak to pak dopadá, jako třeba dnes. Věřím, že se z toho nějak dostaneme a proti Letňanům předvedeme mnohem lepší výkon.“

Jan Vidner (BK Mladá Boleslav): „Zaplať pánbůh, že jsme dnes vyhráli. Přijeli jsme do Vsetína s pěticí hráčů z našeho mladšího dorostu. Máme hodně úzký kádr a jedině bojovností můžeme něco uhrát. My jsme věděli, jak Vsetín hraje a nacvičovali jsme hru proti nim na trénincích. Dobře jsme bránili střední pásmo a soupeř nevěděl co s tím. Náš brankář Bača měl dnes motivaci, protože dříve hrál ve Vsetíně a zachytal výborně. Dnes pro nás platilo, že s bojovností nejdál dojdeš.“