Prostějov poražen, Valaši vybojovali první body na ledě soupeře

Martin Nadymáček, Kristýna Guricová • 07.10.2009

Velice důležitá byla již první třetina středečního utkání, ve které nejprve Plšek vychytal v 11. minutě trestné střílení, aby se jen o pár vteřin později trefil do černého Mikeš. V 17. minutě našel ještě Šimek skulinku mezi betony prostějovského brankáře a do první přestávky tak hosté vstupovali za velmi příznivého stavu - 2:0. Ve druhé třetině se domácím podařilo snížit na rozdíl jediné branky, zkrat z Orlové se však neopakoval. V poslední dvacetiminutovce sice promarnili trestné střílení také hosté, dokázali ale navýšit svůj náskok na 1:4 a zvládli také velmi těžký závěr, ve kterém téměř nehráli v pěti.

- 7.kolo st 7.10.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
1:4(0:2, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 31. Hlouch (Holuša, Kavulič) - 12. Mikeš (Knebl), 17. Šimek (Štraub), 49. Mikeš (Knebl), 51. Ševčík (Sakrajda). Vyloučení: 8:10 navíc Haschka (VSE) 10 min., osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.
LHK Jestřábi Prostějov: Gleich - Kučírek, Buček, Šafařík, Plzák, Doseděl, Jedlička, Kolibár - Hlouch, Holuša, Novák, Novosad, Stejskal, Duba, Kavulič, Mocek, Piluša, Křesťan, Berčák, Bauer, Zachar
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Bořuta, Šimek, Tomis, Matula, Haschka, Zavrtálek, Bokroš, Trška, Mokrejš, Štraub, Tesařík, Ondráček, Sakrajda, Ševčík, Knebl, Mikeš, Matěka, Korčák

První třetinu zápasu ovládli hosté. I přes nabídnutou přesilovou hru v úvodu střetnutí, ve které pálil dvakrát Roman Hlouch od modré čáry, si nedokázali Hanáci vytvořit trvalejší tlak na branku. Vsetín dobře využíval okénka v prostějovské obraně. Lehké nahození Šimka bylo tečováno a nechybělo mnoho, aby se skóre měnilo poprvé. O pár okamžiků později napřáhl na modré čáře Richard Kučírek, ale ani jeho projektil si cestu do branky nenašel. V desáté minutě zápasu byl vyloučen domácí forvard Novák a paradoxně to byli Jestřábi, kdo měl gólovou šanci. V samostatném úniku se po nepřesnosti vsetínských obránců na modré čáře ocitl Michal Holuša, kterého fauloval Ševčík. Rozhodčí nařídil trestné střílení, k jehož exekuci se postavil sám faulovaný. Holuša provedl nájezd skvěle, Plšek byl již překonán, leč kotouč skončil pouze na spojnice levé tyčky a břevna!

Hokejové nedáš - dostaneš platilo i v dnešní den. Třiatřicet sekund na to napřáhl na modré čáře Knebl, jehož střelu Gleich zneškodnil. Avšak v následující skrumáži před brankou se nejlépe orientoval Josef Mikeš, který se trefil přesně mezi Gleichovy betony. To Prostějov evidentně zasáhlo, protože od této chvíle, byl Vsetín po celý zbytek třetiny lepším týmem. Domácí borci si vypracovali pouze jedinou velkou příležitost k vyrovnání. Střelecká impotence však trvá nadále. Ani na čtyři pokusy se nepodařilo domácím dostat kotouč za brankovou čáru. V sedmnácté minutě odskočil Vsetín na rozdíl dvou branek. Štraub vyhrál buly, do kotouče se vší silou opřel Josef Šimek a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. V závěru prvního dějství měli vsetínští další dvě příležitosti, když postupně Gleich musel řešit nájezdy Ondráčka a Ševčíka.

V úvodu druhé části hry Jestřábi nepochopitelně promarnili hned dvě přečíslení. Nejprve tři na jednoho a záhy dva na jednoho. V obou případech si špatně přihráli a ani nezakončili. Vsetínu to pomohlo k prodloužení tlaku z první třetiny. Gleicha prověřili hned čtyřmi střelami, v zápětí čelil dalším projektilům z holí Sakrajdy, Haschky, Ševčíka a Matuly. Od dvacáté deváté minuty se hanácká mašina začala pomalu rozjíždět. Hlouch s Kavuličem jeli dva na jednoho a druhý jmenovaný jen těsně minul tři tyče. Tlak sílil po střelách Holuši, Zachara, Nováka, Kolibára až v třicáté první minutě zápasu protrhl střeleckou smůlu Roman Hlouch, když se přesně trefil střelou přes obrance z pravého kruhu. V těchto fázích utkání Prostějované ovládali plně ledovou plochu a dali zapomenout na výkon z první třetiny především díky viditelnému zlepšení bojovnosti a hladu po úspěchu a otočení zápasu. V další šanci byl po střílené přihrávce Novosada, Lukáš Duba, který však puk nasměroval mimo branku Plška. Šanci však měli i Valaši. Z mezikruží přestřelil Gleichovu svatyni Sakrajda. S blížící se čtyřicátou minutou se blýskl krásným uvolněním Martin Stejskal, který se otočkou zpoza branky zbavil obránce, leč už nedokázal touš zvednout do horní poloviny branky. Poslední slovo druhé části měli opět domácí borci. Plšek se ale neuvěřitelně vytáhl proti akci Hloucha s Kavuličem a podržel hostům vedení.

První šanci poslední části měli domácí. Holuša však situace kdy byl sám před Plškem nedokázal využít. Následně Kavulič uháněl sám na Plška, který dobře přečetl hru, vyjel až k modré čáře, kde vypíchl Kavuličovi touš. Prostějov se však vyrovnání již nedočkal. Naopak Vsetí dvěma brankami utkání rozhodl. Nejprve Mikeš využil přesilovou hru, když našel skulinku mezi pravou tyčí a Gleichovou paží. Posléze po dvojnásobné chybě prostějovské obrany trestal do odkryté branky zcela osamocený Ševčík. V 54. Minutě po faulu na unikajícího Sakrajdu bylo nařízeno trestné střílení, které však Gleich Sakrajdovi pokryl.

Juraj Jurík (asistent trenéra VHK Vsetín): Dnes jsme šli vítězství daleko více naproti než domácí a slepenými góly jsme vlastně utkání rozhodli. Vycházeli jsme ze zabezpečené obrany podpořené výborným výkonem brankáře Plška. Důležité pro naše vítězství bylo, že jsme v utkání brzy vedli a pořád si pak udržovali nějaký ten gólový náskok.

Jaroslav Beck (hlavní trenér HK Jestřábi Prostějov: Dnešní porážku skousávám velice těžko. Samozřejmě prohrát se může, o tom sport je, ale co nemůžu strávit je rozháraný a nevyrovnaný výkon, kdy půlka mužstva táhla a půlka ne. Pro mě je dnešní zápas jednoznačným zklamáním a už se v něm nechci pitvat. Na pochopení toho, co se tady děje nám nestačí s trenérem Flašarem ani dvě hlavy.